„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Miegoti? Tuo pačiu laiku!
2009 10 06

2076099066_6314e7b9c1

Žinia, pati vis nusistebėdavau, kad, pavyzdžiui, mūsų draugai švedai savo vaikus vidury šventės perrengdavo pižamomis, ištraukdavo miegmaišius, ir vaikai – sukritę kas kur – „eidavo miegoti”. Vis tam tikru laiku. Taip pat pastebėjau, kad, kai nueiname į svečius pas draugus belgus, irgi – jei būna su vaikais – apie aštuntą valandą visi išsiskirsto it mostelėjus burtų lazdele. O šeimininkai atsiprašo pusvalandžiui, kad užmigdytų savo atžalas. Turiu pripažinti, kad tokio vaikų „zombinėjimo” aplink, kai vakaroja suaugusieji, matyti beveik neteko.

Dar apie tą „zombinėjimą”. Man vaikystėje visai patikdavo. Ypač gerai prisimenu vakarojimus pas Viltarę ant žalio kilimo stalinės lempos šviesoje (pasistatydavome ją ant grindų).

TAČIAU…taip būdavo tikrai ne kasdien ir ne keletą kartų savaitėje, o kartkartėm. Gal todėl ir prisimenu su tokia vaikiška nostalgija?

Naujausių tyrimų duomenimis, ėjimas miegoti tuo pačiu laiku yra dar svarbesnis, nei pats nakties miegas. Būtent rutinos dėka vaikai būna…sveikesni. Be to, vaikai, kurie eina miegoti visada tuo pačiu metu, geriau miega, o kai geriau miega, tai yra ir sveikesni.

Tyrimas buvo išspausdintas Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics. Pastebėta, kad vaikai iš žemesnio socialinio sluoksnio šeimų paprastai neina miegoti vis tuo pačiu metu ir neturi ėjimo miegoti ritualų. Tyrimo, kuris  buvo atliktas su trimečiais ( su 3217 vaikų), išvadose teigiama, kad visuomenės sveikatos specialistai turėtų skatinti tėvus migdyti vaikus tuo pačiu metu ir turėti ėjimo miegoti rutiną. Jeigu to nėra, susiduriama su daugiau sveikatos ir miego problemų.

Kodėl rutina? Nes rutina (skaitymas, prausimasis, dainelės ir pan.) padeda vaikams greičiau užmigti ir geriau miegoti. Gerai išsimiegojęs vaikas ne tik sveikesnis, bet ir geresnis jo elgesys ugdymo įstaigose. Pastebėta, kad šių vaikų net pažymiai buvo geresni.

Iš tiesų…tą labai pastebėjome ir be jokių tyrimų su tūkstančiais vaikų. Užteko ir keturių 😀 Apie ėjimo miegoti rutinos svarbą žinojau jau laaaaaabai seniai, todėl jau Augustas augo su labai aiškia rutina. Ir dabar tokią turim. Žinoma, kitokią, nei tik su Augustėliu, bet labai aiškią. Tai priminė, kad pernai jau rašiau apie mūsų vakarinius ritualus. Šiemet jie – jau vėl kitokie… O dėl ėjimo miegoti tuo pačiu laiku tai tiesiog pastebėjome, kad vaikams daug geriau. Visomis prasmėmis. Net diena įgyja tam tikrą „formą”. Ir dabar – net kai mūsų namuose būna svečių – vienas iš mūsų atsiprašo ir einame padėti vaikams susiruošti. Tik turime susitarimą: kai pas mus yra svečių, vaikams ne mes pasaką skaitome, o jie klausosi kompaktinio disko-pasakos, dažniausiai įskaitytos senelio. Tai, kaip sakant, irgi šeimos nario pasaka 😀

Taigi: gerų pasakų ir…gero vakaro užmigus kukulaičiams!

Nuotrauka: Gurumustuk „Baby sleeping”