„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Kaip nesipykti dėl vaikų auklėjimo?
2008 08 05

http://www.alfa.lt/straipsnis/155624

Vargu ar rastume nors vieną tėvą, kuris, atsiradus keblumų dėl vaikų auklėjimo, nebūtų pagalvojęs, kad gyvenimas būtų daug paprastesnis, jei priimant sprendimus nereikėtų tartis su sutuoktiniu. Teigiama, kad sutuoktinių ginčai dėl vaikų auginimo ir auklėjimo yra viena pagrindinių ginčų priežasčių. O kas laukia tų nelaimėlių, kurių požiūris į vaikų auginimą skiriasi iš esmės? Tokiais atvejais gali kilti grėsmė net pačioms tvirčiausioms santuokoms. Be to, tai, kaip tėvai įveikia kylančius nesutarimus, daro tiesioginę įtaką ir santykiams su vaikais.

Kaip būtų nuostabu, jei sutuoktinių požiūris į vaikų auginimą būtų bent jau panašus, bet tikėtis, kad nuomonės niekada neišsiskirs, iš tiesų būtų naivu. Vienas sutuoktinis galbūt augo labai liberalioje šeimoje, o kitas atvirkščiai – labai griežtuose namuose. Tai, kas vienam priimtina, kitam gali būti visai netoleruotina. Todėl labai svarbu kalbėtis. Nutarkite, kokioms vertybėms teiksite viršenybę ir stengsitės skiepyti savo atžaloms. Pastebėsite, kad nebūtinai, kas svarbu jums, bus svarbu ir jūsų sutuoktiniui. Kaip susitarti?

1. Aptarkite savo tikslus. Kokį žmogų norėtumėte užauginti? Pamėginkite apsispręsti, kas vis dėlto svarbiausia jums abiem. Galbūt galima ko nors atsisakyti arba rasti kompromisą.

2. Pasikalbėkite apie tai, ką geba jūsų vaikai. Kai kada tėvai ginčijasi tik todėl, kad, vieno nuomone, vaikas jau gali kažką daryti, o kitas mano, kad jis dar per mažas / jau per didelis ir pan. Kartu stebėkite vaiką, susitikite su vaiko pedagogu – jis papasakos, koks jūsų vaiko emocinio, fizinio, socialinio, kognityvinio vystymosi lygis. Nelyginkite savo vaikų su draugų / kaimynų / giminių (labai sunki užduotis). Žinodami, ką gali jūsų vaikas, priimsite geresnius sprendimus.

3. Pasidalykite, kurios, jūsų nuomone, yra jūsų stipriosios vaikų auginimo pusės, o kurios – silpnosios. Stenkitės pasiskirstyti pareigomis – darykite tai, ką tikrai galite, ir pagirkite sutuoktinį už tai, ką jis / ji daro gerai.

4. Daugiausia ginčų kyla dėl to, kaip ir kada bausti vaikus. Vienas tėvas mano, kad geriausia yra pliaukštelėti per sėdimąją, o kitas – kad tai yra siaubingas ir nepriimtinas vaikų auklėjimo metodas. Vėlgi – pasikalbėkite. Ir ne tada, kai esate įniršęs ir / ar netgi jau pakėlęs ranką. Beveik kiekvienu vaikų auginimo klausimu galima pasisakyti už ir prieš. Išklausykite savo sutuoktinį. Gal jums pasirodys, kad kai kur ne tik galite nusileisti, bet jums išsakytas metodas yra netgi priimtinesnis? Tačiau – dar kartą pabrėžiu – to nereiktų daryti ginčo metu!

5. Jei vis dėlto ginčas įsisiūbuoja, liaukitės apie tai kalbėję. Labai retam pavyksta sustoti ginčo įkarštyje. Be to, labai greitai galite vienas kitą imti kaltinti netgi tuo, kad sutuoktinis netikęs tėvas / motina. Pasikalbėkite apie tai, kai emocijos nuslūgs.

6. Planuokite. Jei yra bėdų, kurios jums kelia rūpesčių, pavyzdžiui, vaikas darželyje nuolat kumščiuojasi , meluoja ir t. t., aptarkite, ką darysite, jei tai pasikartos. Patikėkite, daug lengviau susidorosite prisiminęs, kaip ketinote elgtis ištikus tokiai bėdai, nei išeities ieškoti tada, kai jau reikia veikti.

7. Pagalvokite, ar verta dėl visko ginčytis. Bus dalykų, dėl kurių niekada nesutarsite. Ir tai – ne pasaulio pabaiga. Svarbiausia, kad suderintumėte tai, kas svarbiausia.

8. Jokiu būdu (!) nesibarkite dėl vaikų auginimo girdint vaikams. Tai – viena sunkiausiai įvykdomų užduočių… Geriausia, ką galite padaryti… nesakyti nieko, nepertraukti sutuoktinio. Vėliau, kai vaikų nebus šalia, pasakykite, kad nepritarėte, pasakykite, kodėl nepritarėte, ir ieškokite išeities.

9. Nepamirškite, kad vaikai mokosi stebėdami. Jei jie matys jus bendraujančius ir konstruktyviai sprendžiančius problemas, užaugę mokės tai daryti. Kad ir kaip apmaudu, bet užaugę vaikai dažniausiai kartoja mūsų klaidas (arba labai sąmoningai apsisprendžia daryti priešingai, tik, deja, ne visada jiems tai pavyksta). Kritiškai įvertinkite savo santykius – ar bendraujate taip, kaip norite, kad užaugę bendrautų jūsų vaikai?

10. Vaikų auginimas yra procesas. Kuo daugiau skaitote, domitės, dalyvaujate, dalijatės, tuo labiau tobulinate šį procesą. Mokykitės ir vienas iš kito. Išklausykite. Tobulinkite tai, ką mokate gerai, ir mažais žingsneliais stenkitės atsisakyti to, kas jums nepatinka . Turbūt svarbiausia yra suvokti, kad su sutuoktiniu esate ne konkurentai, o partneriai. Tą suvokus daug lengviau bendrauti ramiai ir konstruktyviai.