„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Nepaklusnus vaikas: ką daryti tėvams? V dalis
2008 08 04

http://www.alfa.lt/straipsnis/190534

Nenuostabu, kad tokiam vaikui nėra lengva bendrauti su aplinkiniais. Be to, jis dažnai supranta, kad aplinkinių nepasitenkinimo priežastis – jis, tačiau nesupranta, ką daryti, kad taip nebūtų. Kai vaikui auga, reikia nemažai su juo kalbėtis apie tai, kas jį erzina, apie tai, kad ne visada viskas einasi it sviestu patepta ir dažnai šiek tiek tolerancijos aplinkiniams būtų ne pro šalį.

Padėkite vaikui suprasti, kokiose situacijose jam trūksta kantrybė ir kalbėkite apie jas. Šitaip jis išmoks atpažinti jį erzinančias situacijas ir atitinkamai reaguoti. Nepamirškite, kad šių vaikų labai jautrus ego: jie labai jautriai reaguoja, jei įtaria, kad juos pašiepiate ar gėdinate. Gerbkite vaiko poreikius. Tačiau – paradoksas – paprastai šie vaikai turi puikų humoro jausmą. Jeigu atrasite būdą, kaip pajuokauti apie jo perfekcionizmą, nuolatinį burbėjimą ar jaudinimąsi dėl smulkmių, jei sugebėsite tai daryti nuoširdžiai, o ne ironiškai ar sarkastiškai, tai tikrai padėsite jam eiti savęs pažinimo keliu. Jeigu jūs jam leidžiate ką nors daugiau nei įprasta ir, manote, kad jis pagaliau turėtų būti jums palankus, o jis ima dar daugiau reikalauti, galite pajuokauti, kad jis elgiasi it drakoniukas šokolado fabrike: Dar, daaar, daaaar…Kažin, ar per tokius netramdomus norus neįkris į karšto šokolado puodą??? Manau, tai atpalaiduos ir sukels šypseną.

Žinoma, būti empatiškiems su tokiais vaikais nėra lengva. Kita vertus, nieko gera nežada ir pasirinkimas tūpčioti apie vaiką ir tenkinti visas jo užgaidas. Dūsaujantys motina ir tėvas, pasirengę viską įmanoma ir net neįmanoma padaryti dėl savo princo (princesės), bet tai pasieks niekinį rezultatą. Neverta pamiršti, kad šie vaikai yra „kieti riešutėliai“. Pavyzdžiui, jei jūsų vaikas burba panosėje, kad pietums pagaminone ne tai, ką jis mėgsta, kad jis VISADA turi kankintis valgydamas tai, galite tiesiog pasakyti: Vajė, man atrodo, kad valgio gaminimą teks „perleisti“ tau. Tai bus daug veiksmingiau, nei: Aš žinau, kad tu nemėgsti brokolių, bet juk sakiau tau šimtą kartų…ir t. t. ir pan.

Reikia pripažinti ir tai, kad labai dažnai nepaklusniems ir užsispyrusiems tėvams…gimsta ir linkę užsispirti vaikai. Prisipažinkite – ar tik vaikystėje nebuvote toks pat kietakaktis? Kai kuriems tėvams dar iš gilios vaikystės velkasi kaltės ir gėdos jausmas, nes jie prisimena, kad patys taip elgėsi, kad buvo užsispyrę ir nemieli aplinkiniams. Kartais net to nesuprasdami, tokie tėvai nekenčia to užsispyrusio vaiko savyje ir tą pyktį … išlieja ant savo atžalos, kai vaikas elgiasi būtent taip, kaip elgdavosi jis pats. Susidaro užburtas ratas: su savo vaiku elgiatės taip, kaip kažkada buvo elgiamasi su jums. Deja, visi turim savybių ir charakterio bruožų, kuriais nesididžiuojame. Labai dažnai tai pastebime augindami vaikus. Jeigu tai pavyks suprasti ir sąmoningai stengsimės elgtis teisingai, galėsim savo vaikams suteikti daugiau paramos ir būti labiau empatiški, užuot nuolat kritikavę ir bambėję.

Ir dar. Kai kuriems vaikams labai padeda sportas (fizinis aktyvumas). Netgi toks paprastas dalykas, kaip supimasis sūpuoklėmis, gali atpalaiduoti įsitempusį vaiką. Ir tegul jis pasirenka, kaip aukštai ir kiek ilgai jis supsis (žinoma, viena akimi juk stebėsite jį). Bus pedagogiška, jei leiskite vaikui nuspręsti, kokią sporto šaką jis pasirinks. TADA jau mokykite jį laikytis pasirinkto kurso, kad nešokinėtų nuo vieno prie kito, jei jau pradėjo eiti tuo keliu, tegul eina.

Šie vaikai kartais atrodo Dievo siųsti kantrybei ugdyti. Būna dienų, kai iš tiesų atrodo, kad vaikas viską daro specialiai, kad jums trūktų kantrybė. Tačiau iš tiesų – tai meilės, šilumos ir supratingumo prašantys būsimieji šio pasaulio lyderiai. Juk vaikai dažnai tampa tuo, kuo jais laiko kiti, o jeigu jūs puoselėsite šių vaikų gerąsias savybes (gebėjimą būti savarankiškam, gebėjimą vadovauti, gebėjimą priimti sprendimus ir būti atsakingam) ir padėsite ugdyti silpnąsias jo charakterio savybes (kontroliuoti emocijas, prieš užpykstant pagalvoti, būtų tolerantiškam ir pakančiam kitiems), pamatysite, kad vaikas iš tiesų yra nepaprasta dovana, kuri buvo jums patikėta.

Nuorodos į kitas šio straipsnio dalis:

Nepaklusnus vaikas: ką daryti tėvams? I dalis

Nepaklusnus vaikas: ką daryti tėvams? II dalis

Nepaklusnus vaikas: ką daryti tėvams? III dalis

Nepaklusnus vaikas: ką daryti tėvams? IV dalis