„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Mokslo naujienos. 2010 balandžio 25 diena.
2010 04 25

Praeita savaitė mūsų namuose buvo ligų savaitė: nuo trečiadienio Morta, Gertrūda ir Vilhelmas serga kaip pašėlę ir tik šiandien, tikiuosi, liga pradėjo trauktis. Kokia liga? Na, virusas… Bjaurus virusas: Mortai temperatūra kelis kartus šoktelėjo iki 40.4, Gertrūdai buvo šoktelėjusi iki 40.1, o Vilhelmui net kelias dienas laikėsi virš 39. Žodžiu, virš 38.5 buvo visą laiką, kai tik sumažėdavo vaistų poveikis… Dabar liko bėgančios nosys, kosulys (na, kodėl mūsų vaikams visos ligos būna vienodos: temperatūra, o po jos – sloga ir kosulys…) ir pavargę akutės. Kaip tyčia ir mokslo naujienose šįkart – apie temperatūrą, virusus ir bakterijas. Ir, žinoma, dar krūva naujienų apie šeimą, švietimą ir vaikus.

Epileptinė veikla smegenyse gali daryti įtaką vaikų kalbos raidai, todėl siūloma vaikams, kurių kalbos raida atsilikusi, dažniau daryti EEG (elektroencefalogramą), kad būtų kuo anksčiau nustatoma, kuriems vaikams reikia medicininės pagalbos. Su didžiausiomis problemomis susiduria vaikai, kurių smegenų epileptinė veikla (aktyvumas) yra kairiojoje smegenų pusėje, kuri kontroliuoja mūsų lingvistinius gebėjimus. Kai kuriais atvejais laiku pradėdas gydymas gali blokuoti epileptinę smegenų veiklą ir tokiu būdu sumažinti neigiamą įtaką vaiko kalbos raidai.

Jeigu kurčiam vaikui implantuojami kochleariniai implantai iki 18 mėnesių, žymiai pagerėja vaiko gebėjimas girdėti, suprasti kalbą ir – galiausiai – kalbėti. Antras labai svarbus faktorius tyrime buvo kaip anksti tėvai pradėjo ir kiek tėvai bendravo su vaiku. Dar vienas tyrimas parodė, kad vaikai su kochleariniais implantais (suaugusieji, kurie vaikystėje turėjo implantus) pasiekia panašių mokymosi ir darbingumo rezultatų kaip sveiki jų bendraamžiai.

Vaikams, kurių tėvai nusižudo, padidėja tikimybė mirti ta pačia mirtimi. Be to, šie vaikai turi padidėjusią riziką sirgti (turėti) įvairiomis psichiatrinėmis ligomis (sutrikimų).  Beje, ar žinote, kad tėvų savižudybė daug labiau paveikia vaikus, jei tai įvyksta jų vaikystėje arba ankstyvojoje paauglystėje, nei jaunystėje? Taip pat, žinia, nebūtinai taip turi atsitikti, todėl labai svarbi prevencija ir specialistų bei šeimos palaikymas ir  įsikišimas.

Vis dar miršta milijonai moterų gimdydamos, milijonai naujagimių ir mažų vaikų ir, žinia, jei juos pasiektų paplitę ir naudojami motinos ir vaiko priežiūros būdai, gydymas ir terapija, milijonai moterų, naujagimių ir vaikų gyvybių būtų išgelbėjama kasmet. Nepaisant didžiulės pažangos pastaraisiais dešimtmečiais, išsami analizė rodo, kad vis dar kasmet miršta 350-500 000 moterų gimdydamos, 3.6 mln kūdikių neišgyvena ilgiau, nei pirmasis mėnuo ir dar 5.2mln vaikų miršta iki penktojo gimtadienio. Daugybės šių mirčių galima būtų išvengti įgyvendinant motinų ir vaikų sveikatos programą, kuri apima priežiūrą nėštumo, gimdymo ir pogimdyminiu metu. Tačiau…yra nemažai sėkmės istorijų (skaitykite straipsnyje), kurios teikia vilties… (Nuotraukos šaltinis – straipsnis).

Mokslininkai praneša, kad vaikai, kurie buvo veikiami aukšto lygio policiklinių aromatinių angliavandenilių (PAH), sulaukę penkerių metų ir atlikę kognityvinius testus, darė juos prasčiau, nei vaikai, kurių motinos, juos nešiodamos, buvo mažiau užterštoje aplinkoje. Panašūs tyrimai buvo atlikti Krokuvoje ir Niujorke, ir rezultatai buvo tokie patys abiejuose miestuose. Žodžiu, kraustomės į kaimą!

Net tada, kai kūdikis buvo labai lauktas, kai kurioms motinoms yra sunku užmegzti ryšį su juo, kas savo ruoštu gali sąlygoti sutrikusį kūdikio elgesį: verksmą, prastą miegą ir krūties atsisakymą. Tokiais atvejais gali padėti bendra motinos ir kūdikio psichoanalizė – ypač, jei motina mano, kad ji nesąmoningai prisideda prie problemų. Bet kuriuo atveju: jei manote, kad turite problemą, ieškokite pagalbos!