Kai buvome Lietuvoje lapkričio mėnesį, Gabrielius iš Elzės paskolino pirmąją Hario Poterio knygą Augustui. Pagalvojome, kad GAL jau jam bus įdomu. Parvežėme, pasiūlėme pabandyti. Augustas buvo kupinas entuziazmo nuo pirmos akimirkos, tačiau laukėme, kas (ir kaip) bus, kai jis pradės skaityti. Vis dėlto juk Augustui tada buvo tik 7.5 metų. Rezultatas mus apstulbino: vaikas skaitė namuose, skaitė autobusiuke į/iš mokyklos, skaitė per pertraukas mokykloje. Aš jo klausiau, ar jis nenori žaisti su vaikais, tai jis tik trūktelėjo pečiais ir pasakė: „Nelabai”. O Haris…tapo nuolatine pokalbių tema. Iš naujo peržiūrėti filmai, aptariamos visos knygos detalės. Man šiek tiek juokinga, kai jis man ima pasakoti kokią detalę, nes aš neprisimenu nei filmo, nei skaičiau knygos. Gabrielius, kita vertus, žiūrėjo filmus kartu su Augustu ir dabar jau yra pasiryžęs perskaityti ir knygas. Manau, kad susigundysiu ir aš:)))
Kadangi knyga buvo „praryta” per nepilnas dvi savaites, supratome, kad…reikia gauti kitas knygas. Kažkaip apie tai sukalbome su Renata, kuri, pasirodo, irgi yra Hario Poterio fanė:))) Ir ką jūs manote??? Kai Linos ir Tado šeimyna važiavo su mumis slidinėti ir prieš tai kelioms dienikėm sustojo pas mus Briuselyje – Renata įdavė, o jie atvežė visas Hario Poterio knygas…išskyrus ketvirtą. Augustas antrą ir trečią perskaitė…žaibo greičiu. Susitarėm, kad ketvirtą parvešiu aš iš Lietuvos, kai važiuosiu į Knygų Mugę. Tuo metu Augustas atsisakė skaityti bet kokią kitą knygą – laukė Hario Poterio. Štai taip.
Visa tai prisiminiau, nes šiandien Augusto mokykloje – Knygų Mugė, ir Augustas ėjo į mokyklą apsirengęs savo mėgiamiausiu knygos personažu. Tiksliau, vaikai galėjo pasirinkti: arba eiti apsirengus mėgiamiausiu savo veikėju, arba…apsirengti pižama, pasiimti „mylimuką”, žodžiu, taip, kaip jie klausosi pasakų prieš miegą (man patiko tai, kad niekam NĖ MINTIES, kad gali būti vaikų, kuriems neskaito prieš miegą! Super!).
Augustas iš pradžių perskaitė tik pastarąją dalį, visas susinervino ir pasakė, kad jau jis tai neis su pižama ir minkkštais žaislais į mokyklą, kad visa tai nesąmonė, gėda, ir jis VISAI ten neis:))) Tada laiškelį perskaitė Gabrielius…Žinoma, Augustas apsidžiaugė ir net nekilo abejonių kaip rengtis – kaip Haris Poteris!
Pirmadienį Augustas parsinešė namo ant A4 lapo nupieštus du apskritimus (per visą lapą) ir į tą apskritimą reikėjo Augustui ir vienam tėvų įrašyti skaitomos knygos pavadinimą, autorių ir nupiešti iliustraciją. Augustas savo apskritime nupiešė…Harį Poterį, o aš – Kūdikių smegenų mankšta, nes kaip tik rašiau straipsnį apie kūdikių lavinimą, tai skaitinėjau ta tema turimą literatūrą:) Mano kūdikėlis toks juokingas buvo, juokingas, bet…esmė ta, kad abu nupiešėme! Tuos apskritimus Augustas nunešė į mokyklą, kur…tokius pat apskritimus sunešė visi mokyklos vaikai. Šiandien visi tie apskritimai suklijuoti į eilę…kaip knygų kirmėliukas (bookworm)!
Manau, kad knygų kirmėliuko terminas reikalauja daugiau paaiškinimo, nes Lietuvoje jį tikrai ne visi žino. Žodis „book worm” turi dvi reikšmes: a) knygas graužianti kirmėlė ir b) tas, kuris mėgsta knygas. Kokia pirma mintis jums šauna į galvą??? TAIP, LIETUVIŠKAI TAI KNYGŲ ŽIURKĖ!!! Tik jeigu mes niekur to neakcentuojame (kai kur net vartojama su neigiamu atspalviu), tai anglakalbiai padarė iš to gerą šou, kaip sakant:) Pavyzdžiui, tarptautinėje mokykloje, kurioje dirbau, bibliotekoje kiekvienas vaikas gaudavo iš plono medžio padarytą kirmėliuką, kurį įkišdavo į tą vietą, iš kurios ištraukdavo knygą, kai lankydavosi bibliotekoje. JAV mačiau parduodamus kirmėliukus-knygų skirtukus. Ir t.t. ir pan. Žodžiu, tai yra LYYYYYGIS.
Tai va. Per visą Augusto mokyklą šiandien vinguriuoja kirmėliukas, kuris yra skaitymo ir knygų simbolis. Man tai yra taip gražu, taip prasminga…juk iš tiesų auginamas knygą mylintis ir verrtinantis vaikas…ir kaip smagu, kai ta meilė ugdoma ne tik namuose, bet ir ugdymo įstaigoje…kai vaikai didžiuojasi, kad skaito ir lenktyniauja, kas skaito DAUGIAU:) Augustas pasakojo, kad jam – kai jis skaitė kieme vieną dieną – priėjo ketvirtokas ir pasakė: „You must be very intelligent, you read „fat” books”. (Tu tikriausiai esi labai protingas, nes skaitai storas knygas:)) Kaip manote, ar toks „dičkio” pasakymas nesumotyvavo Augusto skaityti dar daugiau!?!?!
Ir ne tik kirmėliukas vinguriuoja. Didžiojoje salėje vyksta Knygų Mugė, kur galima nusipirkti angliškų knygų leidėjų kainomis. Beje, būtent tokia Mugė (kai galima įsigyti knygų) Augusto mokykloje vyksta tris kartus metuose. Šiandien – didesnis renginys. Aš – jei tik nuvažiuoju – neatsilaikau, nes knygos tikrai pigesnės, nei knygynuose ar net perkant internetu. Smagu, kad beveik visi leidėjai ir JAV, ir DB siūlo mokykloms tokius rinkinius, kuriuos šios gali taip parduoti mokinukams. Augustas šiandien visas laimingas pakratė savo taupyklę ir sakė, kad svajoja nusipirkti bent porą knygų. Susitarėme, kad mes su tėte grąžinsime jam tiek pinigų, kiek kainuos knygos…nes mes labai džiaugiamės, kad jis daug skaito!
Be kirmėliuko, Knygų Mugės ir kostiumų vyksta ir projektas: Auk skaitydamas. Tas projektas – našlaičiams, kurie neturi tėvelių, kurie galėtų jiems nupirkti knygų. Kiekvienas vaikas/tėvas, ateidamas šiandien į mokyklą, atneša ir knygą, kurią…aukoja našlaičiams. Visos knygos dedamos prie įėjimo į mokyklą, kad dienos pabaigoje matytųsi, koks kalnas knygų buvo paaukotas…Graži mintis, tiesa? Man – kaip visada – labai sunku išsiskirti su knyga. Ypač, kai po Augusto tas knygas skaito dar trys…Bet juk taip ir yra: kai aukoji, turi truputį skaudėti, tada iš tiesų jauti, kad duodi:)
Koks Augusto kostiumas? Vakar dailėje, kai liko laiko, su dailės mokytoja padarė Hario Poterio akinukus. Balti marškinukai, oranžinis tėtės kaklaraištis (Gerai, kad turėjo, nes Haris – su tokiu, na, panašiu…), tamsios babos su gimimo diena padovanotos kelnes ir…tėtės tamsaus kostiumo švarkas (nes juk reikėjo būtent DIDELIO, kaip Hario). Išėjo patenkintas kaip slyva, rankoje laikydamas…Hario Poterio knygą, kurią sakėsi vėl skaitysiąs per pertraukas…