„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Privatus darželis – „motinos mokyklėlė”.
2010 06 19
Kadangi jau keleri metai labai daug skaitau apie nedidelius privačius darželius (turbūt nuo tada, kai nuėjau į dukros lopšelį pirmą kartą ir pagalvojau, kad tai yra būtent tai, ko aš ieškojau!), surinkau begalę informacijos. Tiesa, dauguma tos informacijos nėra itin įdomi šiaip skaitančiam. Tačiau prieš keletą dienų perskaičiau straipsnį, kuris tikrai vertas dėmesio vos ne kiekvienam, auginančiam ikimokyklinio amžiaus vaikus. Dėl bendrojo išsilavinimo.
Nenuostabu, kad daug mamų, auginančių vaikus namuose, pradeda galvoti apie motinos mokyklėlę namuose. Toli keliauti nereikia – vien Supermamoje daugybė moterų svarsto tokią galimybę: augini savo vaikutį ir dar uždirbi! Kas gali būti geriau, ar ne?
Lietuvos švietimo plėtotės strateginėse nuostatose „Švietimo gairės 2003-2012” rašoma: Ikimokyklinio ugdymo struktūra tampa kur kas įvairesnė. Ikimokyklinio ugdymo programos imamos įgyvendinti ne tik tradiciniuose savivaldybių darželiuose, bet ir privačiose „motinos mokyklėlėse”, privačiuose „šeimos darželiuose” ar privačiai dirbančio pedagogo namuose.
Vadinasi, ir Lietuvoje už poros metų – vėliausiai – jau turi būti sistema, kuri leis steigti tokias ikimokyklinio ugdymo įstaigas. (Žinoma, jos steigiasi ir dabar, tačiau neturi savo kepurės ir vis bando lįsti po kokia nors kita…o ką daryti? Juk paklausa yra!)
Tačiau ar tikrai tai yra darbas, kurio norėtumėte? Štai keletas klausimų, į kuriuos privalu atsakyti…
Visų pirma, motinos mokyklėlė – ne auklės paslaugas teikianti moteris ir ne įprastas mums darželis. Savo disertacijoje siūlau būsimiems vadovams atlikti vadovavimo praktiką (mat gali būti puikus pedagogas ir visai prastas vadovas!) ir įsitikinti stebint kito vadovo darbą, ar tai yra tas darbas, apie kurį svajoja! Manau, kad lygiai tą patį reiktų padaryti ir prieš atidarant motinos mokyklėlę: apsilankyti vienoje ir iš tiesų įsitraukti į veiklą!
Net įsitikinus pašaukimu, nereikia pamiršti, kad su vaikais reikės (ir sudaryt jiems sąlygas):
– Žaisti
– Daryti darbelius
– Skaityti
– Ilsėtis
– Žaisti lauke
– Lavinti
– Muzikuoti
– Sportuoti
Negalima pamiršti ir maisto, miegelio bei sauskelnių/tualeto!
Vienas pirmųjų klausimų, į kuriuos reikės atsakyti, bus: AR JŪSŲ ERDVĖ TINKAMA motinos mokyklėlei?
a) Daugumoje JAV valstijų reikalaujama, kad kiekvienam vaikui būtų 3.2kv/m erdvė.
b) Dažnai reikalaujama, kad turėtumėte, kur išvesti vaikus į lauką. Daug valstijų reikalauja, kad vaikai būtų kasdien išvedami į lauką (nors ne visos!).
c) Žaislai ir baldai turi būti tinkami vaikams.
d) Name (bute) turite įsigyti/įtaisyt gaisro gesintuvus bei dūmų detektorius.
Net jeigu ir turite visa tai, nepamirškite, kad – kartu su papildomais vaikais – į jūsų namus atkeliaus ir krūva naujų daiktų, kuriems vietos neplanavote. Todėl pagalvokite, ar tikrai viskam užteks vietos?!
KOKIE YRA REIKALAVIMAI MOTINOS MOKYKLĖLĖMS JAV?
Kiekvienoje valstijoje jie šiek tiek skiriasi, tačiau dažniausiai vienai mamai leidžiama užsiimti maksimum su 6 ar 7 vaikais ir ne daugiau 2 iš tų vaikų gali būti jaunesni, nei dvejų metų.  Jeigu turėsite asistentą ir pakankamai erdvės, vaikų gali būti ir dvigubai daugiau!
Be to, jums reikės:
– atlikti saugumo patikrą, pateikti savo ir visų savo pilnamečių namiškių pirštų atspaudus;
– apsidrausti;
– įsigyti pirmosios pagalbos teikimo sertifikatą;
– kai kurios valstijos reikalauja išklausyti darbo su vaikais kursą (apie vaikų raidą, ugdymo programą, veiklą, mitybą ir pan.)
– atlikti sveikatos patikrą bei tuberkuliozės testą visiems šeimos nariams.

KĄ REIKIA APGALVOTI?
– Koks bus mokestis už mokyklėlę?
– Koks bus mokestis vėluojantiems atsiskaityti tėvams? (šitas punktas toks neįprastas lietuvių mentalitetui, ar ne?)
– Kaip elgsitės, jei jūsų priežiūroje vaikas susirgs? Jei tėvai atves jau sergantį?
– Kada bus jūsų atostogos? Koks bus mokestis, jei dirbsite viršvalandžius?
– Kokios bus elgesio ir vidaus tvarkos taisyklės?
– Kokia bus dienotvarkė?
Kad nereikėtų išradinėti dviračio, susisiekite su vietos motinos mokyklėlių licencijavimo agentūra (Kaip jums toks dalykas? Agentūra! Vieno langelio principas! Būtent tai, apie ką aš nuolat kalbu – kad būtina Lietuvoje!), kuri jums duos keletą pavyzdinių kontraktų su tėvais.
Kiekvienam vaikui pasidarykite po atskirą bylą, į kurią sudėkite visą medicininę informaciją, informaciją apie skiepus bei telefonus, kuriais galima susisiekti su vaiko tėvais/globėjais. Rūpinkitės, kad leidimas vykdyti motinos mokyklėlės veiklą, registracija, draudimai bei mokesčiai būtų sutvarkomi laiku. Galite įsigyti ir kompiuterinių programų, kurios yra skirtos būtent motinos mokyklėlių vadybai.
Kitas aspektas, kurio jokiu būdu negalima pamiršti, yra santykiai su vaikų tėvais. Kaip ir visuose kituose santykiuose, žinoma, pasitaikys ir klausimų, kur jūs nesutarsite. Žinia, temos apie vaikus yra ypatingai jautrios. Nesutarimai gali kilti bet kur: dėl auklėjimo, dėl puodo reikalų, dėl miego, dėl maisto…visur! Ir – supraskite – jūs čia bendraujate su klientu, todėl turite būti itin diplomatiškas aiškindamas, kodėl elgiatės vienaip ar kitaip!
Be to, net ir turėdama sutartį su tėvais, vis vien neišvengsite, kad tėvai atves sergantį vaiką ir/arba vėluos jį pasiimti. Gali būti net taip, kad vaikas tiesiog nepritaps jūsų namuose, trukdys visą veiklą ir teks prašyti tėvų, kad atsiimtų jį iš jūsų motinos mokyklėlės. Ir štai tokiose situacijose jūs turite išlikti garbinga ir profesionali!

KOKIE MOTINOS MOKYKLĖLIŲ TRŪKUMAI?

Jūsų vaikams gali patikti tai, kad jūs namuose, tačiau gali visai nepatikti tai, kad tenka dalintis jūsų dėmesį, namus, žaislus ir savo erdvę su kitais vaikais! Be to, ir sutuoktiniui gali nepatikti visi tie papildomi daiktai, kurie atkeliaus į jūsų namus. Ir dar pastebėta, kad vis dėlto į motinos mokyklėles turinčias moteris žvelgiama taip tarsi jos būtų namuose! Na, tarsi tuo pačiu dar turėtų ir sutvarkyti namus, išskalbti skalbinius bei sutvarkyti kitus namų reikalus!

Be to:

– Sunku sutvarkyti reikalus, nes jums sunku ištrūkti iš namų;

– Jeigu jūsų vaikai eina į mokyklą, tai praleisite beveik visus jų renginius;

– Neturite nei sveikatos draudimo, nei pietų valandos;

– Tenka dirbti daug valandų (beveik visos motinos mokyklėlės dirba 10val kasdien)

– Tiesiog negalite taip lengvai susirgti arba pasiimti laisvadienių it dirbdama biure;

– Kai kurios moterys jaučiasi izoliuotos, joms pradeda trūkti bendravimo su suaugusiaisiais;

– Uždarbis yra nedidelis. Pavyzdžiui, JAV vidutinės metinės motinos mokyklėlės pajamos yra 16 000USD;

– Pradžioj vis vien reikės nemažų investicijų: reikės draudimo, reikės gesintuvų, reikės žaislų, priemonių ir baldų.

Jeigu visa tai dar jūsų neatbaidė, tai nepamirškite, kad kuo profesionaliau dirbsite, tuo sėkmingesnė bus jūsų motinos mokyklėlė. Žodžiu, pasistenkite tapti licencijuota paslaugos teikėja! (Lietuvoje išvis dar nėra jokios tvarkos motinoms mokyklėlėms, ką jau kalbėti apie profesionalias motinos mokyklėlės (kurios jau nebėra vien tik motinos mokyklėlės, o daugiau mini darželiai, kuriuose su vaikais dirba specialistai pagal specialias programas!)!

Įsijusi licenciją gausite:

– paramą ir praktinius patarimus kaip steigti tokį mini darželį;

– teisę gauti lėšų įrangai (baldams, gesintuvams ir pan.) pirkti;

– teisę pretenduoti į programas, kurios dengia maitinimo kaštus;

– pirmosios pagalbos apmokymus;

– jūsų klientai turės garantiją, kad jūsų namai atitinka saugumo reikalavimus;

– jūsų klientai galės vaikus jums palikti ramia sąžine, nes žinos, kad turite gebėjimus, kurių reikia, kad tinkamai pasirūpintumėte vaiku.

Šiuos punktus skaičiau ir galvojau: juk JAV – kapitalistinė valstybė? Juk jiems, kaip sakant, turbūt svetimiausia yra visokios socialinės programos, paramos ir pan. Tačiau ir ten puikiai suprasta, kad valstybei yra gerai, jei sudaromos sąlygos steigtis motinos mokyklėlėms! Ir ne tik sudaromos sąlygos: jei steigiasi profesionalios (licencijuotos) mokyklėlės, tai dar gauna ir visokeriopą paramą! Tik pagalvokite: GAUNATE įrangą, padengtus maitinimo kaštus ir apmokymus! Ir neabejoju, kad valstybei tai apsimoka – kitaip nedarytų. Kodėl? Todėl, kad visuomenės sveikata yra geresnė, kai tėvai nesuka galvos, kur palikti savo ikimokyklinuką. O ir mama, kuri augina savo vaiką ir priima kitus, dar ir uždirba. Taip, nedaug, tačiau vis vien uždirba, o ne pretenduoja į vienokią ar kitokią valstybės paramą. (Žinia, JAV motinystės atostogos – 3 mėnesiai (ir dar ne visur!), tai – jei norite vaikelį auginti ilgiau – nebegaunate jokios finansinės paramos.

Smagiausia, kad straipsnio pabaigoje – jei vis dar norite steigti darželį – siūloma telefonų knygoje susirasti vietinės agentūros telefoną arba keliauti į internetinį tinklalapį ir išsiaiškinti konkrečios valstijos reikalavimus. Įsivaizduojate – viskas VIENOJE VIETOJE! Nereikia minti SoDros, VMI, higienistų ir dar visokių kitokių -istų slenksčių, kurie konkrečiai apie motinos mokyklėles nieko net nepasakys… Aš, prisimenu, šiemet skambinau į VMI, nes kilo keletas klausimų dėl mano padėties specifikos. Tai buvau permesta gal per tris žmones, kurių paskutinis pasakė, kad tikriausiai reikia man daryti taip ir taip. O kas bus, jei pasirodys, kad tikriausiai ne taip reikėjo daryti? Baudą tikriausiai mokėsiu aš… Taigi skambinau dar kartą. Ir dar kartą kalbėjausi su keliais žmonėmis. Ir dar kartą išgirdau tikriausiai. Žodžiu, tikriausiai patartų ir tai, kaip daryti steigiant motinos mokyklėlę!

Ir nekalbu vien tik apie steigimą. Jau įsisteigus JAV yra galimybės tapti įvairių organizacijų nare, kurios padės profesiškai tobulėti, sudarys galimybę akredituotis, o klientai, žinoma, tik dar labiau pasitikės tokia įstaiga ir bus pasiryžę mokėti ir daugiau!

Skaičiau ir žavėjausi. Žinoma, realybėje gal nėra viskas taip paprasta, bet nemanau, kad yra ir daug sudėtingiau. Tiesiog pačiai teko stebėti kaip žmogus įsteigė įmonę (tiesa, ne motinos mokyklėlę) JAV – man ilgiau laiko užtruko aiškintis dėl motinystės pašalpos SoDroje!

Lietuvoje džiugina bent tai, kad vis garsiau prabylama apie motinos mokyklėles, ruošiama teisinė bazė. Ir dar – tų mokyklėlių jau yra. Ir ne viena. Ir ne dvi. Ir net ne trys. Tik tiek, kad jos veikia žmonių tarpusavio susitarimu. Geriausiu atveju – nusipirkus verslo liudijimą. Arba jau pačiu pačiu geriausiu atveju – įsteigus VšĮ. Tačiau juk visi suprantame, kad motinos mokyklėlės – ne darželiai ir ne socialines paslaugas teikiančios įmonės! Ach, kur tas vienas langelis, kurio dėka būtų galima ramiai ir tvarkingai steigti motinos mokyklėles? Tikiuosi, kad jis greitai atsivers…