Pirmąją straipsniuko dalį galite skaityti štai čia.…o šioje dalyje – kaip dėl vaikų gėrovės susitarti su buvusia žmona ir kokie patarimai duodami išsiskyrusiems tėvams.
Jeigu skiriatės ir nesipešate su žmona kaip šuo su kate, verta kuo nuodugniau aptarti kaip bus VAIKAMS po skyrybų. Jau minėta pirmoje šio straipsnio dalyje, kad geriausia, kai tėtis netampa „savaitgaliniu“, o iš tiesų aktyviai dalyvauja vaiko auginime: ir baudžia, ir guodžia, ir pasikalba, ir drauge pramogauja, t.y. kuo labiau vaikas už tėvo jausis kaip už mūro, tuo geriau.
Žinoma, būtent jūs juk geriausiai ir pažįstate savo vaikus, žinote jų dvasines ir materialines reikmes, ir savo finansinę situaciją (finansų jokiu būdu negalima pamiršti: tai aktuali ir jūsų, ir jūsų vaikų gyvenimo dalis). Kalbant apie finansus, patariama surašyti, ko iš tiesų reikia vaikui: mokestis už darželį, būrelius, drabužius ir t.t. ir pan. Protingiausia (ir tikrai garbinga iš abiejų pusės) mokesčius už vaiką pasidalinti po lygiai. Atkreipkite dėmesį – ne per pusę, o po lygiai – taip, kad finansinė našta abiem būtų vienoda. Kaip tai padaryti? Kai suskaičiuojate, kiek kainuoja vaiko auginimas, „padėkite ant stalo“ savo uždirbamus pinigus. Tarkim, per abu uždirbate 4 000 iš kurių 2 500 yra uždirbami tėvo. Vadinasi, ir vaikui išlaikyti turėtumėte skirti 62 proc. tos sumos, kurią suskaičiavote, nes jūsų pajamos yra didesnės, nei žmonos.
Dar keletas vertingų patarimų:
*
Jei esate garbingas vyras ir tėvas, būkite atviras. Nemeluokite apie tai, kiek uždirbate. Juk nei žmona, nei vaikas nėra kvaileliai. Jeigu bendrausite, tai iš šio, tai iš to jie supras, jei meluojate. Toks elgesys gėdingas – juk vaikas jūsų.
*
Būkite supratingas. Tikriausiai žmoną graužia nuoskauda, kad vis vien didžioji vaiko išlaikymo dalis tenka jai (juk niekas neskaičiuoja, kiek kainuoja visas tas laikas, kurį ji praleis su vaiku, vaistai ir ligos, ir daugybė kitų nenumatytų ir nenumatomų išlaidų).
*
Kasmet peržiūrėkite savo susitarimą. Juk finansinė situacija gali pasikeisti akimirksniu. Jei pablogės žmonos finansinė padėtis, gali būti, kad jums gali tekti skirti daugiau pinigų. Lygiai tas pats galioja ir jūsų atveju.
*
Teisininkai pataria alimentus įvardinti procentais, o ne konkrečia suma. Taip bus lengviau – ypač, jei padidės infliacija ir ims augti algos arba jei pajamos nėra nuolatinės.
*
Geriau – nors ir labai didelė pagunda – duoti daugiau pinigų vaiko išlaikymui, nei pirkti jam brangias dovanas ar pramogas. Tai, kad jūs lepinsite vaiką, neišpirks jūsų kaltės, kad jūs jį palikote.
Žinoma, pati sunkiausia – pradžių pradžia. Kartais net tie tėvai, kurie džiaugiasi pagaliau išsiskyrę su žmona, patiria didžiulį emocinį sukrėtimą, kai supranta, kad…išsiskyrimas su žmona reiškia ir nebuvimą kartu su vaikais. Visi sprendimai gyvenime turi pasekmes. Dažniausiai – palikdami žmoną, su ja paliekate ir vaikus. Be to, kad ir kiek kalbama apie tai, kad išsiskirti (ir vaikų, ir savo labui) reikėtų civilizuotai ir draugiškai – realybė byloja ką kita. Nors tokio virsmo akivaizdoje dažnas tėvas pagalvoja apie gyvenimą kartu su vaikais, tačiau paprastai daugiau kaip 80 proc. skyrybų atvejų vaikai lieka su motina. Deja, tyrimai rodo ir kitą bėdą – pradžioje deklaruojantis norą nuolat matyti savo vaikus, tėtis ilgainiui ima tolti, jo apsilankymai retėja. Tam, kad išliktumėte toks tėvas, koks tikriausiai norėjote būti, reikės tikrai nemažai pastangų. Pirmiausia – nedinkite iš vaiko gyvenimo. Tegul pasimatymai su vaikais būna jūsų prioritetas. Taškas. Nei nauja meilė, nei naujas darbas bei kiti svarbūs įvykiai jūsų naujai lipdomame gyvenime neturėtų nustumti vaikų į antrą planą. Tai suteiks vaikų gyvenimui saugumo, taip parodysite, kad iš tiesų (o ne tik žodžiais ir deklaratyviomis frazėmis) vaikai yra jums svarbūs. Ir kai tai parodysite savo veiksmais, patikėkite, vaikams tikrai nebus svarbu, ką apie jus sako kiti, nes jie ŽINOS, kaip yra iš tiesų. Nesitikėkite, kad kada nors viskas bus taip kaip buvę, tačiau iš tiesų galite tikėtis, kad vieną dieną turėsite naują visavertį santykį. Jeigu tėvas pasiryžta išlaikyti ryšį su vaiku, garbingai vykdydamas tėvo pareigas, tai tikrai yra įmanoma. Dažniausiai tas ryšys tampa ypatingas: buvo sunku, tačiau mes įveikėme visus sunkumus ir išsaugojome tėvo-vaiko ryšį. Būtent tėvo-vaiko, kuris netapo „draugelių“ ar „savaitgalinių susitikimų“ ryšiu. Juk svarbiausia, ką tėvas turėtų perduoti savo vaikams, yra tai, kad jis niekada jų nepaliko. Taip, jie buvo išskirti tam tikrų aplinkybių, tačiau tai nesumenkino nei tarpusavio meilės, nei svarbos.