„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Apie darželius, vaiko teisių apsaugos kontrolierę ir kada geriausia tapti mama.
2010 03 17

Šiandien perskaičiau, kad darželių auklėtojų atlyginimams trūksta 40mln litų. Jau prieš kelias dienas teko skaityti apie tai, kad diskutuojama, kaip spręsti ikimokyklinio ugdymo įstaigų finansines ir organizacines problemas.

Ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovams kelia nerimą tai, kad ekonominio nuosmukio sąlygomis savivaldybėms sumažinus finansavimą labai sunku išlaikyti vaikų darželius – išsaugoti reikiamą darbuotojų etatų skaičių, laiku išmokėti atlyginimus, sudaryti kokybiškas sąlygas vaikų ugdymui, o pedagogams – tinkamas darbo sąlygas ir galimybes tobulinti kvalifikaciją. Nevalstybinių ikimokyklinio ugdymo įstaigų atstovai nuogąstauja, kad be valstybės finansinės paramos privatus sektoriaus plėtra sustos ir dėl mažėjančio gyventojų mokumo apskritai gali patirti bankrotą.

Apie racionalų turimų išteklių panaudojimą aš kalbu ir savo disertacijoje: iš tiesų nieko nepadės prašymas daugiau pinigų, jei jų tiesiog nėra! Reikia apgalvoti, kaip būtų galima racionaliau panaudoti tai, ką jau turime. Gal vertėtų pagalvoti apie darželio grupių didinimą? Čia, Belgijoje, nuo 2.5 metų vaikų grupėje būna ir 30. Kiek teko stebėti pedagogų darbą, jie puikiai susitvarko. Žinoma, yra geresnių ir prastesnių pedagogų, tačiau visi normaliai dirba. Be to, beveik niekada grupėje nebūna visų 30 vaikų. Dar pagalvojau, kad yra daug priemonių, kuriomis darželyje galima dalintis. Na, ne idealu, bet sprendimas. Neabejoju, kad būtų teigiančių, jog taip suprastėtų ugdymo proceso kokybė, tačiau…nelabai juk mes galime ta kokybe didžiuotis! Problemą spręsti reikia kompleksiškai: sprendžiant ir finansavimo, ir kokybės problemą, nes abi vienodai opios!

Na, ir niekaip nesuprantu, kodėl nepanaikinamos tos beprotiškos higienos normos! Po to, ką mačiau Belgijoje, Švedijoje, JAV, JK man juoką kelia neįgyvendinamos (ir – svarbiausia – neįgyvendintos tikriausiai nė viename darželyje!!!!) Lietuvos higienos normos. Ir jas reikia ne šiaip liberalizuoti, o LI-BE-RA-LI-ZUO-TI! Disertacijai atlikau tyrimą, kurio rezultatai parodė (be viso kito), kad bene svarbiausias darželio kokybės faktorius yra tėvų nuomonė apie darželį. Vadinasi, jei tėvai veda, jei tėvai patenkinti – VISKAS! Jei mano vaikas darželyje lipa stačiais laiptais, bet nenukrenta – kodėl gi ne? Jei mano vaikas miega paprastoje lovelėje apsirengęs ir man tai tinka – kodėl kažkam turi atrodyti, kad turi būti kitaip? Jei mano vaikas eina į darželį (beje, iš tiesų EINA 🙂 ) , kuriame NIEKADA jo neveda į lauką, bet MAN TAI TINKA, nes mes išeiname į lauką vakare – KODĖL GI NE??? Ir kodėl mėsa į darželį turi būti įnešama pro kitas duris, jei namuose aš ją nešu pro savas duris, ir mes nė karto neapsinuodijome? (čia aš kalbu apie nedidelius darželius daugiabučiuose) Žodžiu, šioje srityje LABAI reikia reformos, nes kitaip bus visai prastai… Ir, manau, užtenka apie tai diskutuoti: susirenka, pakalba ir…nieko! Apie tas higienos normas jau buvo kalbama 2006! Taip, 2006 jau buvo kalbama, kad reikia libralizuoti, o 2007 savo rankose jau laikiau projektą. Kas nuo tada pasikeitė? Viskas taip ir liko – diskusijų ir projekto – lygmenyje!

Į vaiko teisių apsaugos kontrolieres yra siūloma dr.E.Žiobienė. Jai – 36eri. God speed, kaip sakant!

O štai Forbes „atskleidė”, kad geriausia tapti mama 25-34 metų. Teisybę pasakius, tokie straipsniai mane nervina! Ką tai reiškia – geriausia? Ir taip yra dėl ko sukti galvą, o čia pudrina smegenis…juk respondentai dažniausiai (beveik neabejoju) sakė, kad geriausia tapti mama tada…kada jos pačios tapo! Tačiau man dėmesio verti faktai straipsnyje yra šie:

a) 60proc apklaustų moterų mano, kad motinystė neigiamai atsiliepia karjerai

b) kai moteriai daugiau nei 30 metų, jos organizmas praranda 90 proc. aktyvių vaisingumui kiaušialąsčių, o jau perkopus 40 metų galimybė susilaukti pirmagimio sumažėja net iki 3 proc.

Nenuostabu, kad moterims vis dar sunku derinti karjerą ir motinystę, kai iš pradžių motinystė neigiamai atsiliepia karjerai, o po to beveik nebeįmanoma susilaukti vaikų…

Nuotrauka: Fabio Trifoni „Mother’s Love”