„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Amžina diskusija – kodėl yra gerai maitinti kūdikius krūtimi?
2008 08 08

Straipsnis paimtas iš www.alfa.lt

BBC paskelbė, kad Didžiojoje Britanijoje mažiau nei viena iš šimto moterų paiso patarimo iki šešių mėnesių kūdikį maitinti tik motinos pienu.

Tačiau – nors rezultatai nėra labai optimistiški – vis dėlto apskritai bandančių savo pienu maitinti kūdikius moterų skaičius nuo 2000 išaugo 7proc. Nors per daug džiūgauti nėra pagrindo – mažiau nei pusė iš jų vis dar maitina, kai vaikeliui sueina šešios savaitės, o po šešių mėnesių – tik viena iš keturių.

Nuo 1975-ųjų kas penkeri metai atliekamas tyrimas rodo, kad ilgiausiai savo pienu linkusios maitinti išsilavinusios, dirbančios ir vyresnės kaip 30 metų moterys. Tyrimą atlikę mokslininkai džiaugiasi, kad vis daugiau moterų apsisprendžia maitinti kūdikius savo pienu ir vis daugiau maitina vis ilgiau.

Šie skaičiai Didžiojoje Britanijoje buvo pateikti kaip tik prieš prasidedant kampanijai, kurios metu moterys bus raginamos ne tik pradėti maitinti kūdikius savo pienu, bet ir tai daryti kuo ilgiau. Kampanijos tikslas – sukurti maitinimui palankią aplinką. Nors daugelyje vietų kūdikį maitinanti motina jau nebesukelia viešo pasipiktinimo (juk dažniausiai motinos pasirūpina pamaitinti kūdikį taip, kad niekas net nepastebėtų), tačiau net ir Didžiojoje Britanijoje vis dar pasitaiko atvejų, kai kūdikį maitinanti motina paprašoma išeiti iš restorano ar kavinės. Tuo tarpu Škotijoje jau priimtas įstatymas, draudžiantis pertraukti kūdikio maitinimą įstaigoje, kurioje tiekiamas maistas.

Apie natūralaus maitinimo naudą kūdikiams rašyta tikrai nemažai. Nemažai rašyta ir apie tai, kad šis procesas naudingas ir motinai. Naujausių tyrimų duomenimis, moterims, kurios maitina ilgiau nei vienerius metus, perpus sumažėja rizika sirgti reumatiniu artritu. Švedijoje Malmės miesto Universitetinėje ligoninėje buvo atliktas tyrimas, kurio metu nustatyta, kad moterys, maitinusios 13 ir daugiau mėnesių, perpus rečiau sirgo artritu, nei tos, kurios visai nemaitino. Toms, kurios maitino nuo 1 iki 12 mėnesių, rizika sumažėjo 25 proc. Tyrimas taip pat parodė, kad moterims, kurios turėjo vaikų, tačiau jų niekada nemaitino, rizika sirgti šia liga visai nesumažėjo ir kad moterys reumatiniu artritu serga dukart dažniau, nei vyrai.

Kodėl taip yra? Dėl maitinimo krūtimi organizme išsiskiria daugiau oksitocino hormono , o dėl jo poveikio mažėja streso hormonų kiekis ir kraujo spaudimas. Maitinančių moterų organizme padidėja ir prolaktino kiekis, kuris, kaip žinia, stimuliuoja imuninę sistemą.ir gali padidinti riziką susirgti reumatiniu artritu. Tačiau kodėl susergama rečiau? Kol kas mokslininkai į šį klausimą atsakyti negali. Šio tyrimo metu taip pat buvo patikrinta ankstesnioji hipotezė, kad kontraceptinės piliulės sumažina reumatinio artrito riziką. Deja, ši hipotezė nepasitvirtino.

Kol kas žinomi šie maitinimo krūtimi pliusai:

Motinai:

Maitinančioms motinoms paprastai greičiau nukrenta nėštumo metu priaugtas svoris. (Maitinančiai motinai reikia 500 daugiau kalorijų, nei nemaitinančiai).

Lengva ir patogu. Nereikia pirkti ir ruošti pieno mišinių. Kūdikiui išalkus, maistas visada šalia ir visada paruoštas.

Naktinio maitinimo metu mama gali snausti.

Manoma, kad tarp maitinančios motinos ir kūdikio užsimezga stiprus emocinis ryšys.

Vaikai rečiau atpila.

Maitinimas krūtimi apsaugo nuo kai kurių formų krūties ir kiaušidžių vėžio. Maitinančių moterų organizme sumažėja moteriško hormono estrogeno. Tyrimai rodo, kad – kuo ilgiau moteris maitina – tuo mažesnė rizika susirgti šių atmainų vėžiu.

Nemažai maitinančių moterų nevargina menstruacijos.

Vaikui:

Apsaugo nuo ausų uždegimų, peršalimų ir virusų. Net ir susirgęs, krūtimi maitinamas vaikas paprastai serga lengvesne forma, nei maitinamas pieno mišiniais.

Skatina smegenų augimą ir vystymąsi.

Mažiau mokymosi ir elgesio sutrikimų.

Mažiau problemų su odos ligomis.

Retesni pilvuko diegliai.

Geresnis virškinimas: krūtimi maitinamiems kūdikiams neužkietėja viduriai.

Rečiau pasitaiko paleisti viduriai.

Saugo nuo staigios kūdikių mirties sindromo, leukemijos, kai kurių vaikų vėžio formų ir diabeto.

Sveikesnė širdis.

Paprastai rečiau serga ir mažiau atsiduria ligoninėse.

Kūdikiams patinka natūralaus pieno skonis.