Kai gimė Augustas, net neabejojau, kad vaiką privalu skiepyti. Jei reikia, vadinasi, reikia. Ar norėčiau, kad vaikas susirgtų kokia nors tų ligų, nuo kurių galima jį paskiepyti? Žinoma, kad ne!!! Teisybę pasakius, ir Vilhelmą augindami apie tai nesusimąstėme. Tiesa, kartą susitikau su drauge, su kuria buvome kaimynės, kai mokiausi mokykloje. Tada kaip tik apie skiepus kalbėjome, nes ji (bent jau tada) savo vaikų neskiepyjo. Aš išgriuvau iš koto… Bet ji ir abu vaikus gimdė namuose su pribuvėja. Tačiau būtent jos argumentai privertė mane atkreipti dėmesį į skiepų naudą/nenaudą, į tai, kas tie skiepai yra iš tiesų.
Pradėjau domėtis. Viena vertus, prof.V. Usonis teigia, kad visi skiepai yra saugūs ir efektyvūs, primena tėvams ir daktarams ir Vaiko Teisių konvenciją. Agituojantys prieš skiepus kaip pavyzdį duoda Japoniją, kur buvo atsisakyta MMR vakcinos (beje, buvo atsisakyta trigubos vakcinos, tačiau atskirai nuo šių ligų yra skiepijama), tačiau moksliniai tyrimai rodo, kad – nepaisant to – autizmo atvejų skaičius auga. O štai dar vienas straipsnis apie gyvenimo pradžią be skiepų. O čia – viskas apie skiepus.
Draugė buvo toli gražu ne vienintelė, neskiepijanti savo vaikų. Gimė Morta. Kadangi berniukai buvo labai sunkiai sirgę vėjaraupiais, nuo pat pradžių maniau, kad – vos sulaukusią metukų – skiepysiu nuo vėjaraupių. Be to, Augustas juk sirgo vėjaraupiais JAV, tai ten jau, sakė, seniai (na, keletą metų) visi vaikai vakcinuojami ir…vėjaraupių beveik nebėra. Tačiau pasidomėjusi pradėjau abejoti, ar verta… Baigėsi tuo, kad…Morta susirgo nesulaukusi vienerių. Bet po to sužinojau, kad ne vienas vaikas apsirgo šia liga ir po skiepų. Tik sirgo lengvesne forma. Bet štai man iškilo klausimas: jeigu mes paskiepytumėme Gertrūdą, o ji susirgtų šia liga (gerai, labai lengva forma) būdama nėščia??? Juk sakoma, kad kūdikio apsigimimas – mamai apsirgus vėjaraupiais – garantuotas. Nežinau, ar norėčiau, kad mano dukra savyje nešiotų tokią tiksinčią bombą.
Iš tiesų…Lietuvoje labai daug paskiepytų vaikų. Gal ir lengva apsispręsti neskiepyti, jei aplink beveik visi skiepyti??? O kas bus, jei užaugs karta, kurioje pusė ar net daugiau vaikų bus neskiepyti?
Ir vis dėlto. Gertrūdos roto skiepu neskiepijome. Dar ir mūsų pediatrė sakė, kad – jei neis iki metų į daržiuką – tai tikrai nieko tragiško. Nes baisiausia su roto virusu yra dehidracija. Na, Vilhelmas sirgo sunkia roto viruso forma: Santariškės, beveik savaitę lašelinė ir išgriuvęs it lapelis…Tiesa, jam buvo beveik pusantrų. Sunkiai ir bjauriai sirgo. Norėčiau, kad nebūtų sirgęs. Bet…nei Mortos, nei Gertrūdos neskiepijome. Ir vėjaraupių skiepu kol kas nežadame Gertrūdos skiepyti.
O dabar tas erkinio encefalito skiepas…Berniukai paskiepyti. Mortą norėjau skiepyti, bet čia pasakė, kad šios ligos nėra, todėl nėra ir skiepų ir – jei norime – turime skiepytis Lietuvoje. Taip ir nežinom… Nes pažįstu berniuką, sirgusį erkiniu encefalitu. Neduok Dieve išgyventi tai, ką išgyveno jo mama ir jis. Rimtai.
Ką apie skiepus manote jūs???? Nes aš tai pasimetus…
O štai čia, kaip sakant, tai, ką ne taip lengva rasti (daug lengviau rasti info, kodėl SKIEPYTI, o ne kodėl (gal) NE):
Sakyčiau, tokie įdomūs filmukai apie skiepus. Žinoma, į vienus vartus…
Vieną dieną gavau (na, kaip vieną iš tų „chain letters” – kaip jie vadinasi lietuviškai???) tokį interviu. Beje, jį persiuntė ne tik mano mama, bet ir dar keletas draugų/pažįstamų. Aišku, tokių paskaičius plaukai ant galvos šiaušiasi, bet, kaip sakant, šiais laikais svarbiausia ne mokėti informaciją rasti, bet ją kritiškai įvertinti ir atsirinkti. Šio laiško tekstą galima rasti šioje nuorodoje (Džono Rappoporto interviu). Beje, ten pat yra ir straipsnelis apie skiepus nuo gripo (buvau gavusi tą straipsnelį ir iš uošvio maždaug prieš metus). Žodžiu, tikras lobynas, kas nori išgirsti PRIEŠ nuomonę…iš esmės viskas, ką esu girdėjusi PRIEŠ skiepus, yra viena ar kita forma šioje nuorodoje. O gal dar ne tiek daug ir girdėjau?
Ką apie skiepus manote jūs???? Nes aš tai iš esmės pasimetus…