„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Gripas. Tik neapsikiaulinkim ir plaukim rankas (be viso kito)!
2009 11 21

P1120604

Nors, atrodo, tiek stengėsi, kad žmonės nevadintų šio gripo kiaulių gripu, bet, matyt, džinas iš indelio jau paleistas, ir nieko nebepadarysim. Kai perskaičiau, kad – vakar dienos Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos  duomenimis – gripo epidemija Lietuvoje jau paskelbta Vilniaus miesto, Utenos rajono, Ignalinos rajono, Marijampolės, Ukmergės rajono, Kaišiadorių rajono, Jonavos rajono, Alytaus miesto, Kėdainių rajono, Širvintų rajono, Molėtų rajono, Anykščių rajono, Kauno miesto, Švenčionių rajono savivaldybėse, tai, kaip sakant, plaukai pasišiaušė!

Iš tiesų išsamiausią informaciją apie gripą, jo plitimą ir apie apsisaugojimą nuo jo radau Vaivos tinklaraštyje. Patiko ir ten rastas visuomenės sveikatos ugdymo plakatas. Kadangi studijuoju visuomenės sveikatos fakultete, tai darbe tokių plakatų – apstu nuo metų (mokslo) pradžios: net tualete kabo plakatas apie tai, kaip svarbu plauti rankas bei KAIP tai reikia daryti. Be to, institute jau buvo kelios paskaitos apie patį gripą ir skiepus.

Iš tiesų gal čia (na, bent jau kol kas) mažiau apsirgusių, nes tikrai daug dėmesio buvo skirta prevencijai? Na, kad ir tas rankas dezinfekuojantis skystis mokykloje, darželyje ir lopšelyje! Kai vakar nuvažiavome pasiimti Augusto, Mortulė užsimanė į tualetą: nuėjo, o po to – ne tik nusiplovė rankas, bet ir išsitrynė jas tuo skysčiu. Ir dar pauostė, ar taip pat kvepia, kaip jos mokykloje 😀

O čiaudėti vaikus mokė, atrodo, nuo pirmos dienos mokykloje. Neduokdie aš dabar rankomis užsidengiu burną: tuoj tenka išklausyti paskaitą, kad į rankas čiaudėti negalima, nes po to su tomis rankomis viską liečiu, ir kiti gali nuo manęs užsikrėsti! (nuotraukoje Mortelė rodo, kaip reikia čiaudėti/kosėti ir pan.)

Kai buvo pirmasis susirinkimas Mortos ir Vilhelmo mokykloje – išklausėme paskaitą apie gripą. Kai Augusto – irgi išklausėme. Gertrūdos lopšelyje gavome laišką. Ir visa tai vyko dar rugsėjo mėnesį, kai to gripo nė kvapo nebuvo!

Žodžiu, tikrai daug dėmesio prevencijai… Bet, kaip sakant, skaičių neprisimenu, bet esu skaičiusi, kad prenvencija kainuoja vos ne kelis šimtus mažiau kartų (visuomenės masteliu), nei gydymas.

Nežinau, kaip darote jūs, bet mes – kai vaikai (arba mes) serga ir pučia nosį – metame nosinaites net ne į šiukšlių dėžę, o į tualetą, kad užkratas neskraidytų po namus…Be to, tada kaip tik jau esi vietoje, kur gali puikiai – išsišnypštęs nosį – nusiplauti rankas.

Linkiu visiems saugotis gripo (nuorodoje gausu patarimų!), o jei jau jis jus palaužė, tai linkiu sveikatos, lengvo sirgimo, greito gijimo ir…galite su vaiku tuo metu išmokti linksmą M.Vainilaičio eilėraštuką „Varlytės gripas”:

Po šalnų pradėjo lyti.

Kurkė pievoje varlytė.

Kurkė, maudėsi klane.

Ir neaišku, nežinia,

Nuo vandens ar nuo kurkimo

Ėmė, vargšė, ir užkimo.

Negirdėjo tokio gando,

Visos varlės nusigando.

Susirinko Pabaly

Balto Dobilo pily.

Ir pasikvietė sumanią

Pievų Daktarę Kamanę.

Pievų Daktarė Kamanė

Daug žinojo, daug išmanė.

– Gulk, varlyte, po lapu.

Susirgai žaliu gripu.

Dieną kitą pagulėsi…

Na, ir kurkti vėl galėsi!