„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Pedagogai – be atostoginių?
2009 05 28

2922421696_c747a05f3b_mŠįryt perskaičiau vieną straipsnį ir negaliu nepasidalinti vieno čionykščio žmogaus nuomone: mes jau seniai būtume išėję į gatves. Koks tas straipsnis? Ogi apie tai, kad Lietuvos pedagogai gali likti be atostoginių. Kiek menu, pedagogams vasarą suteikiamos 56 k.d. atostogų. Mokytojų atostoginiams reikia beveik 200 mln litų.

Pagalvokime, ką reiškia gauti dalį atostoginių grįžus iš atostogų? Ir kokia ta dalis? Dauguma mokytojų, manau, yra tokie žmonės, kurie gyvena nuo atlyginimo iki atlyginimo…nelabai sutaupydami, nebent „juodai dienai” litą kitą atsidėdami. Neabejoju, kad jie labai laukia atostogų. Teko skaityti, kad pedagogų darbas yra antras pagal patiriamą stresą (po medikų). Deja, šio straipsnio nebeturiu, tačiau būtent šį faktą prisimenu.

Ir apskritai aš manau, kad visi žmonės turi teisę į atostogas. Yra žmonių, kurie sako, kad pedagogai ir taip daug atostogauja. Iš vienos pusės – tiesa. Tačiau iš kitos…nelyginčiau, nes ar tas, kuris taip sako, norėtų padirbėti tris mėnesius be pertraukos su 30 vaikų ir 60 tėvų (patikėkite, darbas su tėvais kartais būna dar sunkesnis, nei su vaikais), kiekvieną dieną ruoštis (į mokyklą – jei esi geras pedagogas – nenueisi nepasiruošęs, nors ir skauda galvą, nors ir serga tavo vaikai…) ir t.t. ir pan. ? Prisimenu, kad visi labai laukdavome atostogų. Vienais metais vienas šmaikštus kolega mokytojų kambaryje kiekvieną rytą užrašydavo, kiek dienų liko iki vasaros atostogų 😀 Ir štai – metus dirbus – naujiena: vasarą mes jums sumokėsime šiek tiek pinigų, o kitus…gausite rudenį. Mano nuomone, taip iš mokytojų yra atimamos atostogos. Nes TIKROS atostogos yra tada, kai gali sau leisti bent jau kukliai paatostogauti. O kaip jie gyvens dabar? Visą vasarą skolinsis iš artimųjų, kad rudenį grąžintų? Ar gyvens iš vienos sutuoktinio algos? O jeigu šeimoje – abu mokytojai?

2007 metų antrą ketvirtį vidutinis mokytojo atlyginimas buvo 1794 litai. Nežinau, koks yra dabar, tačiau pagal 2007 metų pabaigos prognozes turėtų siekti apie 2298 litus. Bet čia, manau, „ant popieriaus”…o gal klystu? Bet kuriuo atveju – gyventi 56 dienas (ir dar to neplanavus) be atlyginimo (ir, kaip sakant, užsitarnauto) būtų labai sunku.

Dabar daug ką „išleidžia” nemokamų atostogų. Žinia, mokytojų nelabai taip „išleisi”, nes tada vaikai sėdės mokyklose be mokytojų. Tai, kaip sakant, pedagogams bent tokia paguoda, kad jiems nepasiūlys visai nemokamai paatostogauti – siūlo atostogauti „skolon”… Čia jau ieškau nors kiek pozityvo visame šiame negatyve… Nes dar prieš kelias dienas gavau draugės iš Lietuvos laišką, kuriame ji parašė, kad „Lietuvoj visi kaip veršiai sutinka su mažinamom algom”…ir vėl prisiminiau čionykščio žmogaus žodžius: mes jau seniai būtume išėję į gatves. O ką daryti lietuviams???

P.S. Sakoma, kad į Lietuvą atėjo diržų susiveržimo metas. Viskas būtų suprantama (juk krizė – ne tik Lietuvoje, sunku – ne tik Lietuvoje ir t.t.), bet štai po tokių straipsnių iš tiesų pradedi galvoti, kad dar trūksta pilietiškumo ir sąmoningumo, nors gyvename nepriklausomoje Lietuvoje jau beveik 20 metelių…

Nuotrauka: courosa „Networked teacher”