Kažkaip vėl apsisuko ratas, ir vėl pasigirdo tai šen, tai ten kalbos apie „Gender Loops”. Aš tai jaučiuosi viską konkrečiai ta tema išsakiusi, tačiau, manau, Lietuvoje dar nepakankamai kalbama apie stereotipų „išrovimą” iš mūsų gyvenimo.
Iš tiesų manau, kad mes net nesusimąstome, kiek per dieną kartų mūsų vaikas atsiduria situacijose, kurios skatina formuoti(s) stereotipus. Žinoma, jau daug kas žino, kad nevalia berniukui sakyti „neverk kaip mergaitė”, „berniukai neverkia”, tačiau tai – tik ledkalnio viršūnė. Visai neseniai teko skaityti straipsnį apie tai, kad tėvai net namų ruošos darbus…padalina vaikams vadovaudamiesi įsisenijusiais stereotipais.
Kodėl manau, kad taip neturėtų būti? Todėl, kad, mano nuomone, visų pirma reikia atsižvelgti ne į vaiko lytį, bet į tai, kas jam patinka ir ką jis geba. Aš, beje, esu iš tų edukologų, kurie vis dėlto mano, kad nemažai dalykų yra įgimta. Ir tu čia, žmogau, daryk ką nori… Tiesiog pamatęs daug vaikų vis dėlto gali pasakyti, kad kai kas būdinga mergaitėms, o kai kas – berniukams. Ir aš čia visai ne apie laipiojimą medžiais. Bet – tą žinodami – dar labiau galime skatinti visapusišką raidą, o ne ją riboti. Ir dar.
– Mažiau galvokite apie tai, ką pagalvos kiti. Galvokite apie SAVO VAIKĄ, jo gebėjimus, jo poreikius. Jeigu berniukas nori šokti, tegul. Neužbėkite įvykiams už akių galvodami, kad kas nors jį dėl to gali pašiepti ir dėl to…neužrašysite jo į šokių būrelį, bet užrašysite į dziudo.
– Pasistenkite vengti stereotipais kvepiančių komentarų. Nuo tokių kaip „dideli vaikai neverkia” iki „mergaitės nelaksto kaip patrakusios”. Žinoma, galime sakyti, kad mums taip sakė mūsų tėvai ir užaugome normalūs. Tačiau ar tikrai? Pasiskaičius straipsnių galiu daryti išvadą, kad Lietuvos ugdymas nėra tolerancijos ugdymo viršūnė.
– Sąmoningai apsispręskite, kokius žaislus pirksite savo vaikams. Pavyzdžiui, ar pirksite lėles berniukui? Mašinas mergaitei? Ginklų nepirksite nei berniukui, nei mergaitei? Ir pan.
– Kuo mažiau pabrėžkite išvaizdą ir kuo daugiau gebėjimus ir asmens savybes. Ar turite mažą dukrelę? Pastebėkite, ką sako aplinkiniai. Nežinau, kaip jūsų dukrelė, bet mūsų dukrelei dažniausiai „kliūvantis” epitetas: „graži” („kaip gražiai atrodai!”, „Kaip gražiai pasipuošei/apsirengei” ir t.t. ir pan.). Na, graži tai graži, bet ji ir labai kūrybinga, protinga, sumani, vikri, stipri 😀
– Visai neseniai skaičiau straipsnį, kad valgymo sutrikimais vis dažniau skundžiasi nė dešimties metų neturinčios mergaitės. Įsivaizduojate??? Kai aš pagalvoju, kad tokio amžiaus kaip Augustas mergaitė kažkur civilizuotame pasaulyje nevalgo arba pavalgiusi eina savęs vimdyti dėl to, kad ji per stora…kojos rankos nutirpsta. Dėl to sąmoningai apsisprendėme kuo mažiau televizoriaus ir masinės informacijos priemonių, kurios galėtų daryti įtaką kaip mūsų dukros mato savo kūną. Tikimės, kad – kaip ir rekomenduoja specialistai – sugebėsime mergaitėms įteigti, kad jos atrodo puikiai taip, kaip atrodo…be to, jos protingos, geros, juokingos, linksmos ir sumanios! Ir dar. Tyrimai rodo, kad gerokai mažiau mergaičių, nei berniukų, pasirenka sporto būrelius. Ir dar daugiau tyrimų rodo, kad sportuojantys vaikai labiau pasitiki savimi ir turi mažiau problemų, susijusių su savo kūno įsivaizdavimu. Išvada? Skatinkite mergaites sportuoti! Mes, pavyzdžiui, labai džiaugiamės, kad Morta kiekvieną savaitę džiugiai eina į baseiną ir laukia nesulaukia, kada prasidės JOS karate treniruotės 😀
Ir dar. Aš be galo be krašto džiaugiuosi, kad turime du berniukus ir dvi mergaites. Kodėl? Nes jie sulaužė daugybę mano stereotipų. Apie tai, kokie santykiai būna tarp dviejų brolių, tarp seserų, tarp brolio ir sesers. Apie tai, ką mėgsta berniukai ir mėgsta mergaitės. Su jais iš labai labai arti pamačiau, kad vis dėlto – nors yra du berniukai ir dvi mergaitės, ir tai atsispindi ir jų elgesyje! – vis dėlto visų pirma jie yra keturios skirtingos asmenybės.