„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Kunskapsskolan = Gebejimu mokykla
2009 11 04

2653201342_ba3d882a18[1]

Galvojau, galvojau, kaip cia geriau isvertus ir pagalvojau, kad geriau viska aprasysiu, o vertimas ateis savaime…nes juk retai geriausiai tinka tiesioginis, ar ne?

Siandien Trelleborg’e susitikau su vienos is Gebejimu mokyklu vadovu Mathias Ljunggren. Po triju valandu klausymo, klausimu ir labai idomios diskusijos galiu sakyti, kad susidariau bendra vaizda apie mokyklas, apie kurias raso `The Economist`, BBC ir siaip apie si fenomena mazai kas edukologineje bendruomeneje dar nezino.

Mokyklu pradzia – 2000 metai, kai verslininkas Peje Emilsson, turejes rysiu su svietimo politikos formuotojais bei edukologine bendruomene, nusprende, kad Svedijai reikia kitokiu mokyklu. Be to, 1992 Svedijoje ivyko svietimo reforma – atsirado `vauceriu`sistema. Is tiesu tai tas pats, kas musu krepselis: jis Svedijoje keliauja paskui vaika – nesvarbu, ar jis mokosi privacioje, ar valstybineje mokykloje. Beje, mokslas Gebejimu mokyklose yra NEMOKAMAS. Ir nera JOKIU egzaminu norintiems i jas patekti (reikia tik laiku registruotis).

Mokyklu vizija yra ta, kad ugdymo(si) centre yra vaikas. Mokytojai bei mokykla turi padeti vaikui igyti gebejimus, kurie jam bus naudingi gyvenant nuolat besikeicianciame pasaulyje. Stai cia ir prasideda visas idomumas: vaikai patys issikelia savo tikslus, numato strategijas, turi savo individualius aukletojus, patarejus, mokosi savo tempu, viskas, ko tik reikia, yra ir mokyklos internetiniame tinklalapyje (vadoveliai, namu darbu uzduotys, kontroliniai ir t.t. ir pan.) – zodziu, visais imanomais budais vaikai yra skatinami prisiimti atsakomybe uz savo ugdymo(si) procesa.

Pertraukos? Kada vaikas nori. Ka mokytis? Nusprendzia vaikas, tevai ir mokytojai bendrame susirinkime mokslo metu pradzioje, kurio metu issikeliami pusmecio tikslai. Kaip mokytis? Is esmes vaikas sprendzia, pasakydamas, koks mokymosi stilius jam yra efektyviausias. Kaip viskas tikrinama? Be viso kito vaikas raso planus ir savaites dienorasti. Be to, karta savaiteje vaikas susitinka trumpam `posedziui`su savo individualiu vadovu ir aptaria, kaip sekasi siekti uzsibreztu tikslu. Ugdymo programa? Musu vadinamieji `dalykai`siose mokyklose yra padalinti i 35 laiptelius. Istojes i mokykla, vaikas laiko egzamina ir atsiduria ant tam tikro laiptelio. Kiekvienam dalykui – savas laiptelis. Ir po to, kaip sakant, lipi tais laipteliais savo tempu. Gali buti, kad anglu kalba seksis puikiai, ir vaikas ne per 4, o per 2 metus pasieks 35 laipteli. Kas tada? Galima tartis su gimnazija, kad vaikas i anglu kalbos pamokas vaikscios ten. Zodziu, KIEKVIENAS vaikas KIEKVIENA dalyka mokosi SAVO tempu: viskas priklauso nuo konkretaus vaiko POREIKIU, GALIMYBIU ir AMBICIJU.

Ir dar. Pernai Trelleborgo Gebejimu mokyklos egzaminu rezultatai buvo geriausi siame regione. PRIMENU: stojamuju egzaminu nera, patekti gali visi. Vadinasi, net jei tai nera ultimate sekmes formule, vis delto turime pripazinti, kad KAZKAS ypatingo vis delto yra, ar ne?

Kaip sakant…BUS DAUGIAU. 😀

Nuotrauka: MX028S03 World Bank Photo Collection