Ar žinote, kad moters šansai susirgti padvigubėja, kai ji yra…mama? Ar žinote, kad geriausias būdas išvengti ligų – dažnai plauti rankas? Bent 20s? Nežinau, kaip jūs, bet aš nesu iš tų, sergančių (tfutfutfu, tuktuktuk ir panašiai:)) Bet vaikai, kurie lipa ant žaidimų aikštelių, ant kurių laipiojo ir sirguliuojantys vaikai, atsigeria ne tik iš savo puodelio ir liečia (be dažnai ir ragauja!) beveik viską, dažnai suserga. O kai vaikas suserga, dažnai suserga ir mama (Arizonos universiteto tyrimas parodė, kad šansai susirgti – jei turi vaikų – padvigubėja!)
Kodėl aš nesergu? Manau, kad be arkliško imuniteto (čia ne mano žodžiai:)) aš tiesiog vengiu kai kurių veiksmų ir vietų, kurios, žinia, yra rizikingos. Pavyzdžiui, nemėgstu žaidimo aikštelių. Man jos – nuobodybių nuobodybė. Man daug turiningesnis atrodo pasivaikščiojimas su vaiku, nei malimasis žaidimų aikštelėje. Tiksliau, stebėjimas, kaip vaikas lipa-čiuožia. Beje, skaičiau tyrimą, kad vaikai, kuriuos tėvai veda vien tik į žaidimų aikšteles, nemoka su(si)galvoti žaidimų, tiesiog stovi pievoje, ir tiek – ir reikia, kad praeitų šiek tiek laiko, kol jie atsipalaiduoja ir leidžia atgimti kūrybiškumui. Kadangi viena mokslininkių, su kuria dirbau, būtent į tai gilinosi, tai įtikino ir mane, kad reikia leisti vaikams patiems žaisti… Ach, nelengva… Nelengva, nes mūsuose vis dar manoma, kad geras darželis – tai – be viso kito – akį maloninanti žaidimų aikštelė…ir visai nesvarbu, kad jos a) neskatina kūrybiškumo (net jį riboja!) ir b) jose yra daugybė mikrobų/bakterijų, kurie, žinia, tikrai nepadeda vaikams išlikti sveikiems!
Kitas dalykas, į ką atkreipiau dėmesį – mes, lietuviai, nemėgstame plauti rankų! Čia, Belgijoje, užtenka vieną dieną praleisti darželyje ir pamatysi: rankas vaikai plauna vos ne kaskart, kai keičia veiklą! Ne veltui visą laiką yra pabrėžiama: PLAUKITE RANKAS! Pasirodo, dažnai plaudami rankas galite sumažinti tikimybę susirgti net 30-50%. Beje, sekundės pakišimas po vandeniu nesiskaito. Ne veltui sakoma, kad švarios rankos gelbsti gyvybes. Nuorodoje skaitykite ir kaip reikia plauti rankas. Pavyzdžiui, trinti 20s. Pernai, per ligų sezoną, šeštadieninei mokyklėlei Belgijoje nupirkau dezinfekuojantį rankų skystį ir prašiau, kad visi, atėję į mokyklėlę, išsitrintų juo rankas! Nežinau, ar to skysčio dėka, tačiau nei aš, nei vaikai po mokyklėlės nė karto nesusirgome! Aišku, nereikia išeiti iš proto ir plauti rankų kas 15min, tačiau turint omeny, kad dauguma ligų perduodama liečiantis (o liečiame dažniausiai rankomis!) – verta.
Kita labiausiai „mikrobuota” vieta – virtuvė. Bakterijos smagiai sau gyvuoja ant stalviršių, ten jūs kraunate maistą, o po to tas maistas su visom bakterijom keliauja…į kitų organizmus! Pavyzdžiui, šaldytuvo rankena – bene pati baisiausia vieta namuose:) Taigi: jei vaikas serga, neleiskite jo bent jau į virtuvę, nes pasės savo „gėrį” visur, kur tik galės, o jau iš ten kelias visai šeimynai užsikrėsti – tiesus!
Žinau, kad daug žmonių, galvojančių apie motulę gamtą skalbia šaltame vandenyje, tačiau – jei jau kas nors namuose serga – plaukite karštu vandeniu, mat šis nužudo daug daugiau mikrobų. Knygos „Germ Proof Your Kids” autorius teigia, kad, atlikus tyrimą, buvo pastebėta, kad žmonės, kurie skalbia karštu vandeniu, praleidžia mažiau darbo, o jų vaikai – ugdymo įstaigos dienų dėl ligos! Be to, kai sudėsite skalbinius, gerai nusiplaukite rankas! Nežinau, kaip jūsų vaikai, bet mūsų tai nuolat ką nors valosi į savo rūbus, o kai serga tai, žinia, nusivalo ir visokio gėrio! Kad išdezinfekuotumėte skalbimo mašiną, paleiskite vieną karščiausią tuščią ciklą įpylę chloruoto baliklio.
Beje, vienas įdomus atradimas: atrodo, kad sergantiems vaikams nereiktų leisti gulėti/miegoti savo lovoje (žinoma, jei nenorime užsikrėsti), tačiau atlikto tyrimo metu (NYU Langone Medicinos Centre) buvo pastebėta, kad tikimybė užsikrėsti nuo (?) antklodės yra tik 1 iš 1000. Netikėta, ar ne?
Kadangi virusai ir bakterijos išlieka gyvi nuo valandos iki kelių dienų ant drėgnų paviršių, tai geriausia, jei sergantiems vaikams pasakysite, kad jie nesidalintų žaislais, rankšluosčiais ir pan. Žodžiu, kai sergi dalintis nėra vertybė! 🙂
Ką dar galima padaryti, jei norite apsisaugoti?
– Galima nuvalyti dažnai liečiamus paviršius (telefoną, tualeto nuleidimo rankenėlę, nuotolinio valdymo pultą, rankenas ir pan.). Tik nepamirškite, kad valiklio sudėtyje turi būti amoniako arba chloruoto baliklio!
– Kol vaikas serga, nelieskite jo žaislų, tačiau pasveikus arba išplaukite karštame vandenyje, arba nušveiskite geru valikliu. (Aš nė karto – NĖ KARTO! – nesu to dariusi…)