Naujienos iš švietimo, šeimų ir vaikų pasaulio…
O šį, paskutinį įrašą 2008aisiais, iliustruoju Mijaus darbeliu…Kalėdinėmis eglutėmis, nes apie jas buvo paskutinė diskusija šiais metais bloge. Tiesiog vieną dieną parašė Mijaus mama Inga ir užklausė, kaip jie patys galėtų pasigaminti smagių atvirlaiškių artimiesiems…Štai tokie atvirlaiškiai…meilės artimiesiems ir didžiulių mažo žmogučio pastangų vaisius… Su Naujaisiais Metais jus, mielieji!
NĖŠTUMAS IR GIMDYMAS
Skusti ar neskusti gaktos plaukus prieš gimdymą? Anksčiau pasirinkimo nebuvo – atvažiavai ir nuskuto. Po to buvo įrodyta, kad vis dėlto ne be reikalo moterys taip sutvertos – būtent plaukai apsaugo nuo infekcijos. Tačiau…dabar juk tai visai nemadinga! Mokslo populiarinimo pamąstymai šia tema (taip pat rasite nuorodų ir į daugiau straipsnių šia tema).
Neįtikėtina istorija su gera pabaiga: iš vaiko smegenų medikai sėkmingai pašalino…kojytę.
Ar matėte filmą GATAKA? Ten visi vaikai yra „suprogramuojami”: atrenkami genai, kad vaikas būtų sveikas, gražus ir t.t. ir pan. Žodžiu, geriausia tėvų genų kombinacija. Kai perskaičiau straipsnį apie „išimtą” krūties vėžio geną ir apie tuoj gimsiantį vaikutį be jo, prisiminiau būtent šį filmą. Daugiau apie eksperimentą. Tik tiek, kad …mergaitė, gimusi natūraliai, būtų turėjusi 50-80proc tikimybę, kad susirgs krūties vėžiu, o dabar…tikimasi, kad ji nesusirgs.
ŠVIETIMO NAUJIENOS
Programinę Vyriausybės nuostatą kas septynerius metus išleisti mokytojus ilgalaikių kūrybinių atostogų patys pedagogai vadina gražiu, bet neįgyvendinamu sumanymu. Ką manote jūs?
NATŪRALUS MAITINIMAS
Žinote, jau net pamečiau skaičių kelioms moterims teko padėti pradėti ir tęsti natūralų maitinimą. Teisybę pasakius, labai didžiuojuosi tuo. Nes, deja, Lietuvoje turbūt didžiausia sankaupa moterų, kurioms pienas „baigiasi”. O ir medikai greiti viską „nurašyti” pieno nebuvimui… Pamenu, prieš keletą savaičių Gertrūda „pakibo” ir tiesiog non-stop ėmė čiulpti. Puikus laikas pasakyti: pieno nebėra. Susirašėme su Renata, kurios Vincentas, pasirodo, irgi taip pat „pakibo”. Neįsivaizduojate, kaip smagu buvo kalbėti su moterimi, kuri nesakė, kad jau viskas, jau teks primaitinti, o tik – kaip ir aš – leido vaikui „kabėti”, kad į smegenis siųstųsi signalas „gamink daugiau pieno”…ir, žinoma, po kelių dienų to pieno buvo tiek, kad vėl pradėjo maitinant vienoje pusėje bėgti pro kitą… Gimus vaikeliui pienas nepasipila upėmis? Ar gali vaikui užtekti tų kelių lašų? Jei rėkia, tai, vadinasi, trūksta pieno, ar ne? Jei „neima” – irgi trūksta pieno? O po kelių mėnesių tai ne joks „augimo šuolis”, o tiesiog pieno dingimas, ar ne? Liūdniausia, kad į daugelį šių klausimų mamos gauna patvirtinimą…ir dar apipintą visokiais mitais. Labai patiko straipsnio pabaiga: natūralus maitinimas nėra lengva. bet jeigu apsisprendėte taip daryti, lengvai nepasiduokite. Pačios save nustebinsite, ką galite, jei neišklysite iš užsibrėžto kelio. Puikus mamos – susidūrusios su aplinka – straipsnis apie „išlikimą” maitinančia motina.
Dar trijų tyrimų duomenys: nors taršalai, tvyrantys ore, ir prasiskverbia į mamytės pienelį…jis vis vien yra geriau, nei mišinukas. Daugiau apie tyrimus.
ŠIS BEI TAS
Aktualu: net 79 nuotraukos, kuriose…vaikai bijo Kalėdų senelių🙂 Nors tiems vaikams visai nejuokinga, bet man, žiūrint nuotraukas, buvo visai juokinga…Hmmm…
2008.12.29 pradėjo veikti Tėvo Dienoraštis. Balsui.lt iniciatorius Algimantas Ramonas teigia, kad ” Šeima yra abiejų tėvų rūpestis, tačiau šiuolaikinėje visuomenėje tėvo vaidmuo tapo sunkiai apibrėžiamas – nors abu tėvai ir dalijasi šeimos pareigomis, vaikų auklėjimas dažnai nepelnytai laikomas vien tik mamų reikalu. Todėl nusprendėme sukurti virtualų dienoraštį, kuris ne tik stiprins mūsų šalies tėvų savimonę, bet ir suteiks jiems erdvę pasisemti patirties iš kitų bei pasidalinti savąja”.Nuostabu, ar ne? Tačiau šiandien jau Verslo Žiniose skaitau: „Pagrindinis šio projekto tikslas – sukurti koncepciją sistemos, kuri padėtų kelti šeimos vertę visuomenėje, šeimų savivertę, informuojant visuomenę apie šeimos vertę bei jos visuomenines funkcijas”. irgi nepaprastai gražu, tačiau nejučia iškilo klausimas: tai ar tėtė ar šeima??? Na, nieko, jei tai būtų šiaip, dienoraštis, bet, pasirodo, šiam projektui „Visuomenės informavimo sistemos šeimos vertės ir savivertės kėlimui kūrimas“ skirta suma – 21.400 Lt. NIEKO SAU…
Labai smagus mamos, išgyvenančios, kad jos vaikelis šiuo metu labiau prisirišęs prie tėvelio, straipsniukas. Visi žinome, kad vaikui tėtė yra nepaprastai svarbus žmogus. Tėtės svarba mažos mergaitės gyvenime irgi yra įrodyta: tos, kurios turėjo puikų ryšį, dažniausiai užmezga puikius ryšius ir su kitais vyrais. Bet, bet…mamai ne visada smagu atsidurti šone. Ale smagu, kai yra gebančių į tai pažvelgti su humoru🙂
Turbūt visi, turintys mažų vaikų, susiduriame su tuo, kad jie nelabai nori plautis rankų. (Gerai, yra etapas, kai neišlenda iš vandens, tačiau vėliau…pakiša rankas po vandenuku ir jau sako, kad nusiplovė). Kai dirbau su mažais vaikais, sugalvojau vieną būdą kaip jiems įrodyti, kad rankas reikia GERAI plauti, kad nusiplautų visi nematomi „bjauriukai”: užbarsčiau ant rankų blizgučių – „bjauriukų”, kuriuos reikėjo nusiplauti. Oho, kaip mano penkiamečiai stebėjosi, kad jie nenusiplauna vos pakišus po vandeniu! Taigi daugiau nebereikėjo aiškinti apie muilą ir apie „rimtą” rankų plovimąsi. Pasirodo, ne aš viena tokį „triuką” sugalvojau! Štai šis ir dar keletas smagių triukų (kodėl reikia segtis saugos diržą, kodėl reikia valgyti sveiką maistą, kodėl reikia užsidengti čiaudant ir pan.). Išties puikios idėjos, kurios tiks ir tėvams, ir auklėtojoms.
Vargina motinystės ir karjeros derinimas? Jūs ne viena! Tačiau iš esmės…lengvai būtų galima ir mane tokią nufotografuoti, tačiau iš tiesų visai nesu išvarginta. Net pikta, kad taip pasąmoningai formuojama nuomonė, kad derinti motinystę ir darbą yra labai sunku…
Džiugu, kai per šventes ir tarpušvenčiu prisimename tuos, kurie liūdi ar serga. Labai gražus straipsnelis apie šventinę dvasią: apie tai, kad vienai šeimai Kalėdos gali būti stebuklų metas – pavyzdžiui, galų gale sulaukti širdies persodinimo operacijai – tačiau tuo pačiu žinoti, kad yra šeima, kuri šiuo metu labai gedi…netekusi artimojo. Ir būtent tokiu metų laiku jausmai būna užaštrinti: labiau jaučiame ir džiaugsmą, ir skausmą. Gal dėl to būtent šiuo metu ir vyksta daug Nuoširdumo ir Meilės akcijų. Ir mes buvome įsukti į tą noro duoti verpetą su akcija ligoniukams, ir už Atlanto žmonės yra įsukami į panašias. Išties Stebuklų ir Gerumo metas…
Prisimenate melamino skandalą? Pasaulio Sveikatos Organizacija nustatė toleruotiną malamino ribą. Tikėkimės, kad daugiau tokių skandalų nekils! Ir taip liūdnai nesibaigs…
Smagus Agnės juokelis:)
Jūsų vaikas tiki Kalėdų Seneliu ir dantukų Fėja? Kaip reaguotumėte, jei mokytoja pasakytų, kad visa tai – fantazijos vaisius...Hmmm…Viena mokytoja taip neteko darbo. Tačiau tai iš tiesų kelia klausimą: ką atsakysime vaikui, kai jis paklaus, ar jam visą tą laiką melavome? Nebūtinai… Galima pasakyti, kad vaikystė – stebuklų ir magijos metas…todėl tėvai saugo ir tęsia tų stebuklų tradiciją:)
Dalios bloge radau naudingą nuorodą į MAMŲ KLUBĄ. Gal kam nors po Naujųjų norėsis bendrauti ir taip?
Kartais paburbate, kad mamoms Lietuvoje sunku, kad pilna neteisybės? Vienai mamytei Australijoje…nepardavė telefono, nes vaikų auginimas – ne profesija ir joks ne darbas. Ir bus daug blogiau, jei ne taip iškepsite duonos kepalą, nei, tarkim, blogai išauginsite porą vaikų… 🙁
Aš esu už toleranciją. Iš tiesų. Stengiuosi ir pati būti tolerantiška, ir ugdyti toleranciją vaikuose. Kartais net tenka susidurti su aplinkinių pasipriešinimu. Bet aš dar labiau nei tolerancija tikiu…sveiku protu. Tokie dalykai, teisybę pasakius, man atrodo šiek tiek su tuo sveiku protu susipykę. Manau ir tikiu, kad tolerancijos ugdymas – labai, LABAI svarbu, tačiau manau, kad imigrantai turi taikytis prie tradicijų, susiklosčiusių …Švedijoje, Lietuvoje, Italijoje ir pan. Teko bendrauti su tarptautinės mokyklos direktoriais ir Kuveite, ir Saudo Arabijoje. Ten eglutės net NEGALI MATYTIS pro langą…o apie viešą Kalėdų šventimą negali būti nė kalbos, nes ten gyvena MUSULMONAI. Čia, sakyčiau, vienas kraštutinumas…bet kodėl mes einame link kito???
Įsivaizduokite situaciją: tėvai padidina vaistų dozę, kad vaikas…būtų ramesnis. Ne, tai ne CSI nauja serija, o …ne tokia jau retai pasitaikanti realybė! Buvo atliktas tyrimas, kurio metu paaiškėjo, kad iš 189 apsinuodijimo vaistais atvejų 26 buvo tokie, kuriuos būtų galima pavadinti tyčiniais.Brrr…
Tikriausiai esate sutikę ne vieną tėvų porą, kurie mano, kad tėvystė – natūralus procesas ir nieko čia labai nepakeisi. Vat ir ne. Visada tikėjau „kokybiška tėvyste” ir jos svarba vaiko gyvenime. Didelio masto tyrimas, atliktas JAV ir DB, parodė, kad kuo kokybiškesnė tėvystė, tuo vaikui geriau sekasi mokykloje, tuo daugiau gebėjimų ir kompetencijų jis gali pasigirti:)
Vaikai šiais laikais gerai per mažai vandens. Būtent – VANDENS (o ne apskritai geria per mažai). Duokite vaikui daugiau ir dažniau vandens. Paskaičiusi šį straipsnį, apsidžiaugiau, kad mūsų namuose vaikai kai ištrokšta geria būtent vandenuką, o ne sultis ar kitus gėrimėlius…nors ir labai norėtųsi. (Žinoma, kad gauna ir sulčių, ir net „bjaurasčių”, bet viskam savo laikas, kaip sakant…)
Pas Vaidulę apie prieraišią tėvystę.
Devynerių metų mergaitė iš Indijos M. Lavinashree gavo Microsoft sertifikatą. Nieko sau vaikai šiais laikais! Bet indai ir kompai…vis vien kažkoks fenomenas, ar ne?