http://www.alfa.lt/straipsnis/161405
Metų metus besikartojančios Kalėdų tradicijos sukuria šventinę aurą, kuri namams suteikia dar daugiau šilumos ir džiaugsmo. Tikriausiai visi paveldėjome, išlaikėme ar susikūrėme tradicijų, kurios siejasi TIK su Kalėdomis. Nors jau septyneri metai, kai mano močiutė iškeliavo anapilin, vis dar per Kalėdas prisimenu visus namus užliejantį jos mielinių cinamoninių bandelių kvapą ir skonį… ir mėlynes (beveik visi Kūčių vakaro patiekalai man kelia depresiją, todėl močiutė specialiai man virdavo šaltanosių su šaldytomis mėlynėmis). Kodėl per Kalėdas? Nežinau. Gal todėl, kad nei su grybais, nei su jokiais kitais pasninko įdarais aš neprisiversdavau net paragauti!
Mūsų sūnus, pakeitus gyvenamąją vietą ir šalį, prasidėjus kalėdiniam sujudimui užklausė, ar kaip visada per Kalėdas į eglės viršūnę su tėte įkels žvaigždę? Šios tradicijos suteikia saugumo jausmą, todėl pasidalykite su vaikais savo iš vaikystės atsineštomis tradicijomis arba kurkite savas.
Puoškite namus
Vien Kalėdų eglutės puošimas yra puiki terpė kurti šeimos tradicijas. Nesvarbu, ar jūs nusiteikę papuošti kiekvieną namų kampelį, ar tik šen bei ten pasigražinti, bet susigalvoti ką nors, ką pakartosite kasmet, gali kiekvienas. Jeigu mėgstate dekoracijas gaminti patys, kodėl kasmet advento savaitgaliais nesusėdus ir nepadarius girliandos iš spragėsių ar spanguolių? Galbūt kasmet žvaigždę į eglės viršūnę įkels jauniausias šeimos vaikas? Jeigu parduotuvėse pastebėjote juokingų eglutės žaisliukų, visa šeima konkuruokite, kuris ras juokingiausią?
Kalėdų elgės pirkimas irgi gali tapti nuostabiu ritualu. Mūsų vaikai labai laukia šio vakaro. Dažniausiai visa šeima eglutės išsiruošiame tada, kai jau išblizginti visi namų kampai, seniai ant langų nutūpusios snaigės, o ant palangių nykštukai, kai Kalėdų nuotaika jau tvyro ore, viskas tarsi virpa nuo stebuklo laukimo. Sėdam kartu į mašiną ir važiuojam rinktis eglutės. O kiek išradingumo reikia norint išsirinkti tokią, kuri visiems patiktų, įtilptų į mašiną ir dar liktų vietos visai mūsų gausiai šeimynėlei!
Jeigu vaikai mėgsta rankdarbius, kartu sukurkite durims papuošti vainiką arba eglutės žaisliukų. O galbūt patys piešite ir spalvinsite, klijuosite ir kitaip puošite atvirukus, kad pradžiugintumėte toli gyvenančius giminaičius? Kai ką išsaugokite – kasmet galėsite prisiminti, ką gaminote anksčiau.
Dovanos
Dovanų ieškojimas, pakavimas ir dovanojimas taip pat gali padėti kurti šeimos tradicijas. Pažinojau šeimą, kurios nariai kasmet viską pakuodavo į tuos pačius maišelius. Kas žino, galbūt po 20-ties metų Kalėdų dovaną Jonu virtęs Jonukas vis dar gaus tame pačiame maišelyje, kaip ir per pirmąsias savo Kalėdas?
Galbūt verta pagalvoti apie dovanėlę, kurią dovanosite kasmet? Taip, vienspalviais madingos spalvos burbulais išpuošta eglė atrodo stilingiau, bet daug šiltesnė yra ta, kurios kiekvienas žaisliukas turi savo istoriją. Galbūt verta susitarti, kad kasmet šeimos nariams padovanosite po kalėdinį žaisliuką, dekoraciją, ir jau po kelerių metų kiekvienas daikčiukas turės savo istoriją? Tada kasmet puošdami namus galėsite prisiminti, kad štai tą žaisliuką padovanojo dabar jau 10-mečiam jūsų sūnui močiutė per pirmąsias jo Kalėdas? Taip prisiminsite visas Kalėdas, kurias praleidote drauge.
Žinoma, tvirčiausios tradicijos yra tos, kurios perduodamos iš kartos į kartą. Paklauskite močiutės ar senelio (kol dar galite), kaip jie švęsdavo Kalėdas – galbūt pavyks atgaivinti senesnes šeimos tradicijas. Paprašykite jų, kad prisimintų kalėdines giesmes – anksčiau retuose namuose jos nebūdavo giedamos. Taip galbūt atgaivinsite tradiciją, kuri jau baigia išmirti (juk dabar dažnas vaikas geriau moka „Jingle Bells“ žodžius).
Kai kurios mažus vaikus auginančios šeimos vieną Kalėdų dovaną sutaria išpakuoti Kūčių vakarą: kad Kalėdų rytą jie nesukiltų 6 val. ryto, kad sumažėtų jaudulio, o ir, žiūrėk, susiformuos nauja šeimos tradicija.
Kitas labai smagus ritualas – tegul dovanas išdalija jauniausias mokantis skaityti šeimos vaikas. Patikėkite, vaikai be galo be krašto norės kuo greičiau išmokti skaityti!
Maistas
Kokios Kalėdos be maisto? Ir ypač Lietuvoje, kur ant stalo puikuojasi net 12 patiekalų! Pasistenkite, kad dauguma tų patiekalų kartotųsi metų metus. Kiti tegul keičiasi, bet pagrindiniai tegul lieka tie patys. Jei susirenkate pas tėvus, susitarkite, kad kiekvienais metais atsinešite savo ypatingą patiekalą, o ir jūsų broliai ar seserys darys tą patį. Visi žinos, ką atsinešite, visi lauks, nes visi žinos, kad tai… Kalėdos.
Nepamirškite į maisto gaminimą įtraukti vaikų. Juk įvairiausių kalėdinių formelių sausainėlius dažniausiai kepame iš greitai paruošiamos smėlinės tešlos. Vaikams labai patinka krykštauti miltų debesyse ir formuoti eglutes, meškiukus, mėnuliukus ar senį besmegenį.
Kasmet šiam kūrybiniam procesui paskirkite pusdienį ir, patikėkite, nepasigailėsite. Tegul vaikas kasmet nusineša jų į mokyklą – nepatikėsite, bet po metų kelių bendraklasiai jau lauks tų gvazdikėliais kvepiančių sausainėlių, o klasės susitikime po 20 metų atsiras toks, kuris prisimins jų skonį! Tokių sausainių nedidelį maišelį galite palikti ir ant kaimynų durų rankenos. Juk šios dovanėlės esmė – noras dalytis Kalėdų dvasia su kitais. O gal šalia jūsų – senelių arba vaikų namai? Būtų puikiai praleista viena savaitgalio diena, jei nuvažiuotumėte ten su pintinėle sausainių.
Kalėdų tradicijos – priešingai nei kiti pasikartojantys dalykai – atlaiko amžių ir laiko išbandymus. Kai kurios tradicijos bus labai artimos jūsų šeimai, o kai kurių atsisakysite: vieni galbūt rinksis giedoti kalėdinių giesmių, kiti važiuos čiuožinėti ant ledo arba kasmet Kalėdų dieną eis žiūrėti kalėdinio filmo (kiek save pamenu, prieš pat Kūčias kasmet visa šeima keliaudavome į Operos ir baleto teatrą žiūrėti ,,Spragtuko“). Tai galbūt bus vienintelis kartas per metus, kai kažką darysite net su suaugusių vaikų šeimomis, nes – nors būdami paaugliai galbūt ir burbėdavote, kad užaugę NIEKADA to nedarysite – giliai širdyje neįsivaizduojate savo gyvenimo be tų mielų tradicijų.