„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

ŠAUNIOS KNYGOS ŠEIMAI
2009 02 26

ruduo-ziema3

Visada turėjau svajonę parašyti knygą. Gal todėl, kad namuose nuo pat tada, kai save prisimenu, buvo ugdoma, kad knyga – vertybė, o skaitymas – ne tik puikus, bet ir labai praturtinantis laiko praleidimo būdas…

Kai padėjau tėvams auginti sesę, pirmą kartą supratau, kad vaiko auginimas (žinoma, jei nori, kad vaikui augti būtų įdomu) – ne juokų reikalas. Vartydavau įvairiausius „Pionierių vadovus”, prisimindavau tai, ką darydavome stovykloje, ką matydavau jau padarytą pas kūrybingus draugus ir t.t. ir pan. Ir…teko pačiai nemažai sukti galvą.

Kai pradėjau dirbti su mažais vaikais, pasigedau praktinės literatūros. Teorinės – nors vežimu vežk, o ką imti su vaiku ir daryti, kaip jam perduoti mūsų kultūrą tuo pačiu ugdant toleranciją kitoms, kur ieškoti smagių eilėraštukų ar internetinių nuorodų (kodėl niekas negali parašyti, kad rado kažką smagaus???)…90proc planavimo laiko leisdavau ieškodama to, kas iš tiesų jau buvo atrasta. Kai pamačiau, kad tokių knygų, tarkim, JAV, apstu, pradėjau siųstis ir pirkti vieną po kitos. Buvo fantastika! Tokios knygos buvo tarsi gidas, nes nieko nekopijavau „aklai”: kai kas tiesiog netiko, kai kas nelabai patiko…žodžiu, tas idėjas aplipdžiau savosiomis, o kai kurias ir visai pakeičiau, nors įkvėpimą suteikė būtent jos!

Tai buvo knygų pradžia: rinkau medžiagą ir dėjau…padarytus darbelius, iškarpas, nuorodas, mintis į dėžes bei sąsiuvinius, kurie – neabejojau – vieną dieną virs knygomis, kurios bus pradedantiems pedagogams atspirtis, įsidirbusiems – naujo vėjo gūsis, tėvams – pagalba ir dar Lietuvoje neįprastas būdas leisti laiką su vaikais arba know-how auklėms, kurios Lietuvoje dažnai turi labai mažą supratimą apie mažo vaiko ugdymą, auklėjimą, lavinimą ir mokymą…

Per 10 metų darbo su 3-6 metų vaikais sukaupiau iš tiesų daug medžiagos ir patirties. Kai Tyto Albos leidykla pasiūlė knygelių ciklą, supratau, kad ATĖJO LAIKAS:)

“Augame kartu. Ruduo. ” – pirmoji mano knyga. Iš knygos antraštės – Ruduo – turbūt aišku, kad bus ir kitos knygos. Kodėl pirmoji – Ruduo? Ogi todėl, kad daug kam ruduo asocijuojasi su pradžia (tikriausiai dėl ypatingos rugsėjo pirmosios). Nors knyga skirta 3–6 metų vaikams, tačiau kai kurios užduotys tiks ir dvimečiams, o kai kurios – septynmečiams. Stengiausi, kad užduotys neįspraustų į rėmus, o būtų tarsi nuorodos ir idėjų šaltinis. Knygoje apstu dailės, gamtos pažinimo, kalbos, matematikos, judesio, muzikos užduočių, eilėraščių, žaidimų, darbelių ir netgi receptų. Siekta, kad pasiūlytos idėjos būtų pagalbininkės kūrybingai dirbti su vaiku. Juk kiekvienas vaikas yra individualus, todėl ir kiekvienas darbelis gali įgauti savitą, nepaprastą, tik tam vaikui būdingą išraišką. Norėta, kad knygelės instrukcijos būtų tik paspirtis talentams išsiskleisti ir sparnams išaugti – tam, kad būtų galima leistis į pasaulio pažinimo kelionę!

Antroji knyga – „Augame kartu. Žiema.” Šią knygą rašiau kiek kitaip, nei pirmąją. Pirmojoje knygoje darbelių foto sesijas organizuodavau pati, o fotografuodavo fotografė. Šįkart pasikviečiau į pagalbą draugus ir artimuosius, kurie augina “tinkamo” amžiaus vaikiukus. Darbštuolių tėvelių ir jų vaikučių dėka šioje knygoje iliustracijų daug daugiau, nei pirmojoje.

Ir dar…niekada, NIEKADA nemaniau, kad parašyti knygą kainuoja tiek laiko ir energijos. Atrodė, kad…ateina įkvėpimas ir tu rašai, rašai, rašai…o knyga po to tarsi atsiranda…savaime. Pirma dalis – lygiai tokia. Būdavo dienų, kai visai neprisiversdavau atsisėsti, o būdavo, kad negalėdavau liautis barškėjusi klaviatūra. Būdavo, kad viskas liejasi tarsi kažkas diktuotų tekstą, o būdavo, kad, atrodo, negali nė žodžio išspausti. Bet knyga parašyta. Ir tai, mielieji, tik pusė darbo! Po to…derinimas su projekto vadove, su redaktore, su dailininke, su maketuotoja…išskaitytojos…ir viskas ne po vieną kartą. Vat taip yra su tom knygom. Daug derinimo, daug kantrybės ir diplomatijos pamokų:)

RUDENS knygoje – šešios temos (Aš pats, Mano šeima, Rudenėja, Vaisiai ir daržovės, Paukščiai bei Rudens šventės), o ŽIEMOS – septynios (Apsirenkim, Žiemos smagumai, Diena ir naktis, Seku seku pasaką, Gyvūnai žiemą, Geometrijos pasaulis ir Žiemos šventės.)

Knygų prieduose rasite brėžinėlių ir iškarpų, kad būtų lengva atlikti užduotėles. Kadangi nemažai tėvelių pageidavo, kad PRIEDAI būtų daugkartiniai, visus Rudens ir Žiemos priedus galėsite parsisiųsti (žiūrėkite šio puslapio apačioje).

Abi knygas galima įsigyti knygynuose arba leidykloje. Beje, bent jau Rudens knyga buvo vidutiniškai 7 litais pigesnė leidykloje, nei knygynuose. Leidykloje pigesnės ir visos kitos Tyto Albos išleistos knygos, todėl…manau, kad kelionė į leidyklą tikrai verta dėmesio! Be to, leidykla – pačiame centre, kelios minutės pėstute nuo Lukiškių aikštės:)

Visai neseniai perskaičiau apie UNICEF atliktą tyrimą, ir tai tik paskatino nesiliauti kalbėjus apie kokybišką laiko leidimą kartu su vaikais. Be to, visai atsitiktinai perskaičiau ir Nomedos Marčėnaitės žodžius, kuriuos noriu pacituoti ir pasidžiaugti, kad, ačiū Dievui, yra ir daugiau žmonių, mušančių tą patį būgną! Ji pasakė, kad patys gražiausi prisiminimai iš vaikystės yra apie tai, kai ką nors darėme drauge su tėvais. Svarbiausia – negalėti vaikams savo laiko, kurti su jais kartu, bet sykiu ir leisti jiems improvizuoti. Ir nereikalauti iš jų kaip iš profesionalų – juk jie tik mokosi. Aš dar pridurčiau, kad…mokomės ir mes. Tikiuosi, kad knyga patiks skaitytojams ir skaitytojoms…tikiuosi, kad ji padės augti…AUGTI KARTU:))))

RUDENS PRIEDAI:
1–10 priedai (PDF)
11–19 priedai (PDF)
20–28 priedai (PDF)
29–36 priedai (PDF)

ŽIEMOS PRIEDAI:
1–4 priedai (PDF)
5–13 priedai (PDF)
14–23 priedai (PDF)
24–32 priedai (PDF)