„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Homeopatija: ar gydote taip savo vaikus?
2010 03 15
Prieš keletą savaičių gavau vienos mamos klausimą, ką aš manau apie homeopatiją ir homeopatinius vaistus. Žinoma, tada galvoje buvo disertacija ir Gertrūdėlės nujunkymas, o ne gmail masiškai besikaupiantys laiškai, tačiau dabar jau pamažiukais peržiūriu, kokie vis dėlto laiškai buvo atėję. Kadangi ši tema ir man labai aktuali, nusprendžiau parašyti viešai: ir išsakyti savo nuomonę, ir paklausti, ką manote jūs.
Homeopatijos šalininkai teigia, kad neįsivaizduoja gyvenimo be homeopatijos ir vos ne kaltina visus tėvus, kurie „kemša“ į savo vaikus cheminius vaistus. Homeopatija, teigiama, yra bene efektyviausias būdas gydyti kūdikius ir mažus vaikus, nes homeopatiniai vaistai yra netoksiški, be to, saldūs ir lengvai praryjami/sučiulpiami.
Koks yra homeopatinio gydymo principas? Homeopatija gydymui naudoja labai atskiestas medžiagas, kurios būdamos neskiestos sveikam žmogui sukeltų panašius į gydomą ligą simptomus. Pvz., jei tam tikros medžiagos vartojimas sveikam žmogui sukelia pykinimą, šia medžiaga (labai atskiedus) galima gydyti sergančius žmones, kurių ligai būdingi pykinimo simptomai. Tai grindžiama senoviniu similia similibus curantur (lot. „panašus gydo panašų“) principu. Kuo medžiagos dozė bus mažesnė, t. y. kuo labiau medžiaga bus atskiesta, tuo ji bus efektyvesnė, sukeldama natūralias apsaugines organizmo reakcijas kovai su liga.
Man daugiausiai minčių kelia šie faktai:
– homeopatinis gydymas turi ne ką didesnį, negu placebo efektas, medicininį poveikį;
– pagrindinių homeopatijos principų (potencijavimas, panašumas, gyvybinė jėga) neįmanoma patikrinti
– homeopatinius preparatus ruošti reikia tik gerai nusiteikus, kad bloga bioenergija nepersiduotų preparatui
– vanduo „atsimena“ jame tirpintų medžiagų gydomąsias savybes ir jas sugeba perduoti net ir nebesant veikliosios medžiagos
– Jungtinėje Karalystėje 1997 Londono sveikatos apsaugos valdžios organų atstovai, nepakankant homeopatinio gydymo efektyvumo įrodymų, nutarė nutraukti homeopatinio gydymo finansavimą
– FDA niekada nepripažino jokio homeopatinio preparato kaip saugaus ir efektyvaus bet kokiems medicininiams tikslams
– homeopatijos efektyvumą įrodantys (?) darbai yra kritikuojami dėl netinkamos tyrimų metodikos
– šiuo metu nėra nei vieno homeopatinio preparato, kurio efektyvumas gydant kurią nors ligą būtų įrodytas. Nei teoriniai, nei empiriniai homeopatijos pagrindai nėra pripažįstami svarbių medicinos ar mokslo organizacijų, nes nėra jų teisingumą paremiančių įrodymų.

Ir dar. Svarbiausia, ką aš sužinojau domėdamasi homeopatija, yra tai, kad aš painiojau homeopatiją su fitoterapija (gydymu vaistažolėmis). Ir jeigu aš vaikui duodu liepžiedžių ar aviečių arbatą apsirgus ir/ar pašalus, pradėjus kosėti girdau čiobrelių arbatą, susukus pilvuką girdau pelyną, o akytes plaunu ramunėlių arbata, tai – ne homeopatija! Net ir iš žolelių pagaminti homeopatiniai vaistai neturi nieko bendro su tikrais vaistažoliniais preparatais, kadangi juose likęs vaistažolių kiekis yra labai artimas nuliui.

Iš kur skepticizmas? Tiesiog mūsų berniukai – kai buvo maži – vienu metu labai pradėjo sirgti kvėpavimo takų ligomis. Nebežinodami, ko griebtis, griebėmės homeopatijos. Ir štai berniukai apsirgo. Sukarščiavo. Pradėjo kosėti. Nuvažiavome pas žinomą, rekomenduotą homeopatę. Gavome krūvas žirniukų, kurias sąžiningai sugirdėme. Kadangi temperatūra nekrito, vis vien teko važiuoti tirtis. Diagnozė – plaučių uždegimas.

Nuo tada labiau nei homeopatija tikiu užbėgimu ligai už akių: vaikų grūdinimu, vos pakimus arbatėlių girdymu, medučio laižymu, padukų kaitinimu druska, bulvių kompresais, jūros vandens purškimu į nosytę (taip išgydome 90proc slogų!)…o ne skiestais ir perskiestais cukriniais žirniukais ir vandeniu, kuris viską „atsimena”. Tačiau pažįstu žmonių, kurie mano, kad aš esu visiškai neteisi…

P.S. Beje, mūsų draudimas čia, Belgijoje, homeopatinių vaistų nedengė. Nuo Naujųjų turime naują draudimą, kuris lyg ir dengia, bet dar neišsiaiškinau nuo…iki. Kiek teko kalbėti su vaikų klasiokų tėvais, mums dažniau rekomenduodavo natūraliąją mediciną (vaistažoles, vitaminus ir t.t. ir pan.), o ne homeopatinius žirniukus. Todėl pagalvojau, kad Lietuvoje homeopatija yra gerokai labiau „ant bangos”, nei čia, Belgijoje.

O KĄ APIE HOMEOPATIJĄ MANOTE JŪS? KOKIA JŪSŲ PATIRTIS?

Nuotrauka: sermoa „Homeopathy placebo „remedies” at Boots”