„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

ĮDOMU. Šis bei tas besibaigiant 2008iesiems.
2008 12 22

adventas151

Naujienos iš švietimo, šeimų ir vaikų pasaulio…

Yra daugiavaikės šeimos ir yra iš tiesų daugiavaikės šeimos. Arkanzaso gyventoja Michelle Duggar – tikra JAV patriotė. Ji su vyru itin prisideda gausindama amerikiečių gretas. Ketvirtadienį medicinos centre Rodžerse po moteriai atlikto Cezario pjūvio dienos šviesą išvydo mergaitė, kuri yra …AŠTUONIOLIKTAS poros vaikas. Štai ką apie savo šeimyną rašo mama.Ši šeima – gan populiari JAV: dalyvauja realybės šou, turi savo tinklapį, bet man didžiausią įspūdį padarė tai, kad visi vaikai mokosi groti instrumentu, o mokykla yra namuose – juos moko mama!

Švietimo viceministrė N.Putinaitė: pagrindinę iniciatyvą dėl galimo vidinio universiteto persitvarkymo ir galbūt jungimosi su kitu universitetu siūloma suteikti aukštųjų mokyklų taryboms.

Jau seniai manau, kad svarbiau yra išmokyti vaikus mokytis, o ne „sukimšti” į juos kuo daugiau faktų. Pasaulis keičiasi, naujiena naujieną gena. Be to, informacijos yra TIEK, ir ji jau pasiekiama visiems, kad turi internetą. Taip mano  ir bestselerio apie skaitmeninę erą „Wikinomics“ autorius Donas Tapscottasm kuris teigia, kad „Google“ bei „Wikipedia“ atsiradimas reiškia tai, kad vaikams tiesiog nebereikia mokytis faktų, nes jie yra padėti ant lėkštutės. Iš tiesų – faktų mokymasis, mano nuomone, šiandien visai nebeaktualus, tačiau kritinis mąstymas, gebėjimas atrinkti/pasirinkti/sisteminti informaciją – labai svarbūs!

Švietimo ministro G.Steponavičiaus nuomone, valstybė privalo remti gerus ir motyvuotus studentus, o kitiems sudaryti palankias galimybes finansuoti studijas – pavyzdžiui, pasiimant valstybės remiamą paskolą.

Kai vaikas karščiuoja, tenka rinktis: paracetamolis ar ibuprofenas?Viena mama  atliko tyrimą ir štai ką sužinojo:

Ibuprofenas efektyvesnis, kai reikia „mušti” temperatūrą pirmąsias keturias valandas;

– Paracetamolis ir ibuprofenas veikia skirtingai;

– Šie vaistai vienas kitą papildo. Jei vaikui duodami abu, paprastai tokie vaikai karščiuoja 4.4 valandų mažiau, nei tie, kuriems duodamas vien paracetamolis ir 2.5 valandų mažiau, nei tie, kuriems duodamas ibuprofenas.

– Vaistų nereikėtų duoti abiejų iškart, tačiau pakaitomis. (Beje, tą patį sakė ir mano pussesserė pediatrė, kuri rekomendavo vis pakeisti vaistus, duodamus temperatūrai „mušti”).

Na, nesu aš programinės įrangos žinovė, tačiau žinau bent jau tiek, kad programinė įranga gali būti nemokama. Anokia čia bėda nežinoti,  sakysite? Iš tiesų. Ne žinios svarbiausia. Bet sveikas protas ir kritinis mąstymas iš tiesų svarbu. Sakyčiau, kad būtent to pritrūko pedagogei, kuri konfiskavo nemokamus programinės įrangos kompaktinius diskus ir nubaudė mokinius.

Didžiojoje Britanijoje išbandomas naujas pieno mišinys kūdikiams, kuris, tikimasi, sumažins riziką susirgti alerginėmis ligomis. Tikimasi, kad tyrime sutiks dalyvauti apie 1 200 motinų, kurių vaikai rizikos grupėje. Manoma, kad ankstyvas perėjimas prie mišinukų didina susirgimo alerginėmis ligomis riziką.

Maitinančių motinų nuotaikai pakelti – kaip Barbora interpretuoja BabyBorn’o kalbą🙂

Pasirodo, augant namuose berniukams,  reikia pagalvoti ir prieš perkant tualeto dangtį. Dvejų-ketverių metų berniukų lytiniai organai neretai yra sužalojami užkritus...sunkiam tualeto dangčiui. Taigi…dėl šventos raamybės arba lydėkite mažuosius džigitus į tualetą, arba nepirkite sunkių dangčių.

Vakar Gertrūdai virš vystymo lentos (kuri mūsų namuose padėta ant vonios) pakabinau muzikinį žaisliuką. Kad jūs būtumėte matę, kaip ji griebė ir kišosi į burnytę tą minkštą drambliuką! Tai man priminė straipsnį apie kūdikio raidą pirmaisiais 6 gyvenimo mėnesiais.

Prieš kelias dienas susimąsčiau, ar yra lietuviškas atitikmuo angliškajam „attachment parenting” (prisirišimo, artumo tėvystė???) ??? Diskutavau apie tai ir su Medeina, tačiau nei man, nei jai į galvą nešovė joks jau girdėtas terminas. Įdomu. Esmė ta, kad jaučium jog ši tėvystės filosofija yra man artima, tačiau net nežinojau, kad tokia yra:) Vėlgi, mano manymu, labiausiai praverčia sveikas protas: daryti tai, kas, atrodo, tinkamiausia jūsų vaikui ir jums. Patiko ir kaip savo patirtį aprašė dirbanti mama, kuri pasidalina ir mintimi, kad…su antru vaiku viskas būna šiek tiek kitaip:)

Jau keletą kartų praeitą savaitę kalbėjome su draugais, kurie puošia arba nepuošia eglutes. Mes savąją papuošėme šiandien. Ir ji – kaip ir daugelis vaikų turinčių šeimų namuose – yra saugi vaikams. Ačiūdiev, ant mūsų eglutės viršūnės yra puošmena, o ne viščiukas, tačiau kas sakė, kad viščiukas – ne puošmena??? Ir žaisliukai mūsų ne stikliniai. Tiesa, šiandien nupirkome rinkinuką, kuris, pasirodo, dūžta, nes Morta kabino vieną bumbulą…išsprūdo iš rankyčių ir……..na, bet nieko tokio. Kai išsprūdo jau kitas, Morta galėjo apsidžiaugti: Oooo, šitas nesudužo!

Ar dažėte plaukus nėštumo metu? Aš stengiausi nedažyti (rašau „stengiausi”, nes iš tiesų sąmoningai nedažiau tik su Gertrūda). Kodėl? Todėl, kad nėra įrodyta, ar tai kenkia, ar nekenkia… jeigu jau labai nagai niežti, rekomenduojama pakentėti bent jau pirmąjį trimestrą.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Kauno apskrities skyrius atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo, siekiant gauti nepagrįstai didelę motinystės pašalpą. Gaila, kad yra žmonių, kuriems atrodo normalu taip daryti. Ir nenuostabu, kad – susidūrus su tokiais atvejais – tenka griežtinti tvarką.

Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius tikina, kad Vyriausybės programoje numatytiems pokyčiams švietimo sistemoje pinigų nebus pritrūkta, o atlyginimai mokytojams ir dėstytojams toliau bus didinami. Man labiausiai patikusi frazė apie naująsias bendrojo ugdymo programas, kurios kai kuriose mokyklose bus pradėtos naudoti nuo kitų metų:  Šie pokyčiai neįvyks iš karto, nebus ir greitų rezultatų, bet tikiuosi, kad palaipsniui programos atspindės stipresnės asmenybės ugdymo, o ne daug nereikalingos informacijos suteikimo jaunam žmogui tradiciją. Dievui į ausį, kaip sakant, Dievui į ausį:)

Beje, šiemet – jubiliejiniai ŠVIETIMO REFORMOS METAI Lietuvoje. Bandykite atspėti, kiek metų Lietuvos švietimo sistema yra reformuojama? Ogi 20!!! Visai įdomus V.Zaborskaitės straipsnis apie tai, kokia reforma buvo pradžioje ir ką turime šiandien…

Vyriausybės patvirtintą 2009 metų biudžeto projektą lydinčiuose teisės aktuose numatyta nebemaitinti mokyklose visų pradinukų ir grąžinti senąją tvarką, kai nemokamai maitinami buvo tik tie vaikai, kurie auga nepasiturinčiose šeimose.

Gyvenant Briuselyje be artimųjų išties labai retai išeiname kur nors dviese. Todėl labai pažįstamas dar vienos mamos jausmas, kad toks pabuvimas dviese – puiki dovana! Šiandien Medeina išleido mutris (mane, Gabrielių ir Gertrūdėlę) į miestą, tai jaučiamės tikra i palepinti šį mėnesį…

Ar žinote, kad Facebook’as išima VISAS maitinančių motinų nuotraukas, kokios yra įdedamos??? Organizuojama kampanija, kurios metu kviečiami visi, manantys kitaip, pasikeisti savo profilio nuotrauką į maitinančios moters nuotrauką. Ši akcija vyks GRUODŽIO 27 DIENĄ – prisijunkite! (Manoma, kad gali prisijungti 50 000 ir daugiau žmonių).

Kokie paprastai būna pirmieji kūdikių žodžiai? Žinoma, vienas pirmųjų beveik visada būna „mama”. Jau įrodyta, kad – išgirdus pasikartojančių skiemenų žodžius – suaktyvėja kūdikių smegenų veikla. Tačiau pirmųjų žodžių dešimtuke yra ne dažniausiai girdimi, o aktualiausi žodžiai.. Logiška, ar ne?

Makaronai RIMI – griūk negyvas! Nors komentatoriai rašo, kad jau seniai tokius matė, aš – pirmą kartą…

Ir dar viena nuotrauka, tačiau ši…šilta ir primenanti vaikystę, kai žiemą tekdavo eiti į mokyklą po uniforma pasivilkus močiutės megztas vilnones kelnes…

Gaila, nespėjau pamatyti įrašo, už kurio patalpinimą YouTube vyriškis buvo suimtas. Nes juk gali būti, kad suimti būtų visi „šemetiškiai”, vaikus vartaliojantys taip, kad – to nedarantiems – šiurpuliukai bėgioja nugara.

Didžiojoje Britanijoje atliktas dar vienas tyrimas, įrodantis, kad bendravimas yra svarbus nuo pat pirmųjų gimimo dienų. Pamenu, kaip pažįstama pasakojo apie moterį, kuri gimdymo namuose šaukė ant verkiančio savo naujagimio ir…visaip jį keikė. Koks to vaikelio gyvenimas?!?! Gaila ir šio vaikelio

Gražus įrašo pavadinimas: „Geriausi tėčiai yra tėtės dar prieš gimstant vaikui”, tačiau nežinau, ar jam pritarčiau. Ar iš tiesų visi apsilankymai pas gydytoją kartu su besilaukiančia vaikelio mama yra pats svarbiausias faktorius, lemiantis vėlesnį „gerumą” ar „negerumą” vyro kaip tėvo??? Pritariu, kad nepaprastai svarbu, ar būsimasis tėvelis dalyvauja nėštume, tačiau yra begalė būdų dalyvauti…

Ketvirtadienį surengtame Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo (LAMPSS) organizuotame nesankcionuotame pikete prie Vyriausybės buvo reikalaujama nežlugdyti aukštojo mokslo, nevykdant ankstesnės Vyriausybės įsipareigojimų didinti dėstytojų atlyginimus 20 proc. 2009-aisiais. Taip, dabartinė valstybės ekonominė padėtis yra sunki, tačiau kaži, ar toks pasiteisinimas nuramins nepasitenkinimą.

Vis atsiduriu situacijose, kuriose tenka kartoti filmuke vaikams išgirstą frazę: „It’s all in your head” (Viskas yra galvoje…t.y. mes tarsi programuojame elgesį). Ar esate girdėję, kad vaikai, prisivalgę cukraus, elgiasi hiperaktyviai? Aš ne tik girdėjau, bet  ir tikėjau. Pasirodo, kad tai – MITAS. Mokslininkai nustatė, kad – nepaisant to, ką mano tėvai – cukrus nesukelia hiperaktyvaus elgesio.