„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

MOKSLO NAUJIENOS. Ankstyvi ginčai dėl pinigų prognozuoja skyrybas
2013 07 25

 

Ginčų pasitaiko netgi tvirčiausiose santuokose, tačiau jų tema gali įspėti apie galimas skyrybas, nusprendė Kanzaso valstijos universiteto mokslininkai. Pasak jų, ginčai dėl pinigų – be konkurencijos pirmauja prognozuojant santykių subyrėjimą. Ne vaikai, ne seksas, ne uošviai. Tai pinigai – tiek vyrams, tiek moterims.

Atliekant tyrimą buvo naudotasi daugiau nei 4500 porų, dalyvavusių ilgalaikėje nacionalinėje apklausoje apie šeimą ir namų ūkį, pateiktais duomenimis. Tyrimas buvo publikuotas žurnale Family Relations.

Tyrėjų grupė sužymėjo porų pajamas, įsiskolinimus bei vertę darbo rinkoje. Rezultatai atskleidė, kad visai nesvarbu, kiek uždirbi ar kiek esi vertas. Ginčai dėl pinigų vyksta visuose sluoksniuose ir jie yra pavojingiausi santuokai. Po ginčų šia tema reikia daugiau laiko atsigauti nei po bet kurio kito ginčo. Poros dažnai apsisvaido šiurkštesniais žodžiais ir ginčai trunka, tad ginčai būna karštesni, intensyvesni, be to, ilgiau trunka.

Ginčais apie pinigus galima matuoti ir neseniai susituokusių žmonių būsimus santykius bei galimybes likti kartu. Net jei tai įvyko seniai (ir jie iki šiol neišsiskyrę), tačiau jei vos tapę pora jau pykosi dėl finansų, jiedu turėjo mažai šansų sukurti ir džiaugtis tvirtais santykiais. Besitęsiantys pykčiai dėl pinigų ir toliau ardo santykius, pora patiria iš jų mažiau pasitenkinimo. Net jei skyrybos dėl mažų pajamų yra neįmanomos, situacija šeimoje vis tiek toliau prastėja. Nekalbant jau apie neigiamą poveikį vaikams, padidėjęs stresas tikrai nepadeda imtis finansinio planavimo, galinčio pakeisti padėtį į geresnę pusę.
Anot tyrėjų, poroms galėtų padėti finansų planuotojai, gebantys suvaldyti klientų įtampą bei stresą pasitelkę edukaciją. Tai svarbu, nes įtampą patiriantys žmonės paprastai geba susikoncentruoti tik trumpam. Jie nepajėgia planuoti ateities. Sumažinus įtampą galima pagerinti planavimą.
Tyrimo autoriai rekomenduoja į pasiruošimo santuokai kursus įtraukti ir finansų planuotojo paskaitas, kartu peržvelgti vienas kito kredito istorijas (jas galima gauti internetu) ir nuodugniai aptarti, kaip elgtis su pinigais, jog tai būtų sąžininga abiejų asmenų atžvilgiu. Jei namų ūkyje finansai paskirstomi nesąžiningai, santykiai neteiks tokio didelio pasitenkinimo, kokį galėtų.

Nuotr. www.flickr.com