Jau, atrodo, labai seniai Jurgita atsiuntė man šį laiškutį (Ačiū, Jurgita!). Patiko, kai perskaičiau, patiko ir šiandien, kai jį vėl prisiminiau. Prisiminiau, nes pliaupė lietus, o aš vedžiau Vilhelmą į jo klasę. Prisiminiau, kad pati eidavau į darželį (tiesa, jis buvo laaabai arti), ne tik į mokyklą. O pirmoje klasėje po pamokų dar važiuodavau į įvairiausius būrelius. Ir aš – joks stebuklas. Mano laikais vaikai net valgyti patys sau pasidarydavo (ar bent jau pasišildydavo). Bet čia tik „uogelės”, yra daug didesnių pokyčių…
P.S. Kalbos klaidų vertime netaisiau 😀
P.P.S. Iš tiesų norėjau pasakyti, kad perskaičius ir juokinga, ir…graudu.
1. Robertas į klasę su pasididžiavimu atsineša savo naujajį peilį, kurį jis gavo dovanų.
1973:
Biologijos mokytojas išsitraukia savo šveicarišką peilį ir kartu su visa klase lygina abiejų peilių charakteristikas.
2008:
Policija gauna pranešimą apie tai, jog ginkluotas maniakas – psichopatas įsiveržė į mokyklą. Mokykla apsupama specialiųjų policijos dalinių, Robertas apšaudomas migdomosiomis kulkomis ir be samonės išvežamas į slaptą medicinos įstaigą. Grupė psichologų bendrauja su šokiruotais moksleiviais ir mokytojais. Mokykla uždaroma ir po pusės metų, pilnai perstatyta, su šarvuotais langais bei durimis, atidaroma su pompastiška švente, kurioje dalyvauja vidaus reikalų ministras.
2. Robertas ir Markas susimušė po pamokų.
1973:
Klasės draugai dalijasi į dvi palaikančias grupes. Markas laimėjo, iš Roberto nosies teka kraujas. Abu paspaudžia vienas kitam ranką ir problema išspręsta.
2008:
Iškviečiama policija, abu muštynių dalyviai areštuojami. Roberto mama rašo pareiškimą baudžiamosios bylos iškėlimui dėl sūnaus kūno sužalojimo. Abu moksleiviai išmetami iš mokyklos, negauna brandos atestato ir negali mokytis toliau. Robertas eina dirbti kroviku, Markas įsidarbina pardavėju Makdonalde.
3. Robertas pamokose neramus, savo plepalais trukdo mokytis kitiems.
1973:
Robertas paliekamas po pamokų, jam skiriamas klasės sutvarkymas be eilės. Po to jis pamokose sėdi ramus ir netrukdo kitiems.
2008:
Gydytojų grupė diagnozuoja Robertui sunkų „susilpnėjusio dėmesio sindromo” atvejį. Jam rytais ir vakarais leidžiamos didelės dozės raminančių vaistų, po kurių Robertas lieka priklausomas nuo jų. Pamokose jis sėdi apatiškas, bet už tai niekam netrukdo. Mokykla gauna papildomą mokyklos psichologo etatą ir padidintą finansavimą, skirtą paaugliams, kenčiantiems nuo psichinių nukrypimų.
4. Žaisdamas futbolą Robertas netyčia išmuša lango stiklą, už ką nuo tėvo gauna sprigtą į kaktą.
1973:
Draudimas apmoka nukentėjusio žmogaus nuostolius, Roberto kasdieniniai kišenpinigiai laikinai sumažinami dvigubai. Dabar Robertas žaidžia daug atsargiau.
2008:
Kaimynė, mačiusi įvykį ir Roberto tėvo sprigtą parašo pareiškimą policijai apie žiaurų elgesį su vaiku. Roberto mama teisme liudija kad vaikas prieš metus iš tėvo patyrė analogišką smurto atvejį (sprigtą). Roberto tėvui uždraudžiama 10 dienų grįžti į butą. Psichologas tiria jaunesniąją Roberto seserį ir nustato, jog ji taip pat analogiškai buvo nukentėjusi nuo tėvo. Roberto mama išsiskiria su vyru, Robertas dar keletą metų yra stebimas psichologų.
5. Achmedas blogai moka vokiečių kalbą ir dėl to jis neišlaiko 8 klasės egzaminų bei paliekamas antriems metams.
1973:
Achmedas vasarą mokosi papildomai, daugiau leidžia laiko su vokiškai kalbančiais draugais. Kitais metais jis be problemų išlaiko visus egzaminus ir tęsia mokslus toliau.
2008:
Achmedo byla perduodama lygių teisių komisijai. Spauda, pasipiktinusi mokyklos administracija, teigia jog „vokiečių kalba nėra pasaulinė kalba ir ne visi privalo ją mokėti”. Achmedo byla pateikiama kaip augančios nacionalinės neapykantos bei rasinės diskriminacijos pavyzdys. Visuomenės spaudimu mokykla surengia pakartotinus egzaminus Achmedui pagal 3 klasės mokymo programą, kuriuos Achmedas šiaip ne taip išlaiko. Toliau mokytis Achmedas negali, jis negauna mokyklos baigimo atestato, nemoka vokiečių kalbos ir verčiasi atsitiktiniais darbais.
6. Gegužę klasės išvykos į gamtą metu Robertas išsitraukia fejerverką, kurį išsaugojo nuo Naujųjų metų ir iššauna jį į skruzdėlyną.
1973:
Žuvo kelios dešimtys skruzdėlių iš skruzdėlyno, kuriame gyveno 4376295 skruzdėlės. Mokytoja paaiškina vaikams ką Robertas padarė blogai. Robertas pasižada daugiau to nebedaryti.
2008:
Apie įvykį sužino GreenPeace organizacija. Į reikalą įtraukiamį vietinė gyvūnų apsaugos organizacija, žaliųjų partijos skyrius, nepilnamečių reikalų inspekcija ir kriminalinė policija. Robertui nustatomas „antisocialinio elgesio sindromas”, piromanijos sindromas ir polinkis į smurtą. Roberto tėvai, brolis bei sesuo turi praeiti šeimyninės psichoterapijos kursą. Roberto tėvų bute daroma krata ir ieškoma daiktų ir medžiagos, propaguojančios smurtą. Konfiskuojamas Roberto kompiuteris, nes jame aptiktas instaliuotas „Counter Strike”. Byla perduodama „Kovos su terorizmu skyriui” ir Roberto tėvui, pagal specialybę lakūnui, uždraudžiama pilotuoti lėktuvus iki gyvenimo pabaigos.
7. Krepšinio rungtynių metu Robertas suklumpa ir nusidęskia mažutę skiautelę odos nuo kelio. Mokytojas pribėga prie berniuko, pakelia jį ir nuvalo ašaras. Po to jis nuveda vaiką prie teisėjų staliuko, užklijuoja žaizdelę pleistru ir keletą minučių pasėdi šalia ramindamas Robertą.
1973:
Po kelių minučių Robertas nusiramina ir grįžta į aikštelę baigti žaidimo.
2008:
Jaunasis mokytojas nedelsiant atleidžiamas iš darbo už „seksualinį priekabiavimą mažamečio atžvilgiu”. Užvedama baudžiamoji byla, kuri tęsiasi 3 metus. Visus tuos tris metus mokytojui uždrausta dirbti su vaikais ir jis dirba taksistu.
KĄ MANOTE JŪS?