„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Kad santuoka truktų ilgiau nei trejus metus
2008 08 08

Straipsnis paimtas iš www.alfa.lt

Kaip jūs įsivaizduojate idealią santuoką? Gal jūsų mintyse iškyla vakarėjantis paplūdimys ir rankomis susipynusios poros? O gal įsivaizduojate jachtą Viduržemio jūroje? O gal matote prie kepsninės palinkusią porą ir aplink juos lakstančius krykštaujančius vaikus? O galbūt regite pagyvenusią porą, kurių akyse žiba jaunatviškos kibirkštys, kai jie žiūri vienas į kitą?

Visi mes vienaip ar kitaip įsivaizduojame, kokia turėtų būti santuoka. Tą vaizdinį gali suformuoti patys netikėčiausi veiksniai, pvz., Holivudo filmas (deja, dažnai tas vaizdinys vargiai atitiks tikrovę). Gali būti, kad perskaitėte aistringą meilės romaną ir dabar jūsų sutuoktinis jums atrodo …tikras nuoboda. Kai kurie nelaimėliai įsijaučia idealizuoti draugų sutuoktinių poras – visiškai neįsivaizduodami, koks jų gyvenimas už uždarytų durų. Taip svajodami ir idealizuodami ilgainiui nusiviliame sutuoktiniu, nes jis…neatitinka susikurto vaizdinio.

Santuoka – nėra pasaka, tačiau kiekvienas gali susikurti pasakišką santuoką. Knygoje ,,Idioto vadovas idealiai santuokai“ (Complete Idiot‘s Guide: The perfect Marriage) pateikiami paprasti ir kasdieniški patarimai, kurie gali padėti poroms suartėti. Nors dauguma patarimų iš pirmo žvilgsnio atrodo šimtą kartų girdėti, tačiau ne veltui sakoma, kad kartojimas – visų mokslų motina. Šioje straipsnių serijoje bus pamėginta perteikti knygoje siūlomų patarimų, kurie, tikėtina, ims ir paskatins bent vieną kitą porą vaduotis iš spąstų, į kuriuos įpuolė svajodami apie neegzistuojantį žmogų, pamiršę tą, kurį mylėti prisiekė laimėje ir nelaimėje.

Visų pirma visavertį partnerio vertinimą dažnai sutrukdo nerealistiški reikalavimai. Jeigu visą laiką galvojate apie tai, kuo jūsų sutuoktinis NĖRA, tai kada gi rasite laiko pastebėti jo puikiąsias savybes? Nerealistiški reikalavimai, deja, yra labai panašūs į tuos vaizdinius iš Holivudo filmų, kuriuos dažnai susikuriame galvoje, taigi, jie labiau kenkia, nei padeda santuokai.

Kita vertus, į niekur veda ir nuolatinis sutuoktinio gretinimas su kitų sutuoktiniais (ar – juo labiau – su kokiu filmo ar knygos superherojumi). Tie žmonės nėra tikri! Kai filmas (arba knyga) baigiasi, reikia gaminti vakarienę, apmokėti sąskaitas, užmigdyti vaikus ! Tobuli išskirtiniai personažai nė nenutuokia esant visų šių kasdienių pareigų, jie svaigsta nuo rožių žiedlapiais išklotų takų iki artimiausios…lovos.

Psichologai išskiria keletą frazių, kurias mėgsta kartoti nerealius reikalavimus sutuoktiniams keliantys partneriai :

„Noriu, kad mano sutuoktinis…

…būtų gražesnis;

…būtų turtingas;

…leistų su manim daug daugiau laiko;

…mėgtų tą patį, ką ir aš;

…pritartų tam, ką aš sakau“. Ir pan.

Kuo greičiau įsisąmoninsite faktą, kad sutuoktinis nėra tobulas, tuo greičiau galėsite džiaugtis savo santuoka. Juk nenorite, kad ir sutuoktinis imtų reikalauti , kad ir jūs būtumėte vaikščiojanti tobulybė?

Realiai darni santuoka dažniausiai būna tokia, kur abu sutuoktiniai – paprastai ne tokie turtingi ir ne tokie stulbinamai gražūs kaip Holivudo filmų aktoriai – puoselėja šeimą, kurioje pasitaiko ir nesutarimų, ir skirtingų nuomonių ir skirtingų įsipareigojimų už šeimos sienų. Šios ir panašios skirtybės gali netgi paįvairinti santuoką, jeigu abi pusės bus linkusios kūrybiškai sąjungai.

Taigi pradėti būtų galima atkreipiant dėmesį į gerąsias sutuoktinio savybes. Siūloma pasidaryti tokį sąrašą:

Ant popieriaus lapo surašykite…

…tris labiausiai jus žavinčias sutuoktinio savybes;

…tai, kas jus labiausiai traukė prie jo(s), kai tik susitikote;

…kodėl (ir ar) jums patinka sutuoktinio humoro jausmas;

…prisiminimą apie romantiškiausią jūsų vakarą;

…ką teigiama apie jūsų sutuoktinį sako kiti žmonės.

Ir niekur šio sąrašo nenukiškite. Jeigu mintys ims klaidžioti ir pajusite kylantį pyktį, išsitraukite šį lapą ir perskaitykite tai, ką užrašėte sava ranka.