„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Mokslo naujienos. 2010 balandžio 20 diena.
2010 04 20

Šįkart mokslinės spaudos apžvalga antradienį, o ne pirmadienį, kaip įprasta. Tiesiog pas mus vieši mano buvusi kolegė iš DB su šeima ir kalbamės, kalbamės, kalbamės… O vaikai žaidžia, žaidžia, žaidžia… Tačiau moksliniai tyrimai, kaip sakant, nesustoja net ir išsiveržus ugnikalniui Islandijoje:

Jūsų vaikas „nemėgsta” skaityti? Išbandykite elektroninius knygų skaitytuvus! Pasirodo, kad kai kurie vaikai, kurie nemėgsta skaityti popierinių knygų, susidomi elektroninėmis. Juk tikslas – kad vaikai skaitytų, ar ne?

Teksaso daktarai magnetiškai vis prailgina augančios mergaitės – kuriai dabar devyneri – koją. Mergaitė sirgo osteosarkoma (kaulų vėžiu), ir jai būtų reikėję nuolat operuotis, kad kojytės būtų vienodo ilgio. Ši technologija leidžia išvengti operacijų ir gyventi visavertiškesnį gyvenimą, nei nuolat operuojantis. Kartais net sunku patikėti, kaip vis dėlto pažengusi yra medicina, ar ne?

Prisimenate savo krikštynas universitete? Ar darbe organizuojamos jums visokios „komandos suartėjimo” išvykos/veiklos ir pan.? Ar tai padėjo jums susibendrauti? Tyrimas (atliktas su sporto komandomis) parodė, kad tokia veikla yra daugiau tradicijos dalis, o ne „komandos sutvirtinimas”. Žodžiu, reikia rimtai pagalvoti, ar verta leisti lėšas „komandos sutvirtinimo” veiklai, nes, pasirodo, tai visiškai nesąlygoja komandos vienybės ir tvirtumo. Aišku, tyrimas buvo atliktas su sporto komandomis ir būtent ateinant naujiems nariams, tačiau man iškilo klausimas (kuris jau seniai neduoda ramybės :D), ar ir, tarkim, darbe tokia veikla iš tiesų duoda naudos???

Hiperaktyvumo/dėmesio sutelkimo sindromą tiriantys mokslininkai mano, kad sutrikimą sąlygoja genetiniai ir psichologiniai veiksniai. Pasirodo, kad vaikai, kurie kaltina save dėl tėvų barnių, turi didesnę tikimybę turėti šį sindromą.

Ekspertai teigia, kad vaikų nutukimo problemos turi būti sprendžiamos kuo anksčiau, t.y. kalbant ir dirbant su besilaukiančiomis moterimis, kūdikiais ir darželinukais. Kodėl buvo atliktas toks tyrimas? Pirmoji JAV ledi Michelle Obama pradėjo programą „Let’s Move!” (Judėkime!), tačiau ji orientuota daugiau į mokyklinio amžiaus vaikus. Mokslininkų nuomone, reikėtų daugiau orientuotis ne tik į jau nutukusius vaikus ir į tuos, kuriems yra susiformavę įpročiai, bet ir į tas grupes, kurioms prevencija yra efektyviausia.

Dr.James White iš Cardiff universiteto trejus metus stebėjo 3 500 11-15 metų paauglius. Rezultatai parodė, kad vienas iš stipriausių faktorių, sumažinantis tikimybę, kad vaikas anksti pabandys eksperimentuoti su rūkymu, yra TĖTĖS bendravimas su vaiku – nesvarbu, mergaite ar berniuku – apie svarbius reikalus. Žodžiu, kalbame apie prasmingus pokalbius.

Video žaidimų žaidimas prieš miegą turi nedidelę įtaką paauglių užmigimui. Vidutiniškai šie paaugliai užmigdavo per 7.5min, kai tuo tarpu žiūrėję dokumentiką užmigdavo per 3min. Šie rezultatai nustebino ir mokslininkus, tyrusius šią problemą, kurie manė, kad video žaidimų žaidimas turės didesnę įtaką miegui. TAČIAU tai buvo vyresni paaugliai (vidutinis amžius – 16 metų), be to, jie visi neturėjo miego problemų IR nebuvo tirta, kas būtų, jei jie žaistų žaidimus itin dažnai. Bet kuriuo atveju išvada – viskas gerai, kas su saiku 🙂

Per pastaruosius 20 metų labai padaugėjo vaikų autizmo atvejų. Priežastimis įvardijami aplinka, vakcinos, motinos amžius, geresnė diagnostika ir pan., tačiau vis dar daug vaikų, turinčių autizmo požymių, nėra diagnozuoti IR dėl to jiems nesuteikiama reikiama pedagoginė ir sveikatingumo parama. Tyrimų duomenimis, vienas iš 100 vaikų turi autizmo-Aspergerio sutrikimų požymių (pasikartojantis elgesys, sutrikusi socializacija, sunkumai bendraujant). Mokslininkai taip pat atkreipė dėmesį, kad – nors berniukai ir mergaitės dažnai turi tuos pačius simptomus – berniukai yra greičiau diagnozuojami ir dažniau sulaukia pagalbos.

Visi žinome, kad po dietos, kai valgome labai mažai, svoris vėl greitai atauga. Tačiau…nebūtinai. Švedijos mokslininkė parašė disertaciją (tyrė 260 žmonių), kurios išvada: jeigu po tokios dietos į normalią mitybą grįžtama palaipsniui (maždaug per 6 savaites), tai yra tikimybė išlaikyti nukritusį svorį. Jeigu iškart (arba per savaitę) pradedama maitintis įprastai, tai daug didesnė tikimybė, kad prieš-dietinis svoris sugrįš greičiau.

Paauglės ir jaunuolės, kurios geria alkoholį, didina riziką susirgti nepiktybinėmis krūtų ligomis, teigia Vašingtono ir Harvardo universiteto mokslininkai. O – jau susirgus nepiktybine liga – didėja rizika išsivystyti krūties vėžiui. Pasakykite tą savo dukroms!

Nuotrauka: „The Science of Love” Unitopia