„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Konfliktai šeimoje – natūralu, bet išvengiama
2008 08 04

http://www.alfa.lt/straipsnis/177047

Konfliktai dažniausiai iškyla tada, kai nesutampa šeimos narių nuomonės. Kad ir kaip būtų gaila, labai dažnai konfliktai kyla ir tada, kai žmonės nepasako visko iki galo, kai sutuoktinis nusprendžia, kad jūs manote vienaip ar kitaip. Todėl padarome klaidingas išvadas, ir konfliktas – neišvengiamas.

Tai, kad žmonės pykstasi, yra visiškai normalu. Kartkartėmis susipyksta ar apsižodžiuoja net geriausiai sutariančios poros. Tai yra gyvenimo dalis, išspręsdami konfliktus augame kaip šeima, kaip pora. Tačiau nuolatiniai konfliktai įstumia į nuolat trunkančią stresinę situaciją bei pamažu griauna partnerystę. Kai kurie žmonės nemoka kontroliuoti savo emocijų, sąmoningai stengiasi per konfliktą įžeisti partnerį, elgiasi agresyviai ir net griebiasi smurto.

Psichologai siūlo būdus, kaip bendrauti pozityviai, kaip „išsklaidyti“ susikaupusias emocijas bei rasti taikų kompromisą. Nesvarbu, ar susitarsite, ar vienai pusei teks nusileisti (netgi jei ir nesutarsite), svarbu, kad būtų bendraujama civilizuotai.

Kodėl konfliktuojama?

Manoma, kad dažniausiai konfliktai kyla tada, kai įvyksta pokyčiai arba kai reikia apsispręsti klausimais, kurie anksčiau nebuvo aptarti (suprantama, tokių vis pasitaiko). Štai keletas pavyzdžių:

– Gyvenimo kartu pradžia (prisitaikymas)

– Kūdikio gimimas

– Antro ir kiekvieno paskesnio vaiko gimimas

– Vaiko išėjimas į mokyklą

– Vaiko paauglystė

– Vaikų išsikraustymas iš namų

– Sutuoktinio tėvų šeima

– Pinigai

– Draugai

– Pramogos

– Skyrybos ir t. t.

Visi pokyčiai gali tapti konflikto priežastimi, nes stresas dažnai sukelia įvairias emocijas, žmonės jautriau reaguoja į tai, į ką kitoje situacijoje reaguotų objektyviai. Pastebėta, kad net tokie dalykai, kaip persikraustymas į naują butą(namą), darbo pakeitimas, finansinės padėties pasikeitimas gali būti konfliktų priežastis. Neverta pamiršti, kad ir jūs, ir sutuoktinis keičiatės, tobulėjate. Tikėtina, kad jūsų nuomonė, vertybės, poreikiai (kaip ir sutuoktinio) vienu ar kitu klausimu po penkerių santuokos metų gali būti gerokai pakitę. Vadinasi, teks iš naujo prisitaikyti, eiti į kompromisus ir, deja, ne visada tai bus malonu…

Mokykitės ieškoti kompromisų

Žinoma, pirmasis impulsas paprastai būna įrodyti savo teisybę ir bet kokia kaina laimėti ginčą. Betgi iš folkloro žinome, kas nutiko ant tiltelio susitikusiems avinams. O ir patirtis mums sako, kad jeigu abi pusės iš paskutiniųjų laikysis savo, taikiai problemos išspręsti nepavyks. Geriausia išeitis – iš anksto susitarti, kad tik pasirodžius žiežirboms bandysite klausyti(s) vienas kito ir derėtis. Psichologai siūlo apgalvoti:

– Ar tikrai verta pyktis šiuo klausimu?

– Pasistenkite atriboti problemą nuo asmens (ne tu blogas, o tavo nuomonė man nepatinka)

– Nusiraminkite, ir tik tada kalbėkitės.

– Nepamirškite, kad svarbiausia – išspręsti konfliktą, o ne laimėti ginčą.

– Nepamirškite, kad sutuoktinis neprivalo jums visada ir visur pritarti.

– Neplėtokite temos (tu ir kojines mėtai visur!) – kalbėkite konkrečiai apie problemą.

– Gerbkite kitą žmogų, klausykitės ir sutelkite dėmesį.

– Kalbėkite aiškiai ir logiškai.

– Stenkitės rasti sąlyčio taškus.

– Išmokite gerbti skirtingą nuomonę.

Mokykitės klausytis

Labai dažnai mes taip supykstame, kad visiškai nebesiklausome, ką mums sako partneris. Dauguma bendravimo specialistų teigia, kad daugiausiai draugų užgyvena ir yra mėgstami tokie žmonės, kurie moka klausytis ir yra diplomatiški. Kaip išmokti klausytis?

– Stenkitės neprarasti ramybės.

– Stenkitės suvaldyti savo emocijas.

– Nepertraukite pašnekovo, kai jis dėsto savo mintis.

– Atidžiai klausykitės, kas jums sakoma

– Jei nesate įsitikinęs, kad supratote, paklauskite, pasitikslinkite.

– Kai pasakosite savąjį istorijos variantą, būkite aiškus ir nuoširdus.

– Atsispirkite pagundai kas kartą išvardyti viską, kas jums nepatinka.

Nepamirškite, kad jūs – komanda

Jeigu sugebėsite išklausyti vienas kitą ir suprasti kito jausmus, kompromiso ieškoti bus lengviau. Kompromisinį sprendimą greičiau rasite, jei:

– Aptarsite ne vieną sprendimo būdą.

– Galėsite kai kur nusileisti partneriui.

– Laikysitės susitarimo.

Taigi nepamirškite, kad nėra dviejų žmonių, kurie sutartų visur ir visada: kai kur jūsų vertybės, nuomonės bei norai išsiskirs. Tačiau labai svarbu stengtis konfliktus spręsti taikiai, nekaltinant sutuoktinio, stengiantis suprasti jo išeities tašką ir parodant pagarbą jo nuomonei, įsitikinimams.