„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Ko dar negali valgyti Gertrūdėlė?
2009 04 26

53501762_02a350c757

Kai Gertrūda gimė, užsiprenumeravau tokį info žurnaliūkštį, kurį man atsiunčia, atrodo, kas dvi savaites. Ten yra daug straipsnelių apie tokio amžiaus vaiko raidą. Dažnai randu visai naudingos informacijos, dažnai pasikartoju/prisimenu tai, ką jau žinojau. Šią savaitę informaciniame laiške buvo parašyta, ko negalima valgyti vaikui iki vienerių metų. Na, bent jau nepatariama. Taigi dalinuosi ta informacija:

– Karvės pieno ir kiaušinių baltymų (sukelia pilvo skausmą/pūtimą/viduriavimą ir kitas pilvuko bėdas, jei duodami vaikui, jaunesniam nei vienerių metų. Be to, gali sukelti ir egzemą.)

– Labai kieto ir/arba lipnaus maisto. (Spragėsių, riešutų sviesto, saldainiukų ir pan. – nuo jų vaikas gali užspringti).

– Žalių daržovių (vynuogių, morkų) arba konservuotų vaisių gabaliukų – irgi gali užspringti.

– Riešutų. VISŲ riešutų nepatariama duoti vaikams, jaunesniems, nei ketverių. (Oiiiiiiiii, mes Mortai jau seniai duodame….)

– Medaus. Gali turėti bakterijų, kurios sukelia botulizmą (to neatsitinka, jei vaikas vyresnis, nei vienerių metų ir suaugusiems).

– Bet ko su kofeinu.

– Daugiau nei 200g vaisių sulčių. Gali paleisti vidurius. (Geriausia gerti vandenuką.)

– Nepasterizuoto sūrio – vaikas gali apsinuodyti.

– Krevečių, vėžių, krabų, moliuskų ir pan. – gali sukelti alerginę reakciją. Jeigu kas nors iš artimųjų turi alergiją jūros gėrybėms, neduokite jų vaikui iki dvejų metų.

– Kardžuvės, ryklio. Net ir suaugusiems jų nepatariama valgyti daug, nes turi ganėtinai daug gyvsidabrio.

Na, apie karvės pieną jau buvau girdėjusi ne kartą ir ne du ir neduodu jo kūdikiams kuo ilgiau. Kiaušinio bei medaus irgi neduodu bent jau iki vienerių. Spragėsių, riešutų sviesto, saldainiukų, čipsų ir kitokio šlamšto:)…ir šiaip beveik nevalgome. Tiesa, riešutų sviestą labai mėgstam, tai kartais pasimėgaujam. Saldainiai…jei perkam, tai beveik visada guminukus. O šiaip tai retai juos perkam. Žalios daržovės tai man buvo naujiena – Gertrūdai vis duodu pagraužti agurkėlio skiltelę arba nuluptą morkos „pagaliuką”…kadangi ji neturi dantukų, tai labai smagiai „volioja” burnytėje. Tiesa, išgraužia visą agurko minkštimą, bet, manau, tai nieko blogo.

Riešutų mažiukams neduodame, tačiau tikrai nelaukiame ketverių. Morta dvejų jau tikrai juos valgė…neprisimenu, kaip buvo su berniukais. Dabar ir nebežinau…galbūt tiesiog jauti, kada konkretus vaikas yra pasiruošęs?

Kofeino ir sulčių ir dabar vengiame. Namuose turime vandens ir mineralinio vandens. Iš tiesų tai vaikai labai pasiilgsta ir sulčių, ir visokių gėrimėlių. Na, bet iš  tiesų juk tos parduotuvinės sultys – gerokai prasčiau, nei vandenėlis. O ir brangiau:) Taigi sultys ir gazuoti gėrimai – ypatingoms progoms: gimtadieniams, šventėms, savaitgaliams ar…kai labai labai norisi:D

Beje, gal prieš savaitę pirmą kartą išgirdau, kad Lietuvoje nemažai vaikų suserga ankstyvąja anemija, todėl juos galima primaitinti ir anksčiau. Kai pagalvoji – gal ir gerai, kad nieko apie tai iki šiol nežinojau – buvo ramu. O dabar…dabar nebežinau, ar PSO rekomendacijos tokios neginčytinos VISAIS atvejais…O gal iš tiesų tiesiog reikėtų daryti tyrimus – ypač tokiose tamsiose ir šaltose šalyse kaip Lietuva??? Gal iš tiesų mums tiesiog labai pasisekė, kad visiems vaikams buvo ok? O gal tik išimtims ir nebūna ok? Žodžiu, daugiau klausimų, nei atsakymų…

Nuotrauka: Vintage Baby Food Jars