Viešint Lietuvoje Gintarė padovanojo keletą lipdukų su šiuo šūkiu. Grįžusi namo pagalvojau, kad noriu panaršyti internete ir sužinoti daugiau apie šią akciją.
Gegužė – mėnuo (!) be smurto prieš vaikus. Man vis kliūva šis „posakis”. Kažkaip norėtųsi labiau akcentuoti tai, kad VISI mėnesiai turi būti be smurto prieš vaikus, tačiau gegužę apie tai kalbame ypatingai daug. Na, kažkaip taip… Nes dabar toks pasakymas (man) turi tokį prieskonį kaip Maximos reklamos, kad tik šią savaitę pirkite žuvį specialia kaina (o apie visas kitas savaites nutylima…). Na, toks primityvus palyginimas, bet man būtent tokios asociacijos.
2006 gegužė buvo skirta vaikų smurto prieš vaikus problemai. Dėl to toks šūkis, dėl to tokie ir lipdukai.
Kaip manote, ar smurto problema – įveikiama? „Vaikų linijos” vadovas psichologas Robertas Povilaitis įsitikinęs, kad smurto prieš vaikus problemą įveikti įmanoma. Tačiau pirmiausiai reikia pakeisti suaugusiųjų požiūrį, neva pašiepti, piktai juokauti yrą normalu, ir netgi sveika, tam tikra patyčių dozė padeda užsigrūdina. Tuo tarpu apklausos atskleidžia, kad pašaipų pasekmės tik neigiamos. Klaidinga paplitusi nuostata, kad skųstis negražu. Bijodami būti skundikais patiriantys smurtą vaikai kenčia, neieško pagalbos. Jie mano, kad suaugusieji, mokytojai ar tėvai, jais gali nepatikėti, nekreipti dėmesio, svarsto R. Povilaitis.
Kitų šalių patirtis rodo, kad efektyviausia kovos su smurtu ir patyčiomis priemonė – prevencinės programos, įgyvendinamos mokyklose. Tačiau tokios iniciatyvos Lietuvoje žengia tik pirmuosius žingsnius. Esu jau rašiusi apie Olweus programą, tačiau gal Jūsų darželyje/mokykloje yra vykdoma kas nors konkretaus? Praeitą savaitę (dar Lietuvoje) dalyvavau susitikime su žmogumi, nagrinėjančiu ir šią – patyčių – problemą. Mano nuomone, dabar labai koncentruojamasi į mokyklas, o darželiai – tarsi palikti „už borto”, kas, mano giliu įsitikinimu, yra klaidinga. Kadangi pati praktiškai esu su tuo susidūrusi, turiu pasakyti, kad smurto apsčiai ir darželiuose, kur prasikala pirmieji „daigeliai” ir kur jiems turėtų būti užkertamas kelias išsikeroti. Jeigu smurtui (ypač emociniam) bus užkirstas kelias jau darželyje, tai pradinėje mokykloje ir tada, kai, manoma, daugiausiai vaikai su smurtu susiduria (10-14 metų), ši problema nebus tokia opi.
O dabar – klausimas. Kaip manote, ką norima pasakyti ŠIUO REKLAMINIU PLAKATU????
Ilgai „gumos netempsiu” – rytoj pasidalinsiu ir savo spėjimu, tačiau man labai įdomu, kokią žinutę „perskaito” tėvai/vaikai/piliečiai, užmetę akį į tokį plakatą…
Tarkime „NE!” telefoniniam smurtui:
httpv://www.youtube.com/watch?v=fNumIY9D7uY