„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

ĮDOMU. Trumpai drūtai apie daug ką. 2008/12/03
2008 12 03

burundeNaujienos iš švietimo, vaikų ir šeimų pasauliooooooooo.

Gražus straipsnis apie pamokas, kurias galėtumėme išmokti iš savo vaikų, tačiau, deja, ne visada pasinaudojame šia galimybe. Žinoma, visa tai, kas aprašyta straipsnyje, girdėta jau šimtus kartų: mokėjimas džiaugtis smulkmenomis, gebėjimas jausti dėkingumą tiesiog už gyvenimą, gyventi šia diena, tyrinėtojo dvasia ir visa kita…bet – nors ir 100 kartų girdėta/skaityta – smagu perskaityti ir 101…

Gruodžio 5 dieną visi Lietuvos žmonės kviečiami į Vilniaus mokytojų namus – į baigiamąjį Skaitymo metų renginį „Skaityk. Atrask. Tobulėk“. Renginiai vyks nuo 16val iki vėlyvo vakaro. Paskutinysis renginys – 18 val. 30 min. Ech, kaip norėčiau ten nuvykti…tiesiog svaigina mintis apie knygų mainų kampelį, knygų rekomendacijų medį ir nuo minties, kokie nuostabūs gali(ėjo) būti skaitymai viešose erdvėse (deja, nei viename neteko dalyvauti…)

Lietuvoje krūties vėžiu kasmet suserga maždaug 1300 moterų. Ne vienas esame su šia klastinga liga susidūrę iš arti. Todėl labai apsidžiaugiau perskaičiusi, kad šią savaitę Vilniaus universiteto Onkologijos institute Diagnostinės radiologijos skyriuje įvyks mamografijų ir skaitmeninės krūtų biopsijos kabinetų atidarymas.Ir žinote, kas itin pradžiugino? Įranga įsigyta už pinigus, kuriuos paaukojo Lietuvos žmonės. Tik visi kartu galime daug!

Labai dažnai girdime, kad kairiarankiai – kūrybingi, talentingi ir panašiai. Bristolio Universiteto atlikti tyrimai parodė, kad kairiarankiams...blogiau sekasi laikyti egzaminus! Tirta buvo 10 000 vaikų, taigi imtis, kaip sakant, rimta. Ir, pasirodo, ypač su tuo susiduria mergaitės. Hmmm…Mūsų Vilhelmas tai jau „grynas” kairiarankis ir, atrodo, kairiarankė bus ir Morta…Teks pasistengti:)

Kandidatas į Švietimo ministrus liberalas Gintaras Steponavičius žada vykdyti aukštojo mokslo reformą, mokyklose mažinti popierizmą bei kovoti su patyčiomis ir smurtu. Ojojoi, koks darbelis jo laukia… Patyčių mažinimo darbai jau pradėti, sutartys pasirašytos, bet…realybėje viso to kol kas nemažėja. Ačiū Dievui, kad bent atkreiptas dėmesys…yra vilties, kad pajudės ledai! Jeigu norite žinoti daugiau, skaitykite apie Olweus programą.

Dar apie natūralią kovą prieš kosulį.

Dar kartą apie motinystės/tėvystės atostogas. Amžina tema, kaip sakant. Na, bent jau kandidatas į socialinės apsaugos ir darbo ministrus Rimantas Dagys nemano, kad ilgiausios Europoje motinystės atostogos yra per didelė prabanga Lietuvai. Tačiau – kodėl manęs tai nestebina? – pradėta piktnaudžiauti ir šiuo įstatymu… Užkirsti kelią piktnaudžiavimui – toks kandidato tikslas. Nenustebsiu, jei ir vėl bus nemažai nepatenkintų. Beje, gimstamumas priėmus šį įstatymą visgi padidėjo! Iš koto išvirtau ir pamačius dabartines „lubas” – 7 440 litų! Ir dar: „Sodros” išmokėta motinystės (tėvystės) pašalpų suma per šių metų 9 mėnesius siekė 553,8 mln.Lt, pernai per tą patį laikotarpį – 195,3 mln. Lt. Akivaizdu, kad planuota 200 mln. litų suma šioms išmokoms gerokai viršyta, o metai dar nesibaigė. Ir iš tiesų labai labai gaila, kad atsiranda tokių nesąžinigų žmonių, kurie gali pakenkti sąžiningiems piliečiams.

Ką manote apie ultragarso tyrimus nėštumo metu? Teko skaityti mamyčių pasisakymus, kurioms vis buvo negana, lėkė darytis tų ultragarsų dėl pačių įvairiausių priežasčių: tai netvėrė kailyje, kad sužinotų vaikelio lytį, tai norėjo „kokybiškesnio”, tai 3D ir t.t. ir pan. Kitos besilaukiančios teigė, kad papildomi ultragarso tyrimai – nieko gero. Apie tai diskutuoja ir mamytės ne Lietuvoje, tačiau čia daugiau nuorodų į moksliškesnius straipsnius.

baltknyga

Labai nebloga knyga Kalėdinei dovanai:) – prabylama apie mūsų krašto perspektyvas XXI amžiuje iš kultūros ir švietimo perspektyvų. „Baltoji knyga“ sudaryta „Baltosios anketos“ pagrindu, kuri 2005–2006 metais buvo spausdinama dienraštyje „Lietuvos žinios“ ir www.bernardinai.lt.  Straipsnio autorius Tomas Staniulis rašo: Kas laukia šitos „Baltosios knygos“? Greičiausiai niekas. Ko gero ji taip ir liks tik saujelės intelektualų rankose. Apmaudu, kad ji taip niekada nepateks ant atsakingo valstybės pareigūno stalo. O jei ir pateks – ar nuo to kas nors pasikeis? O gal ir neliks tik toje saujelėje? O gal iš tiesų kas nors pasikeis?

nežinau.lt aprašė tikrai, mano manymu, labai teisingą išdaužto lango teoriją. Žinote, kad tyrimai byloja, jog taip yra ir su vaikais? Jei vaikui pradeda sakyti, kad jam šauniai sekasi…jam ima geriau sektis mokykloje. Jei vaikui sako, kad jis „blogas”, jo elgesys dar suprastėja… Daug geriau „pagauti” vaiką darant gerą darbą ir jį už tai pagirti, o ne gaudyti darant blogus…

Tėvai kūdikių netenka ne tik Lietuvoje. Manoma, kad dėl gydytojų neapdairumo/aplaidumo prarasti net keturi kūdikiai (per du mėnesius) Didžiosios Britanijos vienuose gimdymo namuose. Teigiama, kad jei daktarai būtų ėmęsi veiksmų greičiau, vaikai būtų galėję gyventi…  nepaprastai liūdna.

Tačiau taip, kaip visur atsitinka nelaimės, visur atsitinka ir …stebuklai. Būdami kaulų čiulpų donorais galite gelbėti gyvybes taip, kaip gelbsti David’as Dokelman’as kaskart prisimindamas savo sūnelį. Kraują nuolat aukoja ir geranoriški žmonės Lietuvoje kaip, pavyzdžiui, šioje „Rugutės” fondo akcijoje.

Kiek, jūsų nuomone, kalbų turėtų mokėti baigiantis studijas žmogus? Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto prodekanė doc. dr. Ineta Dabašinskienė mano, kad bent tris. Aš jai pritariu iš visos širdies. Kuo daugiau, tuo geriau. Ypač lietuviui. Be to, tyrimais jau yra įrodyta, kad ankstyvas kalbų mokymasis normalios raidos vaikui – tik gerai ir dar kartą gerai. Manau, kad pirmoje klasėje jau būtina antroji kalba, o vėliausiai penktoje – ir antra. Gimnazijoje – trečia. Žodžiu, aš net už tai, kad mokyklą baigiantis abiturientas susikalbėtų trim kalbom, kurių žinias tobulintų universitete ir dar pasisemtų naujų. Beje, dėl anglų kalbos. Pažįstu du žmones, kurie mokykloje mokėsi vokiečių, o anglų…tarsi išmoko savaime. Ir abu magistro studijas baigė ne Lietuvoje ANGLIŠKAI. Tačiau vokiškai kalba. Ir tokių pavyzdžių yra dar ne vienas ir ne du. Taigi tai buvo viena priežasčių, kodėl apsisprendėme Vilhelmą ir Mortą leisti į prancūzakalbį darželį. Beje, Vilhelmas angliškai…kalba. Net labai gerai kalba. Žinoma, savo padarė ir metai AISV, tačiau labai daug daro ir tai, kad ta kalba tiesiog…supa. Taigi nepaprastai smagu girdėti jį giedant lietuviškai, prancūziškai ir angliškai. Augustas – nuo pirmos klasės pradėjęs intensyviai mokytis prancūzų kalbos, o dabar turintis net keturias pamokas per savaitę ir lankantis karate, dailę ir baseiną prancūziškai – jau irgi kalba visai neblogai. Žodžiu, jeigu matote, kad vaikas gali – pirmyn! Matyt, ne viena taip mąstau, nes AISV šeštadieninėje mokyklėlėje iš labai anksto nebelieka vietelių visam semestrui:)

Amžina diskusija: cezario operacija ar natūralus gimdymas? Aš mąstau paprastai: jei natūraliai pasigimdo natūraliai, tai, žinoma, ir reikia gimdyti natūraliai (o ne dėl to, kad bijai to ar ano prašytis cezario iš anksto), tačiau jei natūraliai nepasigimdo arba tas gimdymas, švelniai tariant, nebenatūralus, tai nėra jau tokia pasaulio pabaiga tas cezaris. Bet va Olandijos mokslininkai, tik ką ištyrę beveik 3 000 vaikų, pastebėjo, kad vaikai, kurie gimė atlikus cezario operaciją, turi 80proc didesnę galimybę iki 8 metų susirgti…astma, nei tie, kurie gimė natūraliai. Žodžiu, jei nereikia, tai geriau nereikia to cezario.