„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Patarimai: kaip išmokyti vaiką higienos
2008 08 04

http://www.alfa.lt/straipsnis/182228

Nežinau kaip jūs, bet aš iki pat šiol puikiai prisimenu iš vaikystės atkeliavusį eilėraštuką apie berniuką Henriką, kuriam labai svarbi buvo higiena. Visi vaikai nuo ankstyvos vaikystės nuosekliai ar tik priešokiais yra pratinami prie higienos ritualų, ir jau trejų sulaukęs pyplys turėtų ne tik būti įgavęs tam tikrų įgūdžių, bet ir suprasti, kodėl:

– reikia maudytis ir plauti plaukučius;

– dažnai plauti rankeles;

– valytis dantis;

– pūsti nosytę į servetėlę;

– užsidengti, kai kosi ir (arba) čiaudi;

– pasikeisti drabužėlius, kai šie išsipurvina;

– šukuotis.

Todėl kai tik švarinatės su savo mažyliu, stenkitės aptarti, ką ir kodėl darome, kad kartojimu įgytas gebėjimas taptų įgūdžiu ir įpročiu visam gyvenimui. Nuosekliai siekdami tikslo netrukus pamatysite, kad vaikas puikiai supranta, kodėl, pavyzdžiui, reikia plauti rankeles. Kartais teks imtis ir griežtesnių priemonių. Štai vieno šešiamečio tėvams niekaip nesisekė įtikinti sūnaus, kad rankas – grįžus iš lauko ir pasinaudojus tualetu – plautis būtina. Viską pakeitė iš Youtube.com parsisiųstas trumpas filmukas, kuriame pro bambą ištraukiamas kaspinuotis… šis argumentas, matyt, buvo svarus, nes prašyti du kartus nebereikia…

Taigi verta pasistengti, kad vaikui suformuotumėte tinkamus savigalbos įgūdžius. Be jokios abejonės, vaikas viską darys energingiau ir priešinsis daug mažiau, jei, užuot burbtelėję: daryk, nes aš taip pasakiau, jam paaiškinsite, KODĖL privalu visa tai daryti. Tačiau pasakodami vaikams apie tai, kodėl švara yra svarbiausias higienos reikalavimas, neperlenkite lazdos. Kai kurie ikimokyklinukai gali taip išsigąsti „nematomų purvo dalelių“, kurios gali juos susargdinti arba apgyvendinti jų pilvelyje kirmėles, kad ima paniškai bijoti nešvaros. Nepamirškite, kad stengiatės ugdyti švaros įpročius, o ne fanatišką perfekcionistą.

Užtenka vaikui pasakyti, kad – susikišus nešvarias rankeles į burną – galima susirgti arba net užsikrėsti kirmėlėmis, bet pakanka rankeles nusiplauti, ir jam pavyks to išvengti. Jei vaikas nenori valytis dantukų, užtenka pasakyti, kad maisto likučiai „graužia“ dantuką ir jei jis išsisukinės nuo šios procedūros, išgrauš didelę skylę – tada jam skaudės, reikės gydyti, o tai gali būti nemalonu. Juk daug paprasčiau išsivalyti dantukus, ar ne? Jei net ir tokie paaiškinimai nepadeda, o vaikas tiki dantukų fėja, galite pasakyti, kad dantukų fėja dovanėles palieka tik tiems vaikams, kurių iškritę dantukai yra švarūs!

Kai dėl kasdienių jūsų pastangų vaikas pagaliau supranta, kodėl reikia atlikti vieną ar kitą švaros ritualą, nepamirškite jų laikytis. Trimečiam vaikui bus labai sunku suprasti, kodėl taip svarbu nusiplauti rankeles grįžus iš lauko, jei jūs jį paraginsite tai daryti tik… kas antrą ar kas trečią kartą. Tai pat svarbu suprasti, kad vaikai yra vaikai ir… jie išsimurzins. Taip, nusiplauti rankas prieš valgį, grįžus iš lauko ir pasinaudojus tualetu svarbu, bet neleiskite švaros manijai apsėsti jūsų ir jūsų vaikų. Neįmanoma pasiekti, kad ikimokyklinukas visą laiką būtų švarus. O jeigu vis dėlto jūsų mažylis visą laiką švarus… tikriausiai jūs ribojate jo pasaulio pažinimą, kuris šiame amžiuje vyksta per pojūčius. O ir ne tik pasaulio pažinimą, bet ir fizinį vystymąsi, nes tokio amžiaus vaikui privalu lakstyti, laipioti, čiuožti, čiupinėti, šokinėti po balas ir… griūti.

Jeigu norite vaikui vaizdžiai parodyti, kaip atrodo visi tie ant mūsų rankų nusėdantys nešvarumai, apibarstykite jo ranką blizgučiais. Paaiškinkite, kad dabar blizgučiai – prie rankyčių prisitvirtinę nešvarumai, kurių mes paprastai nematome. Tegul vaikas savo rankutėmis paliečia sofą, stalą, paspaudžia jums ranką. Bus nesunku pastebėti, kad blizgučiai pasklinda… visur. Nusiplaukite rankas. Vėlgi vaikas pastebės, kad blizgučių neliko. Tai gali būti puiki aiškinamoji-lavinamoji pamokėlė dvejų trejų metų vaikui, kuriam dar sunku suprasti tai, ko nemato.

Beveik visiems mažiems vaikams patinka žaisti vonioje. Tam tinka seni geri guminiai žaisliukai, bet puikiausiai tiks ir plastikiniai indeliai, laistytuvas, kamuoliai, vonios knygelės. Kad vaikui tikrai patiktų maudytis, neskubinkite jo. Neskubinkite vaiko ir tada, kai jis maudosi vandens telkiniuose vasarą. Jei diena šilta, leiskite ikimokyklinukui pažaisti nuogam. Juk taip nepakartojama pajusti šalto vandens purslus, šiltą saulės zuikutį ant kaklo ir vėsų vėjelį ant pilvuko, o paskui susisupti į minkštą rankšluostį. Juk neketiname atimti iš vaiko džiugesio patirti visus įmanomus vaikystės malonumus, nors ir esame atsakingi išmokyti pajusti švaros kvapą ir džiaugsmą.