„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

The Girl Effect (Mergaitės efektas) – kas tai?
2008 12 02

mortamergaite

Mėgstu žiūrėti filmukus. Na, tokius socialinius filmukus. Tokius, kurie „užkabina”. Šis patiko, nes į skurdą pažvelgta visai nauju ir netikėtu „kampu”. Mergaitės efektas. Tačiau – kaip ir rašoma organizacijos internetiniame puslapyje – tai ne tik apie mergaites. Tai ir apie berniukus. Apie mamas, tėtes, kaimus, miestus ir šalis. Apie geresnę ateitį. Apie galimybes. Apie tai, kaip visiškai juokinga mums suma gali būti didžiulės kaitos priežastimi. Panašiai kaip su sniego lavina – viskas prasideda nuo mažutėlės sniego gniūžtės, prie kurios limpa vis daugiau sniego, kuri rieda vis greičiau… Mergaitės efektas byloja, kad pasaulį gali pakeisti maži gerumo žingsneliai. Gražus ir net graudinantis filmukas, kuriuo norėčiau pasidalinti su visomis…ypač su tomis, kurios auginate mergaičiukes…

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=WIvmE4_KMNw]

Keletas faktų:

– išsilavinusi moteris teiks prioritetą ir savo vaikų išsilavinimui

– vos vieneri papildomi vidurinio išsilavinimo metai padidina pajamas 15-25proc.

– išsilavinusių moterų vaikai paprastai yra ir…sveikesni

– moterys 90proc savo pajamų investuoja į šeimą. Vyrai – apie 30-40proc. (Va šito nelabai supratau – kur dingsta kitos pajamos????)

– merginos, turinčios bent septynių klasių išsilavinimą, išteka vidutiniškai 4 metais vėliau ir pagimdo vidutiniškai 2.2 vaiko mažiau, nei menkiau išsilavinusios

– 70proc nelankančių mokyklos vaikų yra mergaitės

– 15-18 metų mergaičių mirties dažniausia priežastis – nėštumas

Norite žinoti daugiau, norite prisidėti? Eikite į internetinį Mergaičių efekto puslapį (nuoroda – aukščiau tekste).

O štai ir viena tikra istorija:

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=WILhgeHN8o8&feature=channel]

Naršydama po tą internetinį puslapį pagalvojau, kad iš tiesų teisingai jie sako, kad Mergaičių efektas yra apie geresnę ateitį ir galimybes. Vakar ir šiandien pas mus lankėsi Vilhelmo krikšto mama Anna. Šįkart atvažiavo aplankyti Gertrūdos. Ir, žinoma, krikštasūnio. Ir visų mūsų:)

anna2

Kiekvienais metais nuo tada, kai man sukako 13 metų, bent jau vieną vasaros mėnesį praleisdavau Annos ir Ingvaro šeimoje Švedijoje. Jie vadino mane savo „vasaros vaiku” (jų pirmas sūnus gimė, kai man jau buvo 16). Be to, ten dar ir mokiausi (ir gyvenau pas juos) 12 klasėje.  Beje, apie tuos „vasaros vaikus”. Ingvaro tėvai turėjo du „vasaros vaikus” – berniukus iš Stokholmo, kurie kiekvieną vasarą atvažiuodavo pas juos į jų didžiulį namą gamtoje. Dėl to jiems aš – jų pačių vasaros vaikas – buvau labai natūralus „reiškinys”.  O dabar sakė laukia, kol vasarą iš miesto pas juos atvažiuos…mūsų vaikai!

anna1

Per tuos mėnesius (kurie išaugo į metus) ne tik išmokau švedų kalbą ir gyvenau toje terpėje, bet – kalbėdama su Anna kartais iki paryčių – persisėmiau labai daug kuo. Mergaitės efektas. Būtent nuo tų laikų man atrodo, kad vyras turi ne padėti namuose, o daryti viską KARTU…juk ir namai, ir vaikai, ir poreikis valgyti jo lygiai toks pat kaip mano…atrodo, kad išsilavinimas – be proto svarbu, tačiau dar svarbiau, kad tas išsilavinimas būtų toje srityje, kurioje žmogus „kaifuoja”… renkuosi edukologiją, nes aš to NORIU ir nesvarbu, jog kai kurie mano, kad dešimtukais baigęs žmogus ir nuėjęs ne į teisę, mediciną ar tarptautinius yra tiesiog…truputuką kvaištelėjęs! Jų sūnus Gustavas nori būti ūkininku. Ir bus. Ruošiasi stojamiesiems.Svarbiausia – išsilavinimas per se.

Galėčiau kelis tomus prirašyti apie savo meilę Švedijai, jos žmonėms, jos kultūrai ir savo „vasarų šeimai”… Bet čia ne apie tai. Vakar Anna pasakė (kalbėjome apie tai, kad Švedija – bene atviriausia imigrantams, bene daugiausiai aukojanti ir t.t. valstybė pasaulyje, o visi jauni žmonės (priešingai, nei tie, kuriuos pažįstame Lietuvoje), žino, ko nori ir nebijo būti nepopuliarūs), kad tai, jos nuomone, tiesiog…kultūrinis dalykas. Nes visai neseniai pervedė sūnų į kitą mokyklą, nes pirmojoje buvo labai daug užsieniečių, kurie…nežinojo, ko nori savo vaikams. Aišku, galėtumėme ginčytis be galo be krašto, kad tai – tik viena šeima. Vienas požiūris. Bet kažkaip ėmė ir atsitiko, kad Švedijoje yra efektas. Ir tai yra nuostabu. Man. Ir tai plis, nes aš tą efektą perduosiu savo vaikams. Ir tai bus vienos mergaitės efektas pačia siauriausia šios sąvokos prasme. Tačiau juk viskas prasideda nuo pačių mažuliškiausių dalykų.