http://www.alfa.lt/straipsnis/c78785
Turbūt reta paauglius auginanti šeima vienu ar kitu metu nėra girdėjusi klausimo: „Ar aš privalau važiuoti?“ Ir visos šeimos turi rasti atsakymą į šį klausimą, kuris tam tikra prasme ims griauti įprastas šeimos tradicijas, kai visos šeimos atostogos buvo savaime suprantamas nerimastingas laukimas. Nors paaugliai jau gerokai prieš atostogas pradeda siųsti signalus, kad šiemet nenorėtų važiuoti kartu, paprastai tėvai, džiaugdamiesi, kad vėl visa šeima atostogaus drauge, tuos signalus ignoruoja ir, kai galiausiai vaikas atvirai pareiškia važiuoti nenorįs, sutrinka. Nenuostabu, kad jie sutrinka, pyksta, liūdi, jaučiasi įskaudinti. Paprastai beveik visi tėvai nebūna tam pasirengę. Toks vaiko noras dažnam tėvui pasirodo kaip asmeninis įžeidimas.
Tėvams kyla daugybė klausimų: Kodėl nenori važiuoti? Juk mes kartu atostogaujame nuo tada, kai tu gimei? Juk tau taip patikdavo kartu atostogauti, kai kartu plaukiojame, žvejojame, vaikštome, pramogaujame. O vaikas pareiškia, kad jis tiesiog su draugais nori įkurti grupę arba paprasčiausiai pabūti vienas. Tėvus apima panika, kaip jis susitvarkys vienas, ir neapleidžia mintis, kad kažkas yra blogai, kad kažką vaikas nutyli, nes juk visada norėdavo važiuoti drauge. O jeigu apie tokio noro priežastis paklaustas vaikas spontaniškai atsako, kad jam būtų linksmiau su draugais, o vis atostogauti su tėvais nusibodo, tėvus apima siaubas. Ypač kai tokią naujieną pareiškia pirmagimis, apeliuodamas į kitų šeimos vaikų amžių. Jis tiesiog norėtų pabūti su bendraamžiais, padirbėti, užsiimti veikla, kuri įdomi jo amžiaus jaunuoliams, o ne kiaurą vasarą būti su ,,mažiais“.
Tėvams tai sukelia dar daugiau nerimo: atostogauti be vaiko? Kokios bus tradicinės šeimos atostogos be vieno šeimos nario? Kaip į tai reaguos jaunesni broliai ir seserys? Tačiau jeigu įsiklausytumėte, paauglys dažnai turi labai racionalių argumentų. Jis pasakytų, kad jums ir be jo bus smagu (iš tiesų), kad bus kitaip, bet bus smagu. O mažieji broliai ir seserys tikrai prisigalvos įvairios veiklos ir visai neprieštaraus pasiilsėti vieni nuo kitų.
Be to, paauglys jau gali įvertinti ir tai, kad mažyliai galės džiaugtis jūsų dėmesiu. Ir jeigu įsiklausysite, jeigu pasitikite savo vaiku (o tikrai turėtumėte, nes juk visą laiką stengėtės, kad jis išaugtų doru žmogumi), tikrai neverta pašėlti ir versti vaiką pasijausti kaltą dėl to, kad jis nori nutraukti bambagyslę. Atvirkščiai, tai jau rodo tam tikrą jo brandą. O jeigu per tas kelias savaites iš tiesų nieko TOKIO nenutiks, turėsite progos įsitikinti, kad juo iš tiesų galima pasitikėti ir kad jis jau yra pajėgus tam tikrą laiką išgyventi savarankiškai.
14–15 metų paauglys jau yra pasirengęs naujiems įspūdžiams, potyriams, naujai atsakomybei. Jis ir toliau liks šeimos narys, nes iš šito neišaugama. Bet jis išaugo tradicines šeimos atostogas. Žinoma, jei jūs važiuotumėte ten, kur dar niekada nebuvote – gal jis ir neatsisakytų, bet kasmetinės atostogos toje pačioje Palangoje ar sodyboje jam jau ankštos. Jis tampa nepriklausomas. Ir tėvai tikrai nieko nepražiopsojo. Toks prašymas – natūralus augančio paauglio prašymas, kuris nori atrasti savo identitetą ne tik kaip šeimos nario, bet ir kaip individo.
Žinoma, yra ir bus šeimų, kurios priverčia paauglius važiuoti kartu. Priverčia net ir tada, jei paauglys labai argumentuotai papasakoja, kodėl nori likti ir ką tuo metu ketina veikti. Nieko keista, kad dažnas paauglys per atostogas būna piktas ir negatyvus! O atostogos? Kas jas prisimins su džiaugsmu? Jūs? Vaikas? Ar jums pergalės džiaugsmas bus svarbesnis už tai, kad paauglys visas atostogas buvo surūgęs?
Juk tėvai visada nori padėti vaikui augti. Padėti augti ir tapti tokiais žmonėmis, kurie būtų laimingi ir teiktų laimę kitiems. Dėl to svarbu įsiklausyti ir leisti paaugliui tapti nepriklausomam, pasitikinčiam savimi individui. Ir nenustebkite, jei pakeliui teks nubraukti ne vieną ašarą, atsisveikinti su įprastomis atostogomis, atsisukus mašinoje nebematyti vieno iš įprastų veidų ir nepamiršti mobiliojo telefono, nes bent jau keletą kartų per dieną šių atostogų metu skambinsite namo ir teirausitės, ar jau naujai įkurta grupė pasiruošusi užkariauti pasaulį?