„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Vaiko priežiūra. Ką darom, kai darželis nedirba?
2009 06 11

hallowdraugai

Šį įrašą paskatino Ievos komentaras: „Austėja, noriu paklausti ne visai į temą – kokia situacija su vaikų priežiūra užsienyje? Lietuvoj turim 2 metus vaiko priežiūros atostogų, o po to vaiko nėra kur dėti – lopšelių skaičius ribotas, patekt sunku, darbo laikas kaip valstybinių įstaigų „. Iš tiesų, klausimas – puikus. Ir aktualus.

Aš, žinoma, iškart noriu pasakyti, jog nuo pat pradžių sakiau, kad dvejų metų motinystės atostogos darželio stygiaus problemos neišspręs. Tiesiog du skirtingi dalykai buvo „suplakti” į vieną. Kaip Ieva ir rašo: ką daryti, kai vaikui sueis dveji? Taigi problema, kuri anksčiau būdavo aktuali, kai vaikui sueidavo metukai, dabar tiesiog pasistūmėjo ir bus aktuali, kai vaikui bus dveji… Nieko sau sprendimas!

O dabar apie priežiūrą ir ypatumus. Prisimenu, pirmą kartą labai nustebau, kai pradėjau dirbti Tarptautinėje Amerikos Mokykloje: „KADA reikia pasiimti darželinukus??? 15.30??? Ir, žinote, ką? Darželyje vaikų netrūko…netgi, sakyčiau, vis pilnas buvo. Ir jau tada pradėjau galvoti, kad – kaip sako vienas animacinio filmuko herojus – viskas mūsų galvoje:)

Dabar su šypsena skaitau apie tai, kad žadama lietuviškus darželius uždaryti mėnesiui. Ir kaip baisiai tėvai piktinasi. Ir Amerikos mokykla, ir visi darželiai čia vasarą…atostogauja. Birželio 27 dieną atsisveikinsime su darželiu ir…grįšime į jį rugsėjo pradžioje. Ir niekam net nešauna į galvą mintis piktintis ar kaip nors kitaip reikšti savo nepasitenkinimą. Tokia tvarka. Valstybei yra per brangu kiaurus metus veikiantys darželiai.

Kokios išeitys? Pasidalinsiu SAVO patirtimi. Tikiuosi, kad mamytės, skaitančios tinklaraštį ir gyvenančios užsienyje, pasidalins savosiomis: tada bus galima susidaryti vaizdą, kaip gi yra su ta vaikų priežiūra kai kur užsienyje.

Na, visų pirma – kaip ir minėjo Ligita – garderie (prailgintos dienos grupė). Kodėl jų nepaminėjau anksčiau? Nes tai – išeitis tėveliams, bet MOKAMA. Jeigu nori, kad vaikas liktų ilgiau, mūsų daželyje kiekviena valanda kainuoja 1eu. Tiesa, moki iš anksto už visą trimestrą. Jei kartais pavėluoji (ateini ne 15.30, o , tarkim, 16.00 – tada jau turi susimokėti už pavėlavimą). Taigi: 8.30 yra atidaromos durys. Tėveliams reikia anksčiau? Prašom! Yra mokama rytinė prailgintos dienos grupė nuo 7.30. Nuo 8.30 iki 15.30 vaikams darželio lankymas yra beveik nemokamas. Na, yra panašus mokestis kaip Lietuvoje, bet mokamas ne kas mėnesį, o tris kartus metuose. Ir niekam neįdomu, ar jūsų vaikas sirgo, ar nesirgo. Jis užima vietą, kurią kitu atveju užimtų kitas vaikas. Taigi mokate už darželį, nesvarbu, ar lankėte jį sąžiningai, ar ne. Dabar dėl lankymo. Apsigyvenus čia, labai greitai tenka prisitaikyti ir prie lankomumo tvarkos. Kodėl vaikas nebuvo darželyje? Sirgo? Jeigu serga pradinukas, negalioja jokie „blogai jautėsi”, PRIVALOMA atnešti pažymą, jei vaiko nėra mokykloje ilgiau, kaip tris dienas.  Jeigu serga darželinukas, pasiteiraus, ar tai rimta liga. Jeigu temperatūra nesiekia 38.5 – švelniai, bet griežtai rekomenduos darželį lankyti, nes praleisdamas vaikas išbalansuoja visą darbą, sunku įgyvendinti programą, pasiekti užsibrėžtų tikslų, atpranta nuo rutinos ir t.t. ir pan. Taigi. 15.30 vaiką reikia pasiimti. Jei negalite – mokate už garderie arba samdote auklę. Garderie dirba – kaip jau minejo Ligita – iki 18.30. Tačiau čia vaikai yra TIK prižiūrimi: išeina padūkti į lauką, kartais įjungiamas filmukas, laisvas žaidimas, o ir prižiūri ne pedagogas, o tiesiog specialiai tam samdomas žmogus (mūsų darželyje yra vyresnio amžiaus moteris). Trečiadieniais oficialiai darželis baigiasi 12val. Jei nori, vaikas gali būti prailgintoje grupėje iki 18.30. Paskaičiuokime…18.5eu per savaitę. O jei dar nori palikti anksčiau rytais, tai dar penki. Viso labo – 94eu per mėnesį. Už tai, kad vaikas darželyje būtų nuo 7.30 iki 8.30 ir nuo 15.30 iki 18.30. Aš nežinau, kaip jie ten apskaičiuoja (na, jei aš vaiką pasiimčiau, tarkim, 17.30) bet, matyt, yra kažkokia sistema…

Taip yra „paprastomis” dienomis ir savaitėmis. Tada dar turime „pedagogų profesinės kvalifikacijos kėlimo” dienas. Jų metu darželiai uždaryti. Ką daryti tėvams? O čia jau grynai tėvų reikalas! Man atrodo, kad šiemet vaikams buvo šešios tokios iš dangaus nukritusios laisvos dienos. Suprantu, kad pedagogams tokios dienos labai reikalingos: jų metu jie kartu planuoja, diskutuoja, sužino naujoves, atvyksta į mokyklą pranešėjai (arba jie patys važiuoja į kokį nors seminarą). O ką daryti tėvams? Nežinau, ką daro belgai, bet lietuviai tai tikrai (kadangi tos dienos būna po vieną darba daugų daugiausiai po dvi iš eilės) galėtų pasiimti tą „tėvo” ar „motinos” dieną, kurią galima pasiimti, jei augini du vaikus. Vieną dieną mama, kitą – tėtė ir, kaip sakant, ir pedagogas patobulėjęs, ir vaikas pabuvęs su mama/tėtė, ir tėvai galų gale neturėję kitos išeities, bet išdrįsti pasiimti tą įstatymo numatytą jiems dieną!

O tada – smagumėlis – ATOSTOGOS. Jau minėjau, kad vasarą vaikai paleidžiami birželio 27 dieną, o darželis vėl atvers duris rugsėjo pirmomis dienomis. KĄ DARYTI??? Ogi jau nuo pat birželio 29 dienos veikia BEGALĖ dienos stovyklų. Bet aš net nemoku apsakyti, kiek!!! Atrodo, kad jų knibždėte knibžda visur. Aišku, čia nėra tokių nežmoniškų higienos reikalavimų (net juos ir pataisius!), kokie yra Lietuvoje. Čia, kaip sakant, kiekvienoje knaipėje – jei tik tėvai norės ten vesti – yra po vasaros dienos stovyklą. Aišku, gali vesti į, tarkim, teniso dienos stovyklą, kur savaitė kainuoja apie 250eu, bet gali ir vietinėje bibliotekoje, kur ji kainuoja (atrodo, neberandu skrajutės) 40eu. Beje, pastaroji man labai patiko, nes ten vaikai kiekvieną savaitę skaitys po pasaką ir pastatys po spektakliuką ta tema! Žodžiu, kas tik netingi (apie skautus ir kitas organizacijas nė nekalbu – vasarą ten nuo veiklos net dūmai rūksta!) gali atidaryti vasaros dienos stovyklą (ir jos labai paklausios, nes Belgijoje iki 12 metų vaikas negali būti paliktas vienas namuose!!!) O jeigu prastai dirbsi – tėvai tiesiog vaikų pas tave nebeves kitą vasarą, nes konkurencija tikrai yra. Taigi reikia suktis. Ten, kur vaikams vyksta dailės pamokos, visą vasarą vyks dailės dienos stovyklos (vienos savaitės tema – Afrika, kitos – vėl kažkas…). Sistema ten tokia pati: moki už savaitę nuo kažkur 8val iki kažkur 16val. Jei nori ilgiau – tenka primokėti. Nes veikla yra tik nuo 8 iki 16. Ir dar maitinimas – pačių besimaitinančiųjų reikalas. Vadinasi, perki vaikui termosiuką ir krauni pietus…arba tepi sumuštinius! Beje, dėl maitinimo irgi neteko girdėti nusiskundimų, kad „oi, ne šiltas maistas…” arba „tai ką – nemaitinsite vaikų???”. Kažkaip nėra čia to.

Žinia, atostogos būna ne tik vasarą 😀 Per kitas atostogas – lygiai tas pats. Žinote, kas smagu? Kad net nacionaliniai muziejai organizuoja tokias dienos stovyklas. Arba teatrai. Kai pagalvojau, kada Vilniaus nacionalinis Dramos Teatras per vaikų atostogas įsileis juos į užkulisius ir mokys vaikus pamilti teatrą? O juk ir pinigėlių nemažai nubyra… Apie Lietuvos muziejus net nekalbu. Kiek buvau su vaikais, tiek, atrodė, ten norėjo, kad mes kuo greičiau išeitumėme…apie kokią ten dienos stovyklą galima kalbėti, kai ten vaikai išvis nėra laukiami!!! Prisimenu, kaip kartą prižiūrėtoja pasakė per arti pasilenkusiam Augustui: tik neliesk!!! (tuo pačiu metu maigydama telefono mygtukus ir kažkam siųsdama žinutę). Apie tokius muziejus, kur paroda suaugusiems, bet ir pritaikyta vaikams – mums dar tenka svajoti… Kaip ir apie dienos stovyklas juose…O gal???

Dabar apie vietas. Kiek teko kalbėti su vietinėmis, į darželius vaikus užrašo LABAI anksti. Kaip pasakė viena moteris: mano tėvai dar nežinojo, kad laukiuosi, kai užrašiau į šitą darželį (kurį vaikai lanko nuo 2.5 metų). Tiesa, darželis darželiui nėra lygu. Kiek teko kalbėti su čia atvažiavusiais lietuviais, tai nueina ir užrašo…ir jei nors truputėlį iš anksto, tai ta vietelė ir atsiranda. Iš tiesų manau taip yra todėl, kad tų darželių yra pakankamai. Tiesiog yra tradicija, kad vaikus užrašo labai anksti, bet ne todėl, kad yra žiaurus darželių trūkumas. Na, teisybę pasakius, nesutikau nė vieno, kuris nelankytų darželio, nes…niekur nepriėmė. Vien mūsų kvartale yra trys darželiai. Lopšelių daugiau, nes daug jų – privatūs ir mažiukai, įsikūrę bute arba privačiame name.  (Belgijoje vaikai turi lankyti ugdymo įstaigą nuo 2.5 metų. Lopšelis – kiekvieno reikalas. Kadangi motinystės atostogos tetrunka tris mėnesius, tai dauguma lopšelių priima vaikiukus nuo trijų mėnesių.).

Mūsų Morta ėjo į privatų lopšelį (nes valstybiniuose jau seniai nebuvo vietų. Kaip jau minėjau, lopšeliai – kita dainelė, nei darželis. Čia reikia iš tiesų užrašyti vaiką laiku, kad gautum vietą.) Tame lopšelyje buvo vaikai nuo maždaug metukų iki 2.5. Visai šalia buvo to paties tinklo lopšelis, kurį lankė vaikai nuo 3mėn iki metukų. Bet iš esmės ir čia susidariau įspūdį, kad tie, kurie laiku suskumba, visi gauna tą vietą. Jei ne valstybiniame (į kurį reikia suskubti anksčiau), tai privačiame. Privačiame Mortos lopšelyje galėdavau pasirinkti, kiek dienų lankys ir kiek laiko bus. Pagal tai paskaičiuodavo kainą. Tarkim, Morta lankė keturias dienas po pusdienį. Ir šiame lopšelyje nebuvo bėdos su atostogomis: žinojome, kad lopšelis bus uždarytas dvi savaites žiemą ir dvi savaites vasarą (laiką pranešdavo iš anksto). Taigi – tėvai, kurie abu dirbo – iš anksto arba patys tomis savaitėmis pasiimdavo atostogas, arba pasikviesdavo močiutes, kad pagelbėtų tas dvi savaites.

Dar pasakysiu, kad Augusto mokykloje nėra tos popamokinės grupės, todėl vaikus pasiima arba pusę dienos dirbantys tėvai, arba nedirbantys tėvai, arba auklės. (Augusto mokykloje vaikai irgi yra nuo 2.5 metų, nors darželis ir kitame pastate). Taigi universalios tvarkos su prailgintomis grupėmis nėra: kiekviena mokykla/darželis nusprendžia, kaip jie darys. Dauguma, manau, turi, nes juk vis dėlto dauguma tėvų dirba. Tiesa, mane nustebino tai, kad čia LABAI padeda seneliai. Gal dėl to, kad žmonės gimdo vaikus vyresni, todėl seneliai jau tikrai pensijoje…nežinau. Tiesiog viena mama net pasakė, kad specialiai registravo vaikus į mūsų darželį, nes čia gyvena jos mama: ji gali vaikus pasiimti, ir jie laukia pas močiutę, kol kuris nors iš tėvų baigia darbą ir juos pasiima!

Štai taip yra čia. Iš mano varpinės 😀 Viliuosi, kad daug kas pasidalins savo patirtimis – būtų labai įdomu!!!