„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Pirmieji treji mažylio gyvenimo metai IV dalis
2008 08 05

http://www.alfa.lt/straipsnis/157655

Mėgdžiojimas atskleidžia emocijas

Vos peržengę pirmųjų metų slenkstį mažyliai jau moka jus prajuokinti. Vaikai jau supranta, kaip elgiasi suaugusieji, žino, kas sukels jums teigiamas emocijas, todėl stengiasi tai daryti. Būtent nuo to prasideda emocinis vaiko brendimas. Dabar vaikui nebereikia laukti, kol jūs jam suteiksite teigiamų emocijų – jis pats jau gali jums sukelti džiugių išgyvenimų.

Be to, sulaukęs pusantrų vaikas – jei jam norisi apsikabinti – ateina ir prisiglaudžia, jei nori parodyti savo meilę, glosto jus. Kai apkabinate savo vaikelį ir jo kūnelis švelniai priglunda, užsibaigia dialogas, kuriuo vaikas paprašė šilumos ir ją gavo.

Kad ir kaip nemalonu, bet raudonuoti gali priversti iki skausmo pažįstamas vaiko pykčio ar susierzinimo perteikimas. Jis gali pakelti balsą, bandyti trinktelėti durimis arba pasipūtęs nueiti lygiai taip pat, kaip jūs nuėjote apsižodžiavęs su sutuoktiniu. Nors iš pradžių vaikas TIK mėgdžioja, netruksite pastebėti, kad jis iš tiesų ims identiškai elgtis, norėdamas nuleisti garą. Svarbu pabrėžti, kad jūsų mažylis visa tai, ką išmoko, dabar naudoja savo emocijoms išreikšti. Jeigu būsite šalia ir padėsite jam susivokti savo jausmuose, mažylis netruks išmokti ne tik jus mėgdžioti, bet ir perteikti reakcijų niuansus.

Užsispyrimas ir savarankiškumas

Kai kartu su vaiku atliekate namų ruošos darbus, žaidžiate, jis jaučia, kad gali ir geba vis daugiau, ir vis daugiau darbų atlieka savarankiškai. Turbūt pastebėjote, kad iš pradžių labai daug ką darėte drauge, o apie 18 mėnesį vaikas jau daugybę dalykų daro pats: puikiai pažįsta namus ir juose esančius daiktus.

Kitas ženklas, kad vaikas puikiai mėgdžioja tai, ką darote jūs, yra žaidimai su kaladėlėmis ir dėlionėmis. Vaikui įdomu, kaip daiktai siejasi vienas su kitu. Be to, išlavėjus stambiajai motorikai (vaikščiojimui, lipimui ir t. t.), greitais tempais ima lavėti ir smulkioji (žaidimai su kaladėlėmis, dėlionėmis ir t. t.). Jūsų vaikas jau tikrai gali sudėti vieną ant kitos bent jau tris kaladėles, atrasti vienos dėlionės antrą dalį.

14 mėnesių mažylis jau gali paimti trikampį ir – kaišiodamas jį į visas skylutes – ieškoti tinkamos! Nepatikėsite, bet šitaip mažylis rodo savo mokslinį mąstymą – jis atkakliai ieško problemos sprendimo tol, kol jį atranda. Ką ir kalbėti apie tai, kad – išvydęs sausainių ant stalo – jūsų mažylis jau be jokių keblumų su didžiausiu trenksmu prisistumia kėdę, užsiropščia ant jos ir netrukus visa burna triauškia sausainiukus!

Artumas

Tokio amžiaus vaikas turi didžiulį poreikį jaustis artimas: jo šlapi bučiniai ir seilėti apsikabinimai yra pačios nuoširdžiausios meilės išraiška. Net nepastebėsite, kaip jūsų mažylis išmoks flirtuoti ir siųsti jums tokius žvilgsnius, kurie netruks apvynioti jus aplink mažąjį pirštelį. Šiukštu nepasiduokite jo kerams, nes esate tik per plauką nuo nuolankiausio savo mažylio norų vykdytojo!

Pyktis

Iš pradžių supykęs mažylis tiesiog įnirtingai mosuoja rankutėmis, susiraukia ir urzgia ant jūsų. Tačiau netrukus – prisimokęs iš jūsų ar kitų artimųjų (auklių) – mažylis jau trinktelės per stalą ar pakels balsą. Žinoma, nepamirškite ir apie kritimą ant grindų. Šių metų pabaigoje vaikas jau supranta, kad (ir kada) jis pyksta. Jis jau gali sąmoningai kąsti ir gnybti, mėtyti žaislus, griūti ant grindų, isteriškai rėkti arba… išdidžiai nueiti. Visas šias jausmų audras lydės pikta mimika, urzgimas, lakstymas ratais ir pan. Patikėkite, jūsų namuose apsigyvens tikrų tikriausias princas / primadona!

Savojo ,,aš“ paieška

Kuo daugiau garsų, žodžių ir galimybių problemoms spręsti išmoksta jūsų vaikelis, tuo daugiau neuronų jungčių atsiranda tose smegenų dalyse, kurios kontroliuoja kalbą, verbalinius simbolius ir sekų supratimą. Kuo labiau palaikote vaiką, tuo labiau jis yra skatinamas tobulėti, tuo daugiau neuronų jungčių susidaro. Bendraudamas su jumis, su aplinka vaikelis įgyja gebėjimų, kurie sudarys pagrindą visam tolesniam jo vystymuisi.

Nuorodos į kitas šio straipsnio dalis:

Pirmieji treji mažylio gyvenimo metai I dalis

Pirmieji treji mažylio gyvenimo metai II dalis

Pirmieji treji mažylio gyvenimo metai III dalis

Pirmieji treji mažylio gyvenimo metai V dalis