„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Apie vaikus ir darželius.
2009 03 12

 

Naršydama interneto platybėse (žinoma, vis ta pačia tema) radau straipsnį. Taip, rašytą jau prieš pusantrų metų, tačiau…kai kas timptelėjo už liežuvio pasisakyti. Taigi: mintys švietimo aktualijų (vis dar) tema.

1. Visų pirma, į pirmąją klasę 2007 atėjo dviem tūkstančiais mažiau pirmokėlių, nei 2006. Ir tai yra beveik 6proc mažiau. Nieko sau. „Atmeskime” septynerius metus. Vadinasi, 2000 gimė beveik 6proc mažiau vaikų, nei 1999. (čia darau prielaidą, kad į mokyklą veda vaikus, kuriems jau suėję septyneri metai). Tačiau sako, kad nuo 2003 (po 12 metų mažėjimo) gimstamumas ne tik stabilizavosi, bet ir pradėjo augti. 2007 metais gimė 32,3 tūkst. naujagimių, arba 1081 naujagimiu daugiau negu 2006 metais. Vadinasi, 2007 dar nepasiektas 2000 gimusiųjų skaičius, nors tada dar buvo kritimo metai. Hmmm… Apie liūdnąjį Lietuvos vaisingumą jau rašiau, tačiau šiandien kaip tyčia galvojau, kaip ten su tuo gimstamumu Lietuvoje. Yra nemažai sakančių, kad – priėmus naują įstatymą dėl dvejų metų mokamų motinystės atostogų – gimstamumas išties padidėjo, tačiau …man įdomu, ar  tikrai dėl to? Gal dėl to, kad prieš krizę Lietuvoje buvo ekonominis augimas, gerėjo žmonių gyvenimo sąlygos, augo uždarbis…gal jie tiesiog psichologiškai pasiruošė vaiko gimimui ir…priimtas įstatymas tik tą paskatino? Žiūrėsim, kiek pirmokėlių ateis į mokyklą 2015 metais…

2. Kitas iškilęs klausimas – koks yra  darželio auklėtojos atlyginimas? Straipsnyje kalbama apie jo kėlimą, tačiau iš tiesų – KOKS JIS??? Įdomumo dėlei pasiklausinėjau pažįstamų (ne pedagogų), tai ribos buvo nuo 800Lt (pesimistiškiausias variantas) iki 1 500Lt (optimistiškiausias variantas). Prisimenu, kad prieš porą metų viena pradinių klasių mokytoja man skundėsi, kad jos atlyginimas – vos virš 1000Lt. Suprantu, kad daug kad priklauso nuo stažo, nuo kategorijos ir pan, bet kur yra ta skalė, kur surašyti pedagogų atlyginimai nuo…iki? Bet kuriuo atveju jie nėra dideli. Nors – kita vertus – Belgijoje darželio auklėtojos vidutinis atlyginimas yra apie 1500eu. Turint omeny, kad buto nuomai tenka atiduoti apie pusę, o – jei turi šeimą – parduotuvėje be 100eu nelabai apsipirksi, tai iš tiesų čia pedagogams nėra aukso kasykla. Kaip, beje, ir bet kurioje kitoje valstybėje. Vienur atlyginimai didesni, kitur – mažesni, bet jie nėra dideli.Tik tiek, kad čia iš auklėtojų reikalaujama tikrai geros darbo kokybės. Lietuvoje tėvai klausinėja vieni kitų: kuriame darželyje galima rasti auklėtoją, kuri iš tiesų myli vaikus, iš tiesų su jais užsiima, juos lavina (o ne prižiūri) ir pan. Čia tokių klausimų nekyla. Dirbti reikia profesionaliai. Taškas. Vienas pedagogas vienam labiau patinka, kitas – kitam, bet jų profesionalumu neabejoji.

3, Kad privačios mokyklos naudojasi nemokama pastatų nuoma, žinojau. Žinojau ir tai, kad auklės be 1 000 litų bent jau Vilniuje neberasi nė su žiburiu. Žinau ir tai, kad legalūs privatūs darželiai gali tikėtis gauti iš savivaldybės patalpas pagal panaudą. Dabar galvokime logiškai: kam reikia patalpų? Žinoma, kad tiems, kurie neturi lėšų joms pirkti ir/arba nuomotis. Teko aiškintis (tiesa, prieš keletą metų), kokia tai procedūra. Man buvo pasiūlytos…apdegusios patalpos prie geležinkelio. Ta prasme, SIAUBAS. Visų pirma, kad ten būtų galima įleisti vaikus, reikėjo net ne keliolikos, o keliasdešimt tūkstančių…o aplinka buvo tokia, kad tėvams – vedantiems vaiką į privatų darželį – būtų reikėję nuo pusiaukelės užmerkti akis:D Kad neapsisuktų ir nebėgtų kuo toliau. Taigi: ar savivaldybė neduoda? Duoda! Bet ar duoda tai, kas įmanoma? Na, bent jau mano atveju tai tikrai ne. Nors gal dabar situacija pasikeitė…Tik tada keista, kodėl tie privatūs darželiai nesisteigia…Nes patalpos – pati didžiausia problema (bent jau mano akimis žiūrint) – visa kita galima išspręsti!

Nuotrauka: education center