„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Pavasarinis namų tvarkymas – kartu su vaiku
2008 08 04

http://www.alfa.lt/straipsnis/175769

1) Tebūnie paprasta

Galų gale gera naujiena – gebėjimas puikiai susitvarkyti nėra įgimtas! Tai reiškia, kad niekas negimsta žinodamas, kaip susitvarkyti namus, kad blizgėtų – to yra išmokstama. Taigi nuo ko pradėti mokytis ruošos?

Visų pirma geriausiai vaikas mokosi stebėdamas jus. O dar geriau, jei įtrauksite jį į savo namų ruošos ritualus. Tačiau tikriausiai visi drąsiai pripažintume, kad tvarkytis yra nuobodu. Jei nuobodu mums – ką kalbėti apie mažą vaiką, kuriam tvarkytis yra tarsi bausmė, o ne galimybė padėti šeimai. Tačiau visai kas kita, jei šio neišvengiamo ritualo imasi visa šeima. Ne kartą teko pastebėti, kad ir mūsų vaikai daug energingiau sukasi, jei tą darome visi drauge. Taigi: vaikai jums padeda tvarkyti „šeimos“ erdvę, o jūs jiems – jų kambarius. Užbaigę darbus nebijokite pasilepinti. Iš tiesų po generalinio apsikuopimo norisi save apdovanoti – susiorganizuokite išvyką į pavasarėjančią gamtą ar į kokį seniai svajotą kino filmą.

2) Ką reiškia tvarkinga?

Na, iš esmės visi žinome, kaip atrodo tvarkingas kambarys. Tačiau kaip jį sutvarkyti ir kaip padaryti, kad jis kuo ilgiau toks išliktų? Labai svarbu iš pat pradžių vaikui paaiškinti, ką turite galvoje, kai sakote „susitvarkyk kambarį“: surink žaislus nuo grindų, sudėliok juos į jiems skirtas dėžes, surink nešvarius drabužius ir sudėk juos į skalbinių dėžę ir t. t. Pagrindinės ruošos metu tai gali reikšti ir užvalkalų nuvilkimą, dulkių valymą ir siurbimą. Taigi turite susitarti, ką tvarkotės ir ko tikitės, nes kitaip… barnis neišvengiamas.

Be to, niekada nepamirškite, kad iš vaiko negalima tikėtis stebuklų. Tikėkitės mažiausio, ir viskas bus gerai! Patikėkite, tik labai nedaug vaikų yra pedantiškai tvarkingi. Daugumai jų patinka, kai kambary tvyro „gyvenamoji“ nuotaika. Be to, taip vaikas tarsi parodo, kad čia – erdvė, kurią kontroliuoja JIS. Taigi kai kada verta atsisakyti savo principų ir leisti vaikui susitvarkyti kambarį taip, kaip jam atrodo tinkamiausia.

Taip pat pasistenkite nepamiršti, kiek jūsų vaikui metų. Penkiametis gali sudėti knygas į lentyną, nešvarius drabužėlius į skalbinių dėžę ir žaislus į vietas, bet, tikėtina, kad dar nemokės pasikloti lovos, nušluostyti dulkių ir pan. Iš 12-mečio jau galite tikėtis ir to, kad jis pats išsiskalbs (paklausdamas jūsų, jei iškyla klausimų), nusišveis langus ir pan.

Ir dar. Geriau tegul vaikas atlieka keletą darbų gerai, užuot nė vieno neatlikęs kaip dera, nes užvertėte jį našta ne pagal jo jėgas. Juk svarbiausia – galutinis rezultatas.

3) Tvarkymosi procesas

Psichologai, tyrinėję vaikų tvarkymosi ypatumus, duoda keletą pasiūlymų, kad ši veikla būtų kuo efektyvesnė. Reikėtų patarti vaikui tvarkytis tokia seka (žinoma, šie patarimai gali praversti ir jums):

Visų pirma surink drabužius. Tvarkingus sudėk atgal į spintą, o nešvarius – į skalbinių dėžę.

Išnešk šiukšles. Tai reiškia, kad visus nešvarius indus reikia nunešti į virtuvę ir juos išplauti ar sudėti į indaplovę. Tvarkai palaikyti padeda ir šiukšlinė kiekviename kambaryje. Kai tvarkotės, nepamirškite jos išpilti.

Susitvarkyk žaislus. Geriausia, kai žaislai turi tam skirtas dėžes, lentynas.

Susitvarkyk išmėtytas knygas, kompaktinius diskus ir visa tai, kas dar guli ne savo vietoje.

Susitvarkyk stalą. Stalas yra ne saugykla, o vieta, kur dirbama. Išmesk tai, kas nereikalinga, o kas reikalinga, padėk ten, kur turi būti.

Kai viskas vietose, jau galima imtis dulkių šluostymo.

Kai dulkės nuvalytos, pereikite prie grindų. Visų pirma išsiurbkite ir tik po to plaukite. Ir nepamirškite visų užkampių ir užkaborių.

Jei iš tiesų norite pavasarį atsinaujinti, nepamirškite ir sienų, langų bei durų. Net ir nedidelis vaikas gali padėti susiurbti visus voratinklius bei pašveisti sieną skudurėliu.

Štai tie darbai, kuriuose gali dalyvauti ir vaikai. SVARBIAUSIA atsižvelgti į vaiko amžių ir į tai, ką jis geba. Susitvarkius smagu visiems kartu pasidžiaugti puikiu rezultatu! Jeigu vaikas matys, kad po namų ruošos darbų vos velkate kojas, jis manys, kad kitaip ir būti negali. Bet jei visus ruošos darbus pasidalysime, Velykas pasitiksime švariuose namuose. O jeigu akcija visiems drauge kuoptis taps įpročiu, mažieji jūsų padėjėjai su laiku taps tikrais pagalbininkais! Tačiau praleidę progą prišnekinti ikimokyklinuką ar pradinuką, kad prisidėtų prie tvarkos palaikymo, paauglį jau vargu ar prisišauksite…