„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Ar darbas gali būti malonumas?
2008 08 04

http://www.alfa.lt/straipsnis/180583

Žinoma, yra žmonių, kurie į darbą skrenda tarsi ant sparnų. Yra sakoma: pasirink mėgstamą darbą, ir tau nė vienos dienos nereikės dirbti. Tačiau retam taip nuskyla, kad mėgstamas laisvalaikio užsiėmimas yra ir pragyvenimo šaltinis. Vis dėlto dauguma žmonių į darbą eina, na, sakykime, be ypatingo džiaugsmo. Tai gali būti dėl to, kad žmogus jaučiasi nerealizuojąs savęs, persidirbęs; jam gali atrodyti, kad darbas iš jo reikalauja per daug, kad atima per daug laiko, kurį jis norėtų skirti sau arba šeimai; darbas gali kelti stresą ir dėl per didelių vadovo reikalavimų, per mažo atlyginimo, įtemptų darbinių santykių ar tiesiog nusibodusios rutinos.

Retas sveikas ir darbingas žmogus nesiplėšo tarp dviejų alternatyvų: nori būti pripažintas, nori turėti puikų darbą, bet, kita vertus, nori, kad gyvenimas už įstaigos sienų nesustotų. Taigi turbūt geriausiai jaučiasi tie, kurie mano esą suderinę šiuos du polius: aiškiai mato savo vaidmenį darbe bei gyvena visavertį asmeninį gyvenimą.

Taigi kaip pasiekti ramybę darbe?

Visų pirma reikia atvirai sau prisipažinti, ar šis darbas – jūsų svajonių darbas? Na, bent jau toks, į kurį kasryt eiti jums nėra kančia? O gal jūs tik ir galvojate, kad norėtumėte kitokio darbo?

Didžiojoje Britanijoje atliktas tyrimas parodė, kad net du iš trijų dirbančiųjų nėra patenkinti savo darbu. Įdomu, ką parodytų panašus tyrimas Lietuvoje? Matyt, rezultatai būtų panašūs. Tai reiškia, kad žmonės arba neieško savo tikrojo pašaukimo, arba tiesiog susitaikė su esame padėtimi ir eina į darbą, kad būtų stogas virš galvos ir maisto ant stalo.

Tačiau netgi tada, jei jūsų šeimoje santykiai puikūs, visuomeninis gyvenimas kunkuliuote kunkuliuoja ir turite begales draugų – vis vien darbas užima didžiulę dalį jūsų gyvenimo, kurios negalite atmesti. Kadangi pats pasirinkote šį darbą – jūsų užduotis pasistengti, kad jis būtų kuo mielesnis. Tikrai niekas neateis ir nepadarys stebuklo. Na, nebent nuspręsite keisti darbą ir ieškoti ko nors, kas padarys jus laimingesnį. Tačiau šią dieną vertėtų pasistengti susitaikyti ir bent jau minimaliai išmokti džiaugtis tuo, ką turite.

Pradėkite atsisakydami aukos vaidmens. Tik jūs esate atsakingas už savo gyvenimą, niekas jums jo nereguliuoja. Vadinasi, jei jau įsidarbinote šiame darbe, vis dėlto jis duoda jums šį tą, dėl ko jį vis dar dirbate. Vadinasi, nuolat niurzgėdamas varote Dievulį į medį.

Keletas patarimų, kurie gali praskaidrinti jūsų darbo dieną:

1. Važiuodamas į darbą galvokite ne apie tai, kas jus erzina darbe, o kas džiugina. Pagalvokite, ką dėl šio darbo jūs turite, o ne ko neturite. Pozityvios mintys padės geriau ir produktyviau pradėti dieną.

2. Neužsisėdėkite. Kiekvienam žmogui ir kiekviename darbe yra galimybių ribos. Jei jaučiate, kad galite daug daugiau, bet dabar negalite keisti darbo, padirbėkite šen bei ten savanoriškai. Galbūt stažuotė ar panašaus profilio darbas padės jums atrasti tai, ką iš tiesų norėtumėte daryti.

3. Kuo anksčiau suprasite, kad jūs – tai ne jūsų darbas, tuo geriau. Pasistenkite, kad jūsų identitetas nebūtų susaistytas su jūsų darbu. Liaukitės manęs, kad jūsų darbas privalo būti šioks ar anoks. Tokia mąstysena trukdo gyventi čia ir dabar, džiaugtis tuo, ką turite.

4. Planuokite savo laiką. Susidarykite ilgalaikių ir trumpalaikių tikslų sąrašą. Būtinai nusistatykite prioritetus. Ir darbo atžvilgiu. Kasdien savęs paklauskite, ar protingai susiplanavote dieną. Jei mokotės, lankote kursus, planuokite dalį laiko ir tam.

5. Išmokite susikoncentruoti. Kai darote vieną darbą, pasistenkite neužsiimti kitu. Ką jau kalbėti apie tai, kad dirbant geriau pamiršti viliojamas interneto svetaines ir pasistengti visus asmeninius rūpesčius palikti už durų. Viskam – savas laikas. Be to, pavestas užduotis, susiplanuotus darbus stenkitės atlikti laiku, neatidėliokite. Daugybė svarbių darbų nepadaromi, ir daugybė žmonių papuola į bėdą vien todėl, kad atidėlioja. Jei gavote el. laišką, atsakykite į jį nedelsdamas. Jei turite paskambinti, padarykite tai DABAR. Paskui gailėk negailėjęs – traukinys bus nuvažiavęs.

6. Jei ko nors nesuprantate, nebijokite klausti ir išsiaiškinti. Didžiulė problema yra ta, kad darbuotojai bijo pasirodyti nekompetentingi ir, kilus neaiškumams, vengia paklausti vadovo. Tačiau paprastai apie jūsų kompetenciją sprendžiama iš atliktų darbų.

7. Jei manote, kad šis darbas – ne jūsų kompetencijos, atiduokite jį kitam (žinoma, prieš tai pasitaręs su darbdaviu – nebent atiduodate pavaldiniui). Pagrindinė taisyklė, kuria reikia vadovautis atliekant užduotis: arba ją atliekate, arba jos atsisakote, arba pavedate kitam. Du kartus galvoti apie tą pačią užduotį – nereikalingas laiko švaistymas.

8. Nepamirškite poilsio. Retkarčiais tarsi gaivaus oro gūsis būna bent penkios minutės, per kurias atsitraukiate nuo darbo. Atsistokite nuo kompiuterio, nukreipkite akis nuo el. pašto ar 5 min. išjunkite mobilųjį telefoną. Nepamirškite pietų pertraukos. Ji reikalinga ne tik pavalgyti, bet ir „pravėdinti“ galvą. Be to, pasistenkite valgyti kuo sveikesnį maistą. Jei užkandžiaujate, geriau suvalgykite obuolį, o ne saują bulvių traškučių

9. Išmokite atsipalaiduoti ir nusiraminti net tada, kai nenumatyti trukdžiai ir vadovo reikalavimai atrodo neįmanomi. Juk – pagalvojus – tai tik darbas, o jūsų gyvenimas – ne tik jūsų darbas. Po kelerių metų žiūrėsite atgal ir net nesuprasite, ko taip nervinotės.

10. Stenkitės skleisti teigiamą atmosferą. Venkite paskalų, nes jos raitos atjoja, ir be didelių pastangų. Jeigu nesutariate arba nemėgstate kai kurių kolegų, būkite su jais mandagus, bet mažinkite bendravimą. Nepamirškite nusišypsoti. Ir nepralošite, jei į daug ką žvelgsite su humoru.

11. Prieš darbo pabaigą apžvelkite darbo dieną. Pasižymėkite, ką atlikote ir kas laukia ryt iš pat ryto. Jeigu jaučiatės patenkintas – puiku.

12. Išėjęs iš darbo apie jį pasistenkite nebegalvoti. Juk ir taip darbe praleidžiame trečdalį savo gyvenimo, todėl neverta juo apkrauti ir likusios dalies laiko, kurį galėtume skirti sau, šeimai, draugams, visuomenei. Tą minutę, kai išeinate pro duris, atsisveikinkite su darbu ir išjunkite darbinį mobilųjį telefoną. Iš pradžių gali būti sunku, bet su laiku tai tikrai atsipirks, o jūsų darbas nenukentės ir – patikėkite – nesugrius be jūsų.

Kaip sako amerikiečiai, žvelkite į darbą tarsi tai būtų žaidimas. Jeigu trečdalį laiko praleidžiate darbe, ką gi – telieka išmokti džiaugtis tuo žaidimu! Daryk, ką mėgsti – pinigai patys ateis“, – sako H. J. Brown vienoje iš savo knygų. Ką čia pridursi.