„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Lygios galimybės…ar tikrai?
2010 04 05

Turiu keletą draugų (ne draugių, o draugų!), kurie, išgirdę šių dviejų žodžių kombinaciją, suraukia nosį. Ne dėl to, kad jie – ne už lygias galimybes. Jie mano, kad jau seniausiai tos lygios galimybės yra, o dabar tai jau likęs tik moterų siekis būti tokiomis kaip…vyrai 😀 Jie džiaugiasi (ir garsiai apie tai pasakoja), kaip dalinasi pareigomis su žmona/drauge ir kaip čia viskas yra paprasta. Žinoma, aš čia supaprastintai sakau, bet iš principo, jų nuomone, tokių institucijų kaip Lygių galimybių institutas Europoje visiškai nereikia, nes jie užsiima, švelniai tariant, sliekų ieškojimu ten, kur jų nėra.

Ir štai…aptikau keletą mokslinių tyrimų, kurių trumpam aprašymui noriu skirti atskirą įrašą. Todėl, kad į juos būtų atkreiptas atskiras dėmesys. Tiesiog buvo patvirtinta tai, ką aš matydavau/įtardavau 🙂

Įsivaizduokite: poroje dirba ir moteris, ir vyras. Žinoma, moteris šiais laikais gali užimti ir aukštesnes pareigas, ir padaryti labiau stulbinančią karjerą. Tačiau. Įsivaizduokime situaciją, kur vyras dirba daug. Daugiau, nei 50 valandų per savaitę. Arba daugiau, nei 60. Pasirodo, kad – jeigu vyras dirba daugiau, nei 60 valandų per savaitę, net 42proc šoktelėja tikimybė, kad moteris mes darbą (na, nes jis išlaiko, o juk namais ir vaikais kažkam rūpintis reikia). Ai, beje, apie vaikus. Jeigu ta moteris turi vaikų, tai tikimybė šokteli 112proc.

Taip ir girdžiu savo draugus skeptikus sakant, kad taigi čia darbų pasidalinimas: vienas uždirba pinigus, kitas rūpinasi namais ir vaikais. Kodėl gi ne? Na, apverskime situaciją. Jeigu kalbame apie daug dirbančią moterį ir vyrą, tai, pasirodo, pastarojo visiškai neveikia, kiek moteris dirba: jo tikimybė mesti darbą dėl tėvystės-darbo nesuderinamumo nepriklauso nuo to, kiek dirba moteris!

Tai jūs man dabar pasakykite: ar tiesiog moterys nesugeba derinti, ar yra ir kitų faktorių??? Tai tyrusių mokslininkų nuomone, tiesiog vyrų karjeroms yra teikiamas prioritetas.

Ir dar. Jau seniai skaičiau danų tyrimą, kurio metu danų namuose buvo įstatytos kameros, kurios užfiksavo, kad šeimose, kuriose vyrai ir moterys sako, kad namų ruošos darbus yra pasidalinę per pusę, maždaug 30proc namų ruošos darbų atlieka vyrai (ir labai tuo didžiuojas! Žinoma, manydami, kad tas 30proc iš tiesų yra 50proc ir net daugiau) ir 70proc atlieka moterys. Dar vienas tyrimas parodė, kad jeigu pora tiesiog kartu gyvena, tai vyras atlieka daugiau namų ruošos darbų, nei jeigu ta pora yra susituokusi 🙂 (buvo ištirta 17 000 žmonių 28 valstybėse). Įdomu, ar situacija pasikeičia, kai šios kartu gyvenusios poros susituokia???

Pasirodo, kad tai, jog moteris susituokia, prideda jai septynias valandas namų ruošos darbų. Tačiau susituokusiam vyrui tų darbų sumažėja tik viena valanda! Viskas gerai, jei moteris nedirbanti, tačiau jei dirbanti…įsivaizduojate, kiek jai padaugėja darbo be to, kad ji eina į darbą??? Ir dar. Čia, kaip sakant, dėmesio daugiavaikėms: ištekėjusios moterys, turinčios daugiau, nei tris vaikus, vidutiniškai per savaitę skiria 28 valandas namų ruošos darbams. Tuo tarpu turintys tris vaikus vyrai per savaitę namų ruošos darbams skiria apie 10 valandų.

Ir dar. Klausiame, kodėl darbdaviai nesamdo moterų, juk, vaikams susirgus, nedarbingumo lapelį gali išsiimti ir vyras, ir moteris?!?!?! Tačiau tyrimai rodo, kad darbdaviai žino, kad – nors keičiasi laikai – papročiai iš esmės lieka tie patys. Jeigu abu tėvai dirba, 77.7 proc moterų imasi nedarbingumo lapelį ir 26.5 proc vyrų (čia nėra 100proc, nes buvo apklausti ne tik sutuoktiniai). Be to, apskritai moterys derina savo darbą prie šeimos gyvenimo (vyro darbo, vaikų tvarkaraščių ir t.t. ir pan.) daug dažniau, nei vyrai. TAČIAU pastebėta, kad kuo ilgiau vyras dirbęs tam pačiam darbdaviu ir jeigu dirba slankiu grafiku, tai didesnė tikimybė, kad jis ims nedarbingumo lapelį.
Žinoma, visa statistika yra…apie vidurkį! Juk tikrai gali būti, kad gyvenate tokioje šeimoje, kur abu eisite slaugyti sergančio vaiko (pasikeisdami, atsižvelgdami į situaciją, kam tuo metu yra lengviau praleisti šiek tiek dienų darbe), kur dalinatės ir laiką su vaikais, ir namų ruošos darbus. Bet tiesa viena: jei abu tėvai dirba, namų ir šeimos naštą vis dar DAŽNIAUSIAI daugiau neša moteris, nei vyras… Bet dirba tai abu…
Todėl bent jau aš manau, kad apie lygias galimybes kalbėti (ir ne tik kalbėti!) vis dar reikia ir tikriausiai dar kurį laiką reikės 🙂
Nuotrauka: NASA control center? lululemon athletica