„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

KARTU SU VAIKU. Ar pasakos apie princeses kenkia?
2009 11 12

1383103720_135602b5b2

Iš tiesų jau kuris laikas yra diskutuojama apie princeses: ko moko pasakos apie jas, kokius signalus pasąmonei siunčia jų personažai ir t.t. ir pan. Nuomonių spektras didžiulis: nuo manančių, kad tokios pasakos vos ne žaloja mergaites iki aršiai ginančių pasakas ir sakančių, kad nėra čia ko tų pasakų užsipulti. Aš manau, kad daug didesnę įtaką už pasakas vaikų gyvenime turi tėvai. O pasakos – naudingas „įrankis” ugdant vaikus.

Žinot, kur man „nesusiveda galai”? Tai, kad labai daug žmonių, kurie sako, jog nesąmonė pulti pasakas apie princeses, labai puolė Gender Loops pasaką apie du princus :D, nes ji „sužalos” vaikus. Vadinasi, vienos pasakos kaip žąsiai vanduo, o kitos – kaip peiliai į pačią šerdį? Hmmm… Kažkokia nelygybė 😀 Visos pasakos gali būti ir netinkamai perskaitytos, ir netinkamai interpretuotos. Beje, jeigu skaitėte populiarių pasakų originalus, tai galite būti nustebinti jų…baisumo.

Iš tiesų asmeniškai aš nesu pasakų apie princeses gerbėja. Na, nesu priešininkė ir savo dukroms leidžiame žavėtis Disney princesėmis, jei jos to nori, tačiau pačio žavėjimosi neskatiname. Ir dar stengiamės sukurti alternatyvą. Dėl to Alice atsiųstos knygelės apie „kietas” princeses (Beje, Švedijoje įsigijau dar dvi šios serijos knygeles! Dabar jau turime visas, kokios yra parašytos 😀 ), vakarinės pasakos apie stiprias, drąsias, energingas, kritiškai mąstančias ir priimančias sprendimus princeses Mortą ir Gertrūdą yra mūsų kasdienybės palydovai.

Žinoma, yra ir drąsių Disney merginų. Pavyzdžiui, Mulan. Arba Pocahontas. Na, ir Belle buvo daug skaitanti mergina 😀 (kas matėte filmuką turite prisiminti, kaip Gastonui nepatiko tai, kad ji daug skaito ir turi „keistų” minčių 😀 ).

Ir dar. Pasaka – priemonė, įrankis kažką pasakyti vaikui. Dėl to manau, kad visos pasakos  gali padėti inicijuoti pokalbį su vaiku. Pavyzdžiui, Pelenė buvo labai darbšti. Jasmine nebijojo pasipriešinti egzistavusiai tvarkai ir t.t. ir pan. Iš tiesų pasakos – puiki priemonė inicijuoti pokalbį, diskusiją net ir su labai mažu vaiku, kiekvienoje pasakoje galima įžvelgti kažką, vertą dėmesio. Ir vis dėlto jos – tik pasakos. (Aš labiau tikiu tėvų, o ne pasakų įtaka vaiko gyvenime, todėl nematau pasaulio pabaigos nei pasakose apie princeses, nei pasakose apie du princus 😀 ) Kadangi esu jau rašiusi ir apie nepagražintas pasakas, ir apie įdomesnes pasakų apie princeses interpretacijas, tai daugiau čia nebesiplėsiu.

Tiesiog šias mintis paskatino ir priminė vienas Disney princesių „analizės” paveikslėlis:

4093059466_f9821fa3c6

Nuotrauka: Jeff Brunner „Sociological Deconstruction of the Disney Princesses”

Ką manote apie princeses jūs???

Nuotrauka: amaz „Princesses in front of the castle”