„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Patarimai dirbančioms mamoms
2008 08 06

http://www.alfa.lt/straipsnis/146763

Dirbančios mamos mažų mažiausiai dirba dviem etatais: darbas namuose ir darbas biure (versle) reikalauja labai daug energijos ir pastangų. Netgi tuo atveju, jei namuose yra padedanti auklė ar močiutė ir neriboja finansai, vis vien šios dvigubos pareigos atima daug jėgų. Tyrimai rodo, kad dažniausia streso ir / ar perdegimo priežastis – nelankstūs darbdaviai ir nelankstus darbo grafikas. Norint išvengti perdegimo, reikia ieškoti pusiausvyros ir išmokti pasidalyti pareigomis su sutuoktiniu.

Namuose

Reklama

1. Apsibrėžkite prioritetus. Visų pirma apsispręskite, kokie darbai jūsų namuose yra patys svarbiausi (nes dėl jų neatlikimo šeimose dažniausiai kyla konfliktų). Tam jums reikia žinoti sutuoktinio darbo grafiką ir jį informuoti apie savo planus. Tik ieškodami pusiausvyros tarp darbo ir šeimos, ją atrasite.

2. Planuokite. Kai šeimoje dirba abu, dienos produktyvumą didele dalimi nulemia planavimas. Iš anksto numatę ir aptarę darbus ir laiką išvengsite brangaus laiko ir energijos švaistymo. Nusistatę darbų tvarką ir tos tvarkos įgyvendinimo būdus pasiekiate daugiau tikslų, efektyviau dirbate, gyvenate laisviau, nes kontroliuojate situaciją.

3. Bendraukite. Nepamirškite, kad šeimoje svarbiausia – dialogas. Jis būtinas net tada, kai, atrodo, griūsite iš nuovargio. Mokėjimas bendrauti – įgyjama savybė, vadinasi, to galime išmokti kiekvienas (žinoma, jei yra noro).

4. Diskutuokite. Aptarkite, kaip pasidalysite vaikų ir namų priežiūrą. Būkite atviri pasiūlymams. Jei jūsų sutuoktinis iki šiol po darbo trina sofutę prie televizoriaus, nes jis „po darbo“, o vakarienė, vaikų maudymas, pasakos, skalbimas ir kiti ruošos darbai griūva ant jūsų pečių – pats laikas (jei jūs DAR neperdegėte) apie tai pasikalbėti. Galbūt jūsų netenkins pirmasis susitarimas, tačiau tai bus žingsnis šeimos gerovės link.

5. Būkite lankstūs. Tapusi mama, norite nenorite tenka permąstyti savo prioritetus. Tačiau to neužtenka – esate priversta tapti daug lankstesnė, nei buvote anksčiau. Pavyzdžiui, po darbo kiekvienam žmogui reikia atsipalaiduoti. Tačiau kaip būna dažniausiai? Vos praveriate namų duris, auklė į rankas paduoda kūdikį ir… užveria jas iš kitos pusės, o jūsų laukia vakaro valgio ruošimas visai šeimai, stirta skalbinių, vyro, vaikų drabužiai, priešpiečiai rytdienai ir t. t., ir pan. Vienintelė išeitis – tartis su sutuoktiniu, kad vieną dieną jis žiūrės kūdikį, o jūs gaminsite, o kitą dieną – pasikeisite. Būdami su kūdikiu išeikite pasivaikščioti, kartu paskaitykite knygelę (kad jis nesitrintų apie valgį ruošiantį sutuoktinį) – ir atsipalaiduosite, ir pabūsite su vaiku. Be to, žinosite, kad namų ruošos naštą nešate ne viena. Ir bene svarbiausia – tolsite nuo stereotipų ir tapsite tolerantiškesni.

6. Neskubėkite. Nepamirškite, kad tai, ką labai skubate daryti su vaikais (valgyti, maudytis, eiti miegoti ir pan.), vėliau jie prisimins visą gyvenimą. Jūsų gyvenimas nepasikeis, jei migdysite vaiką 20, o ne 10 minučių, tačiau jūsų vaikui tos 10 minučių kas vakarą gali tikrai pakeisti gyvenimą. Užuot bėgusios gyvenimu, stabtelėkite, nes akimirkos, kurias instinktyviai labai norėjote sustabdyti (kai vaikas taškėsi vonioje ar kai pasakojo vieną iš nepakartojamų savo istorijų, ar kai jau aprengtas naktiniais siautė jūsų lovoje…) nepasikartos.

Kaip geriau planuoti?

1. Jei nebūtina – nedarykite. Pagalvokite, ar visa tai, ką darote namuose, yra būtina? Pavyzdžiui, skalbinių lyginimas. Juk galima lyginti tik marškinius! Manote, kad lyginti būtina? Raskite kitą darbą, kurio lengvai atsikratytumėte.

2. Taupus moka dukart. Šimtą kartų patikrinta liaudies išmintis. Jei norite sutaupyti vieno iš šių dalykų, turite išleisti daugiau kito. Jei jums atrodo, kad namų tvarkytoja – prabanga iš fantastikos srities, nemažai laiko gali sutaupyti mikrobangų krosnelė, indaplovė ir pan.

3. Turėkite kalendorių. Jei esate dirbanti mama, neišsiversite be kalendoriaus. Savaitgalį su sutuoktiniu aptarkite kitos savaitės darbus, pasidalykite. Pasidarykite sąrašus, iš kurių išbrauksite atliktus darbus. Paprasta, tačiau stebuklingai mažina chaosą.

4. Neapsikraukite. Jei kas vakarą sudėliosite daiktus į savo vietas, jums tai užims daugių daugiausiai keliasdešimt minučių. Jei indus išplausite arba sudėsite į indaplovę iškart pavalgę, neteks plauti kalnų indų. Tas pats pasakytina ir apie darbus darbe.

5. Gerbkite kito individualumą. Kai ką jums teks išmokti iš partnerio, o kai ką – išmokyti jį. Tačiau – kai parodysite – nebesikiškite. Tegul daro taip, kaip jam atrodo tinkamiausia. (Tai ypač pasakytina apie vaikų auginimą – mamoms vis vaidenasi, kad net sauskelnių jie nesugebės pakeisti, ką jau kalbėti apie aprengimą, maitinamą… Nenuostabu, kad ilgainiui vyras nebenori kištis!)

6. Išmokite kelis darbus dirbti vienu metu. Laukdama, kol skalbyklė švarina jūsų skalbinius, paskaitykite su vaiku. Kol ant virykles jaukiai kunkuliuoja puodas, paskambinkite visiems, kam ketinote, bet neradote laiko visą dieną. Jei išsirengėte apsipirkti kitai savaitei, pakeliui užsukite į valyklą, skalbyklą ir elektros lemputės, nes perdegė jau prieš kelias dienas.

7. Planuokite mitybą. Žinoma, efektyviausia yra susiplanuoti visos savaitės valgiaraštį ir viską nusipirkti vienu metu. Tačiau jei negalite šitaip, pabandykite bent jau susiplanuoti iš vakaro, o grįždami iš darbo pakeliui užsukti į parduotuvę, kad nereikėtų grįžti namo, suderinti valgiaraščio, tada važiuoti į parduotuvę ir pan. Tarkime, negalite žinoti, ko norėsite net ir iš vakaro – susirašykite „Skype“ arba susiskambinkite per pietų pertrauką, kad išvengtumėte nereikalingos kelionės.

Su vaiku

Kai kurie tėvai mano, kad vaikams reikia skirti visą savo dėmesį. Nenuostabu, kad tokie tėvai labai greitai pervargsta. Tyrimai rodo, kad vaikai jaučiasi laimingi net tada, kai tėvai jiems skiria VISĄ savo dėmesį tik… valandą per dieną. Visa kita – užtenka būti su vaiku šalia ir pritaikyti tam buvimui aplinką. Meilės nematuojame kartu praleistomis valandomis. Taigi ką daryti ir ko NEdaryti su vaiku? Tikrai nereikia stengtis visą laiką užimti vaiko. Svarbu, kad dienos pradžioje ir pabaigoje būtų bent pusvalandis intymaus, kartu praleisto laiko. Tai daug svarbiau nei blizgantys namai ar iš darbo parsinešti popieriai ir rūpesčiai. Tai laikas, kai jūs turite pasidžiaugti esantys tėvai. Keletas dalykų, kuriuos vertėtų daryti (arba NE):

– Pakeliui į / iš darželio klausykite tokios muzikos, kokią mėgsta vaikas. Arba kartu dainuokite. Arba kalbėkite. Kad ir koks jūs užimtas darbe, žinias spėsite permesti akimis ir naujienas perskaityti per trumpas pertraukėles… kai vaiko nebus šalia ir nebegalėsite skirti jam dėmesio.

– Kuo jaunesnis vaikas, tuo svarbiau šypsotis ir liesti. Nepamirškite akių kontakto, parodykite, kad tikrai jo klausote.

– Ikimokyklinukams ir pradinukams kuo daugiau skaitykite. Ką jau kalbėti apie tai, kad taip ne tik padėsite vystytis savo mažylių kalbai. Įrodyta, kad skaitymas drauge sukuria nepaprastą intymumą. Pakaks, jei kartu su kūdikiu vartysite knygutes ir kalbėsite apie paveiksliukus.

– Spontaniškai žaiskite. Kai kuriems tėvams atrodo, kad žaidimui reikia „prisiruošti“. Sėskite šalia vaiko ant grindų ir žaidimas įsisiūbuos per keletą akimirksnių.

– Klausykite savo vaiko. Labai lengva pradėti sakyti: „aha“, „jo“, „hmmm“ ir pan. Vaiko jausmai tokie pat svarbūs, kaip ir jūsų. Geri tėvai išmoksta ne tik girdėti, bet ir klausyti.

– Neperkraukite laiko kartu. Laikas kartu turi būti mielas abiem. Gal pakaks, jei kartu išeisite pasivaikščioti?

– Nebūtina vaikui nuolat skirti viso dėmesio. Jūs galite su vaiku kalbėtis ir rūšiuodama skalbinius, ir tvarkydama namus. Dar geriau, jei darysite tai kartu! Greitai nusimaudykite po dušu (jūs), o po to abu pasinerkite su darželinuku į šiltą atpalaiduojamą vonią…

– Nepamirškite, kad laikas kartu nėra laikas be taisyklių ir ribų.

– Nenuleiskite rankų, jei jūsų buvimas kartu neatrodo kaip „Commercial Union“ reklamoje… Gyvenimas ne toks saldus, bet įdomesnis ir tikras. Ir jūsų vaikui esate pats svarbiausias ir mylimiausias žmogus.