Naujienos iš švietimo, šeimų ir vaikų pasaulio…
Taigi atšuoliavo Naujieji – 2009ieji – Metai. Na, ir ką gi jie mums atnešė?
ŠIS BEI TAS:
Ogi pradedu (čia kaip su mokslinių darbų skaitymu – daug kas sako, kad skaitoma tik pradžia (įvadas) ir pabaiga (išvados), todėl geriausiai reikia parašyti šiuos du:)) Taigi ir aš pradėsiu nuo to, ką labiausiai noriu, kad perskaitytumėte! Šių metų vasario 12=15 dienomis vyks Knygų Mugė. Prašome apsilankyti…ir dar labiau prašau apsilankyti vasario 14 dieną, šeštadienį, nes būtent tada savo knygą pristatyti turėsiu garbės šiame renginyje ir aš.
Štai rašau šį įrašą, o mano Gertrūdėlė guli šalia. Man įdomu, o kad ir jai būtų neliūdna migdytis vienai, jau kelintą kartą įjungiu lopšinę „Lelija ir vaikelis”.
Kodėl 1-3 metų vaikams patinka rūšiuoti? Tai – ne retorinis klausimas. Tokio amžiaus vaikams IŠ TIESŲ labai patinka rūšiuoti. 18-30 mėnesių vaikas pradeda suprasti, kad daiktai turi tam tikras savybes, pagal kurias juos galima skirstyti į kategorijas. : pagal spalvą, pagal dydį, pagal …BET KĄ. Sudarykite vaikui sąlygas ir…leiskite. Kai viešėjau JAV, nusipirkau vieną žaidimą: įvairius ganėtinai smulkius daikčiukus (bet tinkamus 1-3 metų vaikams) galima rūšiuoti pagal spalvą, pagal paskirtį ir pan. Mortai šis žaidimas labai patinka! Tačiau nebūtinai reikia jau „paruošto” žaidimo: kai dirbau su vaikais, rinkau kamštelius nuo gaiviųjų gėrimų (rūšiuoti pagal dydį, pagal spalvą), iš reklaminių bukletų iškirpdavau nuotraukas (rūšiuoti: daržovės – vaisiai, valgoma – nevalgoma ir pan.), pagaliukus nuo ledų pamerkdavau į įvairių spalvų guašą ir..išdžiuvusius duodavau rūšiuoti, atsinešdavau visas mūsų namuose esančias kojines (vaikai poruodavo, rūšiuodavo pagal dydį, pagal spalvą (tamsios, šviesios)) ir t.t. ir pan.
Vaidulės gyvenimas banguoja kaip ir manasis…Kaip smagu, kad aš ne viena tokie ne-virtuvės-fėja:) Mano vaikai – kadangi nevalgė daržovių – vis valgydavo morkų (vietoj jų galima dėti ir cukiniją, ir moliūgą, bet morkos -skaniausia) pyragą. Vaidulė dalinasi irgi morkų pyrago receptėliu…iš savo banguojančio gyvenimo. (Beje, jei aš ką nors gamindavau žalioje jaunystėje „su ugnele”, tai tik skanumynus:), o dabar gaminti nemėgstu labiausiai todėl, kad po to virtuvėje viskas būna aukštyn kojom. Pasakykite man, ką reikia daryti, kad po gamybos virtuvė blizgėtų, a?
Tennessee valstijoje (JAV) išsiskyrusiai moteriai teismas uždraudė kartu gyventi su tos pačios lyties partnere (nors jos jau kartu 9eri metai), kai namuose yra vaikai. Ir dar. Prieš tai atlikta psichologinė ekspertizė patvirtino, kad moteris daro vaikams teigiamą įtaką. Tuo tarpu vyrui, kuris su kita moterimi gyvena jau 5erius metus, neįvyko nieko panašaus.
Pasirodo, vyrus ir moteris skausmą malšinantys vaistai veikia nevienodai. Pavyzdžiui, morfijus efektyvesnis vyrams. Kol kas tyrimai atlikti su ilgauodegėmis, bet jau atliekami ir su žmonėmis. 10 balų moterims už kantrumą ir ištvermę!
Praktiški mamadienio 2008-ųjų atradimai.
Nors šis „Žudyk reklamą” įrašas mažai susijęs su vaikais ar šeima, bet jis mane…išvertė iš koto! Kaip tik tuo metu skaičiau apie Azerbaidžano televiziją, kuri rodo naujausius kino filmus, nes jiems, mat, nusispjaut į autorines teises. Kuo ne Azerbaidžanas, kaip sakant? Tokiom akimirkom man būna GĖDA už tautiečius…
Liverpool John Moores universiteto tyrimas parodė, kad moteriškos lyties atstovės mažiau aktyvios fiziškai ir vaikystėje, ir senatvėje. Taigi, kaip sakant, skatinkime savo dukras judėti, kad senatvėje jų nekankintų kaulų, sąnarių, širdies ir visokių kitų galų ligos:)
Manote, kad jeigu nerūkote prie kūdikio, tai jau, kaip sakant, viskas ok? Ne. Pasirodo, tai – beveik tas pats, kas pasyvus rūkymas. Ne tas pats, bet beveik. Žodžiu, geriausia – nerūkyti. Visai.
Kokie gražūs Radcliffe (JAV) tyrimo, kurio metu buvo apklausti VYRAI, rezultatai: 82proc 20-39 metų amžiaus respondentų teigė, kad jiems svarbiausia – laikas, praleistas su šeima, o net 71proc respondentų teigė, kad jie netgi atsisakytų dalies uždirbamų pinigų, jei taip užtikrintų daugiau praleidžiamo laiko su šeima. Gražu, ar ne? Tik įdomu, kiek tų vyrų buvo apklausta…
Sąrašas maisto produktų, turinčių daug vitamino C. Net neįsivaizdavau, kad sąraše bus bulvės, žiedinis kopūstas ir kopūstas…
Leidykla „Versus aureus“ išleido knygą „Emigracija ir šeima: vaikų ugdymo problemos ir iššūkiai. Kaip žinia, dažniausiai vaikų emigraciją nulemia tėvų pasirinkimas pagal tai, ar jie galės savo vaikams užtikrinti švietimo galimybes ir saugumą šalyje, į kurią išvyksta. Šio leidinio autorių straipsniai ir nagrinėja migruojančių šeimų ir jų vaikų kolektyvines patirtis.
Gaila, tačiau Vaikų išlaikymo fondas (VIF), užsibrėžęs pagelbėti 50 tūkst. alimentų negaunančių vaikų, pasirūpino tik trečdaliu jų.
Vis „paburbama”, kad anksčiau jaunimas buvo šaunesnis, geresnis, kūrybiškesnis, iniciatyviškesnis…dar Sokratas taip sakė:) Tačiau tikriausiai kiekviena karta turi savo šaunuolių. Taip galvojau ir apie šiuos vaikus, kurie…valdo radiją🙂 Šaunuoliai!
Vaidulės ANTRA DALIS apie prieraišią tėvystę.
NATŪRALUS MAITINIMAS:
Geriausios metų (2008ųjų) natūralaus maitinimo istorijos (naujienos).
Tyrimo metu buvo patikrinta daugiau, nei 10 000 vaikų plaučių veikla. 39proc šių vaikų buvo natūraliai maitinti keturis arba ilgiau mėnesių, 40proc – mažiau, nei keturis ir 21proc – maitinti mišinuku. Iš šių grupių pirmieji turėjo stipriausius plaučius. Kodėl? Natūralus maitinimas – darbas ne tik mamai, bet ir kūdikiui, kuris turi labai intensyviai čiulpti.
NĖŠTUMAS IR GIMDYMAS:
Manote, kad vitamino D reikia tik kūdikiams? Apsirinkate. Bostono universiteto (JAV) mokslininkai nustatė, kad moterims, kurioms trūksta vit D, yra keturis kartus didesnė tikimybė gimdyti…atliekant cezario pjūvio operaciją. Be to, nukenčia ne tik motina – suminkštėja vaikelio kaukolė ir …užauga prasti pieniniai dantukai.
Septyniskart Tour De France nugalėtojas Lance Armstrong’as ketvirtą kartą taps tėveliu. Tai nebūtų įdomu, jei Armstrongas nebūtų sirgęs sėklidžių vėžiu…vaikelis gims, nes Lance laiku užšaldė savo spermos:)
Apskaičiuojant gimdymo bei motinystės (tėvystės) pašalpą, nuo sausio 1-osios bus atsižvelgiama į motinos uždarbį, gautą per paskutinius 9 mėnesius, o nuo 2009 metų liepos 1-osios – per 12 mėnesių iki išėjimo į dekretą arba vaiko priežiūros atostogų pradžios.Naujaja motinystės atostogų pašalpos skaičiavimo tvarka, tikimasi, padės išvengti piktnaudžiavimų – būsimoms mamoms, sužinojusioms apie nėštumą, darbdaviai nebegalės dirbtinai pakelti atlyginimo, kad jos gautų didesnę motinystės pašalpą iš „Sodros”. Teisingai. Nereikia piktnaudžiauti.
Kaip pranešėte artimiesiems džiugią naujieną, kad laukiatės? Keletas smagių pavyzdžių, kaip, pavyzdžiui, viena moteris savo seseriai padovanojo higieninių įklotų pakuotę. Šiai labai nustebus (nieko sau sesutė sugalvojo…), sesuo paaiškino, kad jai „šito daikto” devynis mėnesius nereikės:) Perskaičiusi pagalvojau, kad aš – visai be fantazijos:)
Na, artimiesiems jau pasakyta. O kaip šią žinią pranešti viršininkui? Iš tiesų – šią žinią ne tik sunku pranešti, bet po jos sunerimsta ir darbdavys, nes vis dėlto tai reiškia…pasikeitimus. Ir negalite jo kaltinti, kad jam įdomu, kokius. Štai keletas patarimų, kaip tai atlikti „neskausmingai”.
ŠVIETIMO NAUJIENOS:
Universitetuose valstybės finansuojamų vietų skaičius turėtų mažėti, kolegijose didėti, skiriant kolegijų studentų krepšeliams daugiau pinigų.
Nenuostabu ir, deja, patyčios persikelia ir į virtualią erdvę. Čekijoje jau ėmėsi priemonių: mokytojams leista konfiskuoti mobiliuosius telefonus, išsikviesti tėvus ir…vaikas netgi gali gauti policijos įspėjimą, jei nesiliaus netinkamai elgtis.
Sausio 13-ąją kai kuriose Lietuvos mokyklose vyks graži akcija: Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti (toliau – Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos) iniciatyva šių metų sausio 13 dieną pamokas mokyklose pradės Laisvės gynėjų dienai paminėti skirta pilietinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“.